Polskie Radio
Section05

mózg

Gdzie mieszka pamięć? 

Jak to się dzieje, że coś pamiętamy? I po co właściwie pamiętać o czymś, czego już nie ma? W świecie ludzi pozbawionych pamięci, nie wiedzielibyśmy nic - jak mówić, pisać i czym są rzeczy, na które patrzymy. Przeminęłyby też piękne, tradycyjne piosenki, nie wiedzielibyśmy jak tańczyć ludowe tańce i nie znalibyśmy opowieści o wsiach, z których pochodzili nasi dziadkowie i babcie.
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor kultura ludowa Muzyka dla dzieci Hanna Szczęśniak pamięć

Dziecko nie słucha czy nie słyszy? Zaburzenia przetwarzania słuchowego (APD) - co trzeba wiedzieć?

Dlaczego niektóre dzieci wykonują polecenia rodziców lub nauczycieli z opóźnieniem? Co powoduje ich spowolnioną reakcję? Jak się okazuje, nie zawsze jest to kwestia braku zrozumienia polecenia, czy motywacji do wykonania danego zadania. Przyczyną mogą być trudności ze słuchaniem i przetwarzaniem informacji, czyli zaburzenia przetwarzania słuchowego (APD). Jak zdiagnozować, leczyć oraz do jakiego specjalisty zgłosić się z tym problemem? 
Zobacz więcej na temat:  dzieci psychologia Zobacz także słuch zdrowie zdrowie dziecka medycyna

Pamięć. Czym jest i jakie skrywa przed nami tajemnice?

"Szczęście to po prostu dobre zdrowie i zła pamięć" -  to słowa Ernesta Hemingwaya, amerykańskiego pisarza i dziennikarza. Choć w pewnym sensie prowokacyjne, wskazują na kilka istotnych kwestii. - Po pierwsze, nie do końca sterujemy własną pamięcią, nie mamy nad nią pełnej władzy, z drugiej strony, mamy ogromną wolę sterowania nią - zwraca uwagę prof. Wojciech Kudyba. 
Zobacz więcej na temat:  pamięć psychologia socjologia Jakub Domoradzki Zobacz także

Jak żyć długo i bez demencji? Naukowcy znają odpowiedź

Czytanie to przepis na długowieczny umysł, telewizja - wręcz przeciwnie. Jak wynika z najnowszych badań, nasz mózg cierpi, jeśli przesadzamy z telewizją lub grami wideo. Niekorzystnie wpływa na to na naszą pamięć, jak również może sprzyjać demencji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Boże Narodzenie święta Święta Bożego Narodzenia Wigilia zdrowie SPORT ruch umysł ciało NAUKA badanie badania naukowcy demencja choroby

Jak dbać o mózg w erze przebodźcowania?

- Gdy wykonujemy zadania wymagające dużego skupienia, mózg nadaje im dużą wagę, co obciąża system odpowiedzialny za koncentrację. Nasz mózg ma ograniczoną wydolność i potrzebują regeneracji. Problem pojawia się, gdy czas skupienia jest zbyt długi lub mamy za dużo zadań, nie dbamy o odpoczynek i odpowiednią ilość przerw - mówi prof. Wojciech Glac, neurolog z Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego.  
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Zobacz także Piotr Firan technologie prof. Wojciech Glac