Polskie Radio
Section05

literatura

"Rękopis znaleziony w Saragossie". Ulubiony film Martina Scorsese

60 lat temu, 9 lutego 1965 roku, odbyła się premiera filmu Wojciecha Jerzego Hasa pod tytułem "Rękopis znaleziony w Saragossie". W niemal odciętej od świata komunistycznej Polsce, pod Częstochową, powstał dziejący się w Hiszpanii, urzekający wizualną siłą film, o którym tacy reżyserzy jak Francis Ford Coppola czy Martin Scorsese mówią jako o swoim ulubionym dziele.
Zobacz więcej na temat:  FILM film polski premiera San Sebastian literatura polska kino

Polskie Radio 24 Tajemnice Waszyngtonu. "Stolica pełna masońskich symboli"

Wiele wpływowych postaci w historii USA, w tym prezydentów, było masonami. To ukształtowało w pewien sposób amerykańską politykę i kulturę. - Najlepszym tego przykładem jest Waszyngton. Stolica kraju jest przesycona masońską symboliką i architekturą - powiedział w Polskim Radiu 24 dziennikarz Marcin Firlej. 
Zobacz więcej na temat:  książki Polskie Radio 24 Grzegorz Kalinowski Stany Zjednoczone masoneria Waszyngton Ameryka Zobacz także

Lech Piwowar. Opowieść o zamordowanym w Charkowie poecie

– W obozie w Starobielsku poznałem Piwowara. Mam jeszcze na papierkach do zawijania papierosów napisane jego wiersze, które mi zadedykował i ofiarował w dzień imienin – opowiadał w archiwalnej radiowej audycji Józef Czapski. Dziś mija 116. rocznica urodzin Lecha Piwowara, awangardowego twórcy, ofiary zbrodni katyńskiej.
Zobacz więcej na temat:  zbrodnia katyńska awangarda Kraków poezja Józef Czapski II wojna światowa Starobielsk

Czytamy "Lalkę" Bolesława Prusa!

"Znamy? To posłuchajmy". W serii wznowień polskiej klasyki powieściowej Wydawnictwo Marginesy opublikowało "Lalkę" Bolesława Prusa. Postanowiliśmy, wbrew zasadzie, że prezentujemy tylko Nową Prozę Polską, przeczytać na nowo "największe polskie dzieło sztuki powieściowej" (według autora Wstępu).
Zobacz więcej na temat:  lalka KULTURA literatura polska Bolesław Prus Karolina Gruszka Mirosław Zbrojewicz Łukasz Borowiecki Wojciech Dorosz Barbara Marcinik Trójka

Władysław Stanisław Reymont. Biografia noblisty jak materiał na film

Władysław Stanisław Reymont rozpoznawany jest jako autor "Chłopów", "Fermentu" i "Ziemi obiecanej". Życie noblisty owiane jest jednak tajemnicą. Mimo że nazwisko tego pisarza kojarzone jest na całym świecie, szczegóły jego pochodzenia nie są powszechnie znane. - Niewątpliwie biografia tego pisarza to materiał na film, i to sensacyjny - mówiła w Dwójce literaturoznawczyni prof. Maria Jolanta Olszewska.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Władysław Reymont Władysław Reymont Stanisław biografia literatura polska KULTURA Literacka Nagroda Nobla Zobacz także

Ks. Józef Tischner patronem roku 2025. "Umiał łączyć wzniosłe z przyziemnym"

Ksiądz Józef Tischner jest jednym z patronów roku 2025. Filozof, publicysta, promotor kultury góralskiej, kapelan "Solidarności", autor takich książek, jak: "Ksiądz na manowcach" czy "Historia filozofii po góralsku". - Można go określić następującymi słowami: inteligencja, poczucie humoru, umiłowanie wolności, wiara w dialog, energia oraz pozytywny stosunek do świata i ludzi - wylicza Magda Mikołajczuk.  
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk Józef Tischner filozofia Zobacz także KULTURA

Krystyna Radzikowska. Poznaj prawdziwą królową gambitów

Długo musiała walczyć o pozycję i uznanie w zdominowanym przez mężczyzn świecie zawodowych szachów, i to nawet wtedy, gdy jako wielokrotna szachowa mistrzyni Polski brała udział w eliminacjach do mistrzostw świata. W ostatnim wywiadzie mówiła o sobie i swoich koleżankach: "byłyśmy pionierkami polskich szachów kobiecych".
Zobacz więcej na temat:  szachy netflix historia Polski historia PRL PRL II wojna światowa Lwów Gliwice mecze turniej serial telewizja książki olimpiada

Jul Łyskawa - autor największego zaskoczenia literackiego 2024 roku

Laureatem Paszportu Polityki 2024 w kategorii "Książka" został Jul Łyskawa, autor powieści "Prawdziwa historia Jeffreya Watersa i jego ojców". - Nie zastanawiałem się, czy moja książka wpisze się w jakieś mody. Nie byłem przekonany, czy ktoś będzie chciał taką historię przeczytać, ale bardzo chciałem ją napisać - opowiadał w Dwójce pisarz.
Zobacz więcej na temat:  Paszport Polityki Jul Łyskawa Monika Zając literatura polska KULTURA Dwójka Zobacz także książki

Powieść Zuzanny Samsel "Bobek. Poważny królik o niepoważnym imieniu"

Magda Mikołajczuk o powieści Zuzanny Samsel "Bobek. Poważny królik o niepoważnym imieniu" - z założenia dla dzieci, ale także dla dorosłych. To historia o Billym, któremu dokuczają w szkole i który nie ma tam przyjaciół. Pewnego dnia ginie ukochany pies Billy'ego, a w jego poszukiwaniach pomaga chłopcu tajemniczy królik, mieszkający w snach Billy'ego. 
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk książki

Pożegnanie Marcina Wichy. "Rzeczy przechowują przez chwilę naszą historię"

Archiwalne radiowe rozmowy z Marcinem Wichą – zwłaszcza o takich tematach jego prozy, jak odchodzenie bliskich, próby radzenia sobie z tą utratą, próby porządkowania tego, co zostało  – słuchane teraz brzmią szczególnie. Marcin Wicha, grafik i pisarz, autor m.in. "Jak przestałem kochać design", "Rzeczy, których nie wyrzuciłem", zmarł 24 stycznia 2025 roku. Miał 53 lata. Dziś został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Marcin Wicha wspomnienie przedmioty wywiad