Polskie Radio
Section05
małe i srednie przedsiębiorstwo

"Wakacje od ZUS". Resort rozwoju nie wyklucza, że program może ruszyć jeszcze w tym roku

Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracuje obecnie na projektem "wakacji od ZUS" - poinformował minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman. Jak wskazał, program będzie działał w 2025 r., ale nie można wykluczyć, że ruszy jeszcze w 2024 r.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma firmy przedsiębiorca przedsiębiorstwo małe i srednie przedsiębiorstwo działalność gospodarcza Ministerstwo Rozwoju Krzysztof Hetman ZUS zus składki

Trwa protest przewoźników i rolników na granicy z Ukrainą. Rosną kolejki TIR-ów

Kolejki samochodów ciężarowych stojących na parkingach i wzdłuż dróg dojazdowych do granicy, rolnicy z "Oszukanej wsi" ogrzewający się przy koksownikach - tak wygląda protest transportowców i rolników w pobliżu granicy w Medyce. Protestujemy w słusznej sprawie, bo zostaliśmy poszkodowani - powiedział organizator protestu rolników Roman Kondrów z organizacji "Oszukana wieś".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA handel małe i srednie przedsiębiorstwo transport

Ukraińscy przewoźnicy wyparli Polaków z rynku. KE planuje zająć się tym problemem

Ministerstwo Infrastruktury prowadzi szereg działań zmierzających do zakończenia protestu przedsiębiorców z branży transportu drogowego na polsko-ukraińskiej granicy. Dzisiaj minister Alvin Gajadhur spotka się z reprezentantami branży transportowej, zaś wiceminister Rafał Weber weźmie udział w rozmowach m.in. z przedstawicielami rządu ukraińskiego i Komisji Europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA handel małe i srednie przedsiębiorstwo transport

Małe i średnie firmy to trzon polskiej gospodarki. Ich udział w tworzeniu PKB systematycznie rośnie

Firmy z sektora MŚP stanowią fundament polskiej gospodarki. Małe i średnie firmy generują bowiem prawie połowę polskiego PKB. Najmniejsze firmy, czyli mikroprzedsiębiorstwa generują ponad 30 proc. polskiego PKB. Udział polskich firm MŚP w tworzeniu PKB stale rośnie. Firmy z sektora MŚP zdecydowanie przodują w takich dziedzinach jak usługi i handel. To właśnie te dwa sektory działalności wnoszą do budżetu największe wpływy.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA handel małe i srednie przedsiębiorstwo

ART. SPONSOROWANY Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Przedsiębiorcy już od 13 czerwca mogą składać wnioski o premię ekologiczną FENG

Premia ekologiczna to dotacja w Kredycie ekologicznym FENG, która polega na wsparciu firm w transformacji zwiększającej ich efektywność energetyczną. Inwestycje mogą dotyczyć modernizacji posiadanej infrastruktury. Przedsiębiorcy będą mogli składać wnioski o premie w Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK).
Zobacz więcej na temat:  bank małe i srednie przedsiębiorstwo ekologia OZE energia odnawialna energia GOSPODARKA

Premier Morawiecki: zdrowy system finansów publicznych może wspierać biznes

- Musimy właściwie odpowiedzieć na czas przełomu. Ważne jest, żeby nasza polityka gospodarcza była stabilna, przewidywalna, i aby takie były też regulacje dla przedsiębiorców - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Jak mówił, w dyskusji o sukcesie gospodarczym często niedostrzegane są finanse publiczne, a ich zdrowy system może być wielkim wspierającym biznes i ekonomię państw. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ekonomia firma prawo podatki małe i srednie przedsiębiorstwo produkcja przemysłowa firmy produkcyjne POLSKA cit Mateusz Morawiecki

Środki z KPO dla przedsiębiorców. Projekt rozporządzenia skierowany do konsultacji

W ramach KPO będzie udzielane wsparcie na dywersyfikację działalności dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z sektorów hotelarstwa, gastronomii, turystyki i kultury. Projekt rozporządzenia, które będzie podstawą prawną do udzielania pomocy, został skierowany do konsultacji.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA legislacja hotel gastronomia turystyka Krajowy Plan Odbudowy Polska w Unii Europejskiej POLSKA małe i srednie przedsiębiorstwo