Polskie Radio
Section05

ludzie24

Śledztwo ws. Józefa Piniora. TVP ujawnia stenogramy rozmów

TVP ujawniła w środę wieczorem część stenogramów podsłuchanych przez CBA w 2015 r. rozmów b. senatora Józefa Piniora i jego asystenta. Rozmowy miały dotyczyć łapówek od przedsiębiorców, m.in. w zamian za pozytywne decyzje dotyczące prowadzenia budowy. O nowych doniesieniach w tej sprawie mówiła w Polskim Radiu 24 Anita Gargas, dziennikarka śledcza TVP.
Zobacz więcej na temat:  Józef Pinior korupcja CBA przestępczość podsłuchy Anita Gargas TVP

„Dzień dobry, czy wszyscy żyją?” - akcja Caritas Polska

Tylko w ciągu ostatniej doby z powodu wychłodzenia zmarło 6 osób. Od 1 listopada 2016 roku w wyniku wychłodzenia w Polsce zmarło ponad 70 osób. W czasie mrozów różne organizacje wzmagają swoje akcje pomocy kierowane głównie do osób bezdomnych i starszych, czyli tych, którym w tych dniach jest trudno przetrwać. O akcji Caritas Polska „Dzień dobry, czy wszyscy żyją?” mówił Janusz Sukiennik z Caritas Polska.
Zobacz więcej na temat:  pogoda służba zdrowia bezdomność Caritas Polska

Asymilacja imigrantów. „Najważniejszy jest dialog”

Większość krajów, przyjmujących imigrantów ma problem z ich asymilacją. Jeśli różnice kulturowe są małe, przeszkoda jest mniejsza. Jeżeli jednak są znaczące, imigranci zaczynają tworzyć swoje zamknięte społeczności, w których próbują żyją według własnych zasad. O tym, jak pracować z cudzoziemcami mówiła w Polskim Radiu 24 Agnieszka Kosowicz – Fundacja Polskie Forum Migracyjne.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 imigranci w Europie

Darmowa komunikacja w Warszawie. Powód? Smog

– Jakość powietrza w wielu polskich miastach jest bardzo zła, a smog może być bardzo niebezpieczny – powiedział Karol Perkowski ze Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. Odniósł się w ten sposób do wysokiego zanieczyszczenia powietrza, w tym groźnych dla zdrowia pyłów PM 10 i PM 2,5. Jak zatem minimalizować jego negatywne oddziaływanie? Czy są sposoby na to, by ograniczyć jego szkodliwe działanie? Praktycznych porad w Polskim Radiu 24 udzielił dr hab. inż. Artur Badyda.
Zobacz więcej na temat:  smog środowisko ekologia

Tradycja święta Trzech Króli. "Konfrontacja z tajemnicą"

6 stycznia w Kościele katolickim obchodzone jest święto Trzech Króli. Upamiętnia mędrców ze wschodu, którzy przybyli pokłonić się Jezusowi. – To święto pokazuje, że wszyscy mamy wrócić inną drogą, nawrócić się do Chrystusa, jemu zanieść dary – mówił w Polskim Radiu 24 ks. Michał Orlicki, duszpasterz akademicki z kościoła św. Anny w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Trzech Króli Boże Narodzenie religia wiara

"Polacy są społeczeństwem wrażliwym na biedę i krzywdę"

Święto Trzech Króli to okazja do rozmowy o obdarowywaniu i niesieniu pomocy potrzebującym ludziom. Okazuje się - co najlepiej zauważyć w okresie Świat Bożonarodzeniowych - że Polacy są społeczeństwem wrażliwym na biedę i krzywdę innych, angażującym się aktywnie w różne akcje charytatywne. O dobroczynności Polaków mówił w Polskim Radiu 24 socjolog Mateusz Zaremba.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 akcje charytatywne TVP Błażej Prośniewski

Boże Narodzenie w Kościołach wschodnich

Dziś soczelnik, czyli prawosławna Wigilia. W tym samym czasie obchodzi ją także wielu innych chrześcijan obrządków wschodnich, między innymi staroobrzędowcy i grekokatolicy. O zwyczajach związanych z obchodami Bożego Narodzenia w rozmowie z Polskim Radiem 24 mówiła Maria Kertyczak, grekokatoliczka, przedstawicielka mniejszości ukraińskiej w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Pogorzelski kościół prawosławny cerkiew prawosławna Wigilia chrześcijaństwo religia wiara prawosławie