Polskie Radio
Section05
niepodległość

Podsumowanie obchodów 100-lecia niepodległości. Prezydent: jej utrzymanie jest wielkim zadaniem dla wszystkich Polaków

W Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość Polonia Rediviva z udziałem pary prezydenckiej, będąca podsumowaniem Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości. - 100-lecie odzyskania niepodległości wpisało się w naszą świadomości. Zamknęło się czasem wojny na Ukrainie, gdy Rosjanie napadli na naszych sąsiadów, by odebrać im wolność - mówił do zgromadzonych gości Andrzej Duda.
Zobacz więcej na temat:  niepodległość Święto Niepodległości Andrzej Duda kancelaria prezydenta historia Polski

Podsumowanie obchodów 100-lecia niepodległości. Prezydent: jej utrzymanie jest wielkim zadaniem dla wszystkich Polaków

- 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości mocno wpisało się w naszą świadomość, zamknęło się czasem wojny. Rosjanie napadli na wolną, niepodległą, suwerenną Ukrainę - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda. To pokazuje, że "niepodległość nie jest dana raz na zawsze - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA niepodległość Święto Niepodległości

"To ziarno niepodległości położyło podwaliny współczesnej Polski". Premier o Powstaniu Wielkopolskim

W rocznicę Powstania Wielkopolskiego premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że "to ziarno niepodległości i walki o nowoczesną Rzeczpospolitą rzucone wtedy w ziemię, dało znakomity plon drugiej RP i położyło podwaliny pod budowę współczesnej Polski".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo powstanie wielkopolskie historia Polski HISTORIA Poznań Mateusz Morawiecki premier odzyskanie niepodległości niepodległość

Powstanie wielkopolskie. Prezydent Duda: to ważna lekcja historii, aby służyć obecnej, wolnej Polsce

"Świadomość tej wagi zrywu Wielkopolan dla II Rzeczpospolitej ma też wymiar aktualny, wobec wydarzeń i procesów, które wstrząsają teraz naszą częścią Europy" - zaznaczył Andrzej Duda w swoim liście skierowanym do uczestników obchodów Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Jak dodał, "tradycje powstańcze są (...) ważną lekcją historii, z której czerpiemy inspirację do służby naszej obecnej, wolnej Polsce".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo historia Polski HISTORIA powstanie wielkopolskie Poznań niepodległość odzyskanie niepodległości Andrzej Duda

Dziś Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Święto obchodzimy po raz drugi

"W hołdzie bohaterom - uczestnikom narodowego zrywu z lat 1918–1919, którzy wyzwolili Wielkopolskę spod panowania niemieckiego i przyłączyli ją do odrodzonej Rzeczypospolitej" - głosi preambuła ustawy, w której kolejne artykuły mówią o ustanowieniu 27 grudnia Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego świętem państwowym.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Ignacy Jan Paderewski odzyskanie niepodległości Poznań wielkopolskie POLSKA społeczeństwo niepodległość