Polskie Radio
Section05
Mark Brzezinski

Do Polski przybędzie amerykańska misja handlowa. Ambasador USA: zgromadzi czołowe spółki energetyczne

Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzeziński poinformował, że w dniach od 20 do 22 września w Polsce będzie przebywała amerykańska misja handlowa energii jądrowej. Przedstawiciele spółek zza oceanu i polscy partnerzy mają omówić między innymi łańcuchy dostaw energii jądrowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mark Brzezinski energetyka elektrownia atomowa energia atomowa bezpieczeństwo energetyczne prąd GOSPODARKA USA Stany Zjednoczone relacje polsko-amerykańskie

Współpraca przy odbudowie Ukrainy. Zbieżne stanowisko Polski i USA. "Potrzebna jest modernizacja i transformacja"

Polska i Stany Zjednoczone podkreślają znaczenie powojennej odbudowy Ukrainy i utrzymania międzynarodowego wsparcia dla broniącego się kraju. Podczas debaty zorganizowanej w Warszawie przez amerykański think tank Atlantic Council mówili o tym ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski i szef Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mark Brzezinski Marcin Przydacz Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 Stany Zjednoczone

"Podkreśla głębię dwustronnych stosunków". Ambasador USA o inwestycji Microsoftu w Polsce

Inwestycja Microsoftu wskazuje, jak ważny dla sektora prywatnego jest polski rynek, a jednocześnie podkreśla głębię naszych dwustronnych stosunków - powiedział ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Podkreślił, że Polska jest bezpiecznym miejscem prowadzenia działalności.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA USA inwestycje nowe technologie relacje polsko-amerykańskie microsoft Mark Brzezinski GOSPODARKA

Premier Morawiecki spotkał się z kongresmenami z Izby Reprezentantów. W tle rozwój energetyki jądrowej w Polsce

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Warszawie z delegacją członków Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych Ameryki, którzy zasiadają w komisji do spraw energii i handlu. O spotkaniu poinformował w mediach społecznościowych rzecznik rządu Piotr Müller.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki kancelaria premiera USA polityka polityka zagraniczna USA POLSKA Mark Brzezinski energetyka energia atomowa

Ambasador Brzeziński na ćwiczeniach w Orzyszu: rola współpracy USA, Niemiec i Polski jest w NATO kluczowa

Na poligonie w Orzyszu zakończyły się międzynarodowe ćwiczenia taktyczne, odbywające się w ramach AMBER LYNX-23. W manewrach obok samolotów brały udział niemieckie leopardy, amerykańskie abramsy i polskie czołgi. Obecny na miejscu ambasador USA Mark Brzeziński powiedział, że w chwili obecnej to współpraca między Polską, Niemcami i Stanami Zjednoczonymi będzie kluczowa dla ochrony europejskiego bezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  ćwiczenia wojskowe NATO Wojsko Polskie Mark Brzezinski wojsko Europa Środkowa służby i bezpieczeństwo

"To historyczny moment". Ambasador USA o utworzeniu amerykańskiego garnizonu w Poznaniu

- Jako Amerykanin polskiego pochodzenia jestem ogromnie dumny z decyzji prezydenta Joe Bidena o umieszczeniu na stałe wojsk amerykańskich oraz biur wojskowych tutaj, w Polsce. Tak, to prawdziwy przełom i historyczny moment - powiedział ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzezinski o utworzeniu amerykańskiego garnizonu w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  Mark Brzezinski USA Stany Zjednoczone Paweł Lekki Wojciech Cegielski

NASZ WYWIAD Mark Brzezinski dla Polskiego Radia: kryzys związany z wojną na Ukrainie to wyzwanie dla całego świata

- Ten kryzys to nie jest tylko sprawa Ukraińców, Polaków czy Amerykanów. To jest wyzwanie dla całego świata. Jest więc ważne, aby inne kraje miały w tym swój udział i włączyły się w rozwiązywanie problemu - powiedział w wywiadzie dla Polskiego Radia Mark Brzezinski, ambasador USA w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie wojsko USA bezpieczeństwo Mark Brzezinski wywiad POLSKA polityka

TYLKO U NAS "To historyczny moment". Ambasador Brzezinski o stałej bazie USA w Polsce

- To historyczny moment - w taki sposób, o utworzonym właśnie amerykańskim garnizonie w Poznaniu, mówi ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce. W specjalnym wywiadzie dla Polskiego Radia i podcastu Świat Mark Brzezinski podkreśla, że jest to pierwsza stała amerykańska baza w Polsce. O szczegółach korespondent Polskiego Radia Wojciech Cegielski.
Zobacz więcej na temat:  relacje polsko-amerykańskie POLSKA służby i bezpieczeństwo Mark Brzezinski Wojciech Cegielski

Pierwszy garnizon USA w Polsce. Przydacz: to wzmacnia nasze bezpieczeństwo i ma wpływ na sytuację gospodarczą

Stała obecność żołnierzy USA na terytorium Polski powoduje wzmocnienie naszego bezpieczeństwa, ale ma również wpływ na sytuację gospodarczą. Inwestorzy patrzą na to, czy dane państwo jest bezpieczne, a obecność amerykańska to gwarancja, że jest tu stabilnie - mówił szef BPM Marcin Przydacz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Stany Zjednoczone USA Mark Brzezinski wojsko bezpieczeństwo Poznań