Polskie Radio
Section05
niepodległość

Prof. Piotr Gliński: prawdziwa wspólnota patrzy w przyszłość i pamięta o historii

- Polski heroizm ma w sobie podejście romantyczne, ale również wspaniałą pracę u podstaw, organiczną i dyplomatyczną. To wszystko łącznie przyniosło wielki sukces, czyli odzyskanie niepodległości, i warto o tym pamiętać. Również współcześnie ma to olbrzymie znaczenie - mówił w Dwójce prof. Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Gliński niepodległość Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Powstanie Styczniowe Paweł Siwek Dwójka Ukraina

"Codziennie spłacamy niespłacalny dług wdzięczności". Odznaczenia dla bohaterów walczących o wolną Polskę

Podczas spotkania noworocznego dla Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej oraz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych wręczono Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości przyznawane przez prezydenta. W czasie uroczystości wyróżniono też medalami Pro Bono Poloniale oraz Pro Patria osoby zasłużone dla kultywowania pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo historia Polski niepodległość kombatanci

Podsumowanie obchodów 100-lecia niepodległości. Prezydent: jej utrzymanie jest wielkim zadaniem dla wszystkich Polaków

W Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość Polonia Rediviva z udziałem pary prezydenckiej, będąca podsumowaniem Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości. - 100-lecie odzyskania niepodległości wpisało się w naszą świadomości. Zamknęło się czasem wojny na Ukrainie, gdy Rosjanie napadli na naszych sąsiadów, by odebrać im wolność - mówił do zgromadzonych gości Andrzej Duda.
Zobacz więcej na temat:  niepodległość Święto Niepodległości Andrzej Duda kancelaria prezydenta historia Polski

Podsumowanie obchodów 100-lecia niepodległości. Prezydent: jej utrzymanie jest wielkim zadaniem dla wszystkich Polaków

- 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości mocno wpisało się w naszą świadomość, zamknęło się czasem wojny. Rosjanie napadli na wolną, niepodległą, suwerenną Ukrainę - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda. To pokazuje, że "niepodległość nie jest dana raz na zawsze - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA niepodległość Święto Niepodległości