Polskie Radio
Section05

ludzie24

"Mamy dziejową szansę przywrócić Polonię ku Polsce"

– Międzynarodowa Konferencja „Państwo Polskie a Polonia” w Warszawie zakończyła się wielkim sukcesem, ponieważ spełniliśmy oczekiwania środowisk polonijnych – mówił w Polskim Radiu 24 Witold Rosowski, uczestnik konferencji, przewodniczący nowojorskiego oddziału Stowarzyszenia Solidarni 2010, działacz społeczny, dokumentalista i reżyser.
Zobacz więcej na temat:  Polacy za granicą Polonia Polonia w USA Polskie Radio 24

Poszukiwania mogił żołnierzy podziemia antykomunistycznego

W lesie w Zgórsku koło Kielc Fundacja Niezłomni im. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” prowadzi od piątku kolejny etap poszukiwań mogił ofiar komunistycznego terroru. – Do tej pory odnaleźliśmy cztery jamy grobowe, w których odnaleźliśmy łącznie osiem osób zamordowanych przez komunistów. Czterech z nich zostało zidentyfikowanych – mówił w Magazynie Samorządowym Polskiego Radia 24 Wojciech Łuczak, prezes Fundacji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24

"Polonia chce działać i pracować dla Polski"

Stworzenie mechanizmów stałego kontaktu państwa polskiego i patriotycznych organizacji polonijnych oraz koordynacji podejmowanych przez nie działań. Oto główny cel Międzynarodowej Konferencji "Państwo Polskie a Polonia", która w dniach 5-6 listopada odbyła się w Warszawie. Podsumowania wydarzenia dokonali Agnieszka Mikołajczyk i Krzysztof Zieliński z Solidarni2010.pl.
Zobacz więcej na temat:  Polonia Polonia w USA Polacy za granicą

Przez kulturę do terapii dzieci z autyzmem

"Oko, ucho, oko, wzrok" - to tytuł spektaklu wieńczącego cykl warsztatów teatralnych dla dzieci ze spektrum zaburzeń autystycznych. Poprzez sztukę uczestnicy poznają świat i redukują napięcia związane z funkcjonowaniem w społeczeństwie, a widz może się dowiedzieć kim naprawdę jest. Gośćmi Polskiego Radia 24 był Maciej Dmochowski (współprowadzący warsztaty) oraz Kinga Walkowiak (prowadząca zajęcia z plastyki).
Zobacz więcej na temat:  autyzm dzieci zdrowie zdrowie dziecka

Zmiany w prawie oświatowym. Zalety edukacji domowej

- Niestabilność polskiego systemu edukacji powoduje, że coraz więcej rodziców szuka innych form spełniania obowiązku szkolnego. Edukacja domowa dobrze się w to wpisuje, bo zapewnia pełną stabilność – powiedział w Polskim Radiu 24 dr Mariusz Dzieciątko ze Stowarzyszenia Edukacji w Rodzinie. Gość odniósł się do projektu nowej ustawy "Prawo oświatowe", która reguluje też te kwestie.
Zobacz więcej na temat:  edukacja Polskie Radio 24 szkoła

"Za życiem" to dopiero pierwszy krok. Co dalej?

Sejm przyjął projekt ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i ich rodzin "Za życiem". Zakłada on m.in. jednorazowe wsparcie w wysokości 4 tys. zł dla matek rodzących dzieci niepełnosprawne lub ze zdiagnozowanymi ciężkimi, nieuleczalnymi chorobami. Ministerstwo rodziny, pracy i polityki zapowiada, że to dopiero pierwszy krok na drodze do stworzenia systemu kompleksowej opieki. O tym jak powinna ona wyglądać mówiła w Polskim Radiu 24 Maria Małecka-Rzodkiewicz – dyrektor Ośrodka Rehabilitacji AMICUS.
Zobacz więcej na temat:  niepełnosprawni niepełnosprawność Polskie Radio 24 rodzice rodzina

Kataryna odpiera zarzuty: nie ma afery

Katarzyna Sadło z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, znana też jako blogerka polityczna Kataryna, stała się jedną z bohaterek głównego wydania telewizyjnych "Wiadomości". Zarzucono jej, że m.in. fundacja z którą jest związana, współpracowała z władzą Platformy Obywatelskiej i z warszawskim ratuszem.
Zobacz więcej na temat:  internet Jerzy Stępień Kulisy Spraw ngo Platforma Obywatelska Prawo i Sprawiedliwość SLD Trybunał Konstytucyjny POLSKA

Nieznane raporty Kiszczaka. Co jeszcze kryją wojskowe archiwa?

Dyrektor Wojskowego Biura Historycznego prof. Sławomir Cenckiewicz ujawnił, że w archiwach wojskowych odnaleziono nieznane historykom raporty gen. Czesława Kiszczaka z czasów, gdy pod koniec lat 40., jako oficer stalinowskiej Informacji Wojskowej w Londynie, infiltrował żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Przypuszcza się, że w archiwach znajdują się także nowe informacje na temat infiltrowania przez Sowietów najwyższych stanowisk w Wojsku Polskim. Mówił tym w Polskim Radiu 24 dr Łukasz Michalski z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  IPN POLSKA Polskie Radio 24 PRL Czesław Kiszczak Sławomir Cenckiewicz

Jak realizować skuteczną politykę historyczną?

Pojęcie "polityka historyczna" lub "polityka pamięci" wywodzi się z Niemiec i na dobre zaistniało w debacie publicznej po 1989 roku. Po rozpadzie Związku Radzieckiego i PRL, także w Polsce, zaczęły toczyć się spory o to, jak opowiadać naszą przeszłość i jak tym elementem posługiwać się w nowo powstającej rzeczywistości politycznej. Na czym polega dobra i skuteczna polityka historyczna? Mówił o tym w audycji Kulisy Spraw Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Jan Ołdakowski Kulisy Spraw polityka historyczna

Polacy na Syberii

Historia Polaków na Syberii sięga XVIII w. Jako pierwsi przymusowo trafili tam konfederaci barscy, potem zesłańcy po kolejnych zrywach niepodległościowych, po powstaniach: kościuszkowskim, listopadowym, styczniowym i po rewolucji w 1905 roku. W 1940 roku w wyniku represji rozpoczęła się fala masowych deportacji Polaków z Kresów wschodnich. O Polakach, którzy trafili na Syberię mówił korespondent Polskiego Radia w Moskwie Maciej Jastrzębski.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Maciej Jastrzębski Rosja Syberia