Polskie Radio
Section05

literatura

Reportażystka, która chciała zostać aktorką - Katarzyna Surmiak-Domańska

Zaczynała jako 13-latka rolą w serialu "Tylko Kaśka", ale zmieniła aktorstwo na reportaż. Wydała już kilka książek, m.in. poświęconą Krzysztofowi Kieślowskiemu. Jej najnowszym dziełem jest suma dociekliwości reporterskiej z poszukiwaniami korzeni i historii własnej rodziny w trudnych latach rzezi wołyńskiej. Gościem audycji "Spotkanie z..." była Katarzyna Surmiak-Domańska. 
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Raducha Wołyń Wojciech Smarzowski książki

Wspomnienie o prof. Jacku Trznadlu. Masłoń: miał zdecydowane poglądy

23 stycznia 2022 r. w wieku 91 lat zmarł prof. Jacek Trznadel - krytyk literacki, poeta, pisarz, tłumacz, historyk literatury. W pamięci najbardziej zapisał się za sprawą badań nad twórczością Bolesława Leśmiana i zbiorem rozmów "Hańba domowa". - Trznadel nie krył się ze swoimi osądami, otwarcie je prezentował - mówił w Polskim Radiu 24 krytyk literacki Krzysztof Masłoń. 
Zobacz więcej na temat:  Jacek Trznadel KULTURA komunizm

Nowość na kanale "Radiobook": "Szmat życia" Gabrieli Zapolskiej

W cyklu Polskiego Radia "Radiobook", w ramach którego prezentujemy najwybitniejsze i najciekawsze utwory literackie, sięgamy do twórczości Gabrieli Zapolskiej. Powieść "Szmat życia" jest kolejnym tekstem ilustrującym zamiłowanie autorki do wyśmiewania małostkowości, obłudy i intryganctwa polskiej prowincji, mieszczaństwa i elit końca XIX wieku. Czyta Grażyna Barszczewska (nagranie z 2001 roku). 
Zobacz więcej na temat:  Radiobook książki Audiobook KULTURA W POLSKIM RADIU Gabriela Zapolska

Iwona Smolka: do radia trafiłam nieoczekiwanie

- Radio na Myśliwieckiej było przygrywką do pełnego rozpoznania rzeczywistości, dojrzewania do myślenia, oceny zjawisk. Również było to miejsce, gdzie zaczyna się ostry ogląd literatury i życia literackiego. Doskonale było widać, jak ścierają się tu różne poglądy - mówiła na antenie Iwona Smolka, krytyczka literacka, pisarka, autorka kultowego "Tygodnika literackiego", do 2004 roku wicedyrektor radiowej Dwójki.
Zobacz więcej na temat:  Iwona Smolka wspomnienie poezja Dwójka Małgorzata Szymankiewicz

Andrzej Trzebiński. O poecie, społeczniku i wizjonerze w setną rocznicę urodzin

Bohaterem "Strefy literatury" był Andrzej Trzebiński - poeta, dramaturg, krytyk i publicysta należący do Pokolenia Kolumbów.​ 27 stycznia minęła setna rocznica urodzin pisarza, który - mimo przedwczesnej śmierci - w historii literatury zdołał zapisać się nie tylko jako utalentowany twórca, lecz także zaangażowany społecznik i przenikliwy wizjoner.
Zobacz więcej na temat:  literatura polska okupacja niemiecka II wojna światowa Andrzej Trzebiński Dwójka

Virginia Woolf i chwile istnienia. W 140. rocznicę urodzin pisarki

- Virginia Woolf jako pisarka modernistyczna była niezwykle wrażliwa na przemiany w postrzeganiu czasu, jakie dokonały się na przełomie XIX i XX wieku z jednej strony za sprawą refleksji o charakterze filozoficznym, z drugiej - za sprawą postępu naukowego - mówił w radiowej Dwójce Juliusz Pielichowski, anglista, tłumacz, poeta i krytyk.
Zobacz więcej na temat:  Virginia Woolf Dorota Gacek Dwójka KULTURA rocznica

PR24 Geneza powstania styczniowego. Łysiak: jego początku można dopatrywać się już kilka lat wcześniej

- Tak zafascynowałem się tym okresem kilku lat przed wybuchem powstania styczniowego, że wręcz zmieniłem plany i postanowiłem napisać o tych dużo mniej znanych latach 1860-1862, aż do stycznia 1863 roku. Doszedłem do wniosku, że właściwie być może gdzie indziej należy szukać początku powstania - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Łysiak, autor "Cytadeli". 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Powstanie Styczniowe Polskie Radio 24 160. rocznica powstania styczniowego

Jacek Trznadel. Jeden z mistrzów "pokolenia współczesności"

 - Był to człowiek wybitny, zaangażowany w sprawy polskie, obrońca polskiej tradycji patriotycznej. Jeden z wielu mistrzów naszej młodości obok jego przyjaciół: Janusza Sławińskiego, Zdzisława Najdera czy Zbigniewa Herberta - mówił o prof. Jacku Trznadlu jego współpracownik w czasopiśmie "Arkana" prof. Andrzej Waśko. Autor książek eseistycznych, publikacji naukowych i zbiorów wierszy zmarł w niedzielę (23.01) w wieku 91 lat.
Zobacz więcej na temat:  odeszli 2022 Jacek Trznadel Dwójka Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Andrzej Waśko Polska Akademia Nauk