Polskie Radio
Section05

literatura

"Astronauci". "Gruby pan" zamawia u Lema lot w kosmos

– Kiedy pisałem tę powieść, nie wierzyłem, że loty kosmiczne staną się rzeczywistością jeszcze za mojego życia. Pisałem bajkę, fantazjowałem na temat czegoś, co może się zdarzyć za sto lub za pięćdziesiąt lat – mówił o "Astronautach" Stanisław Lem w 1965 roku.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Lem historia Polski historia PRL HISTORIA KSIĄŻKA książki pisarz fantastyka science-fiction Wenus planety planeta podróże

Żyd zakochany w języku morderców. Życie, śmierć, poezja i milczenie Paula Celana

– Paul Celan stracił całą rodzinę podczas Holokaustu, ale jemu się udało przeżyć. I został mu język niemiecki, język morderców jego rodziny. Nie był w stanie i nie chciał się wyzwolić z tego języka – mówił w Polskim Radiu Zbigniew Herbert o twórcy, którego uważał "za jednego z największych poetów XX wieku".
Zobacz więcej na temat:  Holokaust Paul Celan poezja Rumunia Niemcy Francja Czerniowce Żydzi HISTORIA Ryszard Krynicki Zbigniew Herbert ZSRR nazizm hitlerowskie obozy koncentracyjne niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne

Zawód: śpiewak operowy. Z czym muszą mierzyć się artyści?

- Wiedziałam, że jest to zawód ciężki, ale nie zdawałam sobie sprawy z tego, jak bardzo - przyznała w Dwójce Anna Dębowska. W swojej książce "Śpiewacy eksportowi" przedstawia sylwetki wybitnych polskich artystów. W Programie 2 Polskiego Radia opowiedziała m.in. o tym, z czym muszą się mierzyć i jakich wyborów dokonywać.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Zobacz także śpiew Monika Zając książki Anna Dębowska

Lata 80./90. - czas "Bravo", "Polskiego zoo" i gumy "Turbo"

Każde pokolenie ma swój slang, swoje gadżety, swoje seriale i programy telewizyjne. Daniel Koziarski i Wojciech Obremski w książce "Żyło się. Lata 80./90. sentymentalnie i refleksyjnie" wracają do czasu swoich nastoletnich lat. - One były wypełnione nie tylko szarością, postpeerelem, ale też wieloma fajnymi gadżetami przedmiotami, które do dziś uchodzą za kultowe - mówi Wojciech Obremski. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Michał Witak Numer Raz Zobacz także KULTURA KSIĄŻKA lata 90 komiks

Eustachy Rylski: nie jestem w stanie nauczyć się czegoś, co mnie nie interesuje

- Każdy człowiek łatwiej się uczy tego, co go interesuje. Jednak większość, przynajmniej w miarę sprawnych intelektualnie ludzi, potrafi się nauczyć tego, co ich nie interesuje. Ja właściwie tak nie umiem - mówił w archiwalnych wspomnieniach pisarz, dramaturg i scenarzysta Eustachy Rylski, który 18 listopada skończył 80 lat.
Zobacz więcej na temat:  Eustachy Rylski Anna Sieradzan jubileusz Dwójka KULTURA Zobacz także

Fałszerze, złodzieje i tajemnice, czyli dzieła sztuki w literaturze kryminalnej

Dzieła sztuki to popularny motyw powieści kryminalnych. Tajemnice związane z prastarymi manuskryptami rozpalały wyobraźnię Umberto Eco i Dana Browna, ale także polskich autorów, jak choćby Zbigniewa Nienackiego. Najbardziej tajemnicze historie przywoływali w Polskim Radiu 24 pisarze - Małgorzata Rogala i Matek Kozubal.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Zobacz także Grzegorz Kalinowski kryminał dzieła sztuki SZTUKA kultura masowa

Każde dziecko musi utracić Narnię. Clive Staples Lewis i jego opowieści

– Do "Opowieści z Narnii" możemy przykładać różne interpretacje, ale moim zdaniem to są opowieści o dzieciństwie, o tym, że trzeba opuścić Narnię i wejść w dorosłe życie. Strata Narnii jest bezpowrotna – mówił w Polskim Radiu literaturoznawca dr Grzegorz Leszczyński.
Zobacz więcej na temat:  Clive Staples Lewis HISTORIA dzieci dzieciństwo religia chrześcijaństwo protestantyzm katolicyzm książki dla dzieci

Natalia Gałczyńska. "Księżniczka z Gruzji", żona słynnego poety

– Wielu wierszy mojego ojca by nie było, gdyby nie mama – mówiła w Polskim Radiu Kira Gałczyńska. Historia o Natalii Gałczyńskiej to jednak opowieść nie tylko o "muzie Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego". Znajdziemy w tej biografii i bajkowy rodowód, i tybetańską medycynę, i własną twórczość literacką z podróżami w tle.      
Zobacz więcej na temat:  Konstanty Ildefons Gałczyński poezja wspomnienie małżeństwo II wojna światowa Gruzja

Aldous Huxley. Twórca "Nowego wspaniałego świata"

Aldous Huxley, angielski filozof, poeta, pisarz i eseista, któremu legendarny zespół The Doors zawdzięcza swoją nazwę. Największą sławę przyniosła mu jednak antyutopijna powieść opublikowana na początku lat 30. XX wieku. Autor zawarł w niej koszmarną wizję społeczeństwa przyszłości zniewolonego przez rozrywkę i środki odurzające. Zmarł 22 listopada 1963 roku.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Aldous Huxley Anglia George Orwell

Sebastian Barry - nagradzany pisarz, który nagłaśnia problemy młodych literatów

- Znakomity irlandzki poeta Patrick Kavanagh powiedział: Nie chcą, żeby pisarze mówili o pieniądzach, ponieważ nie chcą im płacić. Uczyniłem więc z tego swoje zadanie, ponieważ w Irlandii młodzi pisarze wciąż żyją za grosze - mówił w Dwójce Sebastian Barry, prozaik, dramatopisarz i poeta.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Sebastian Barry Dwójka Zobacz także KULTURA Irlandia festiwal conrada

Film "Simona Kossak" wkrótce w kinach. Historia legendarnej badaczki dzikich zwierząt

W tym tygodniu do kin wchodzi film w reżyserii Adriana Panka pt. "Simona Kossak" opowiadający historię legendarnej badaczki, córki słynnych Kossaków, która porzuca karierę i rozpoczyna życie na własnych warunkach. - Każdy z jej otoczenia krytykował tę decyzję, a ona zrobiła coś co czuła, chciała być badaczką dzikich zwierząt - mówi w Jedynce Anna Kamińska, autorka książki "Simona", która była podstawą scenariusza do filmu. 
Zobacz więcej na temat:  FILM ekologia Simona Kossak Sandra Drzymalska Adrian Panek Magda Mikołajczuk Zobacz także