Polskie Radio
Section05

okupacja niemiecka

Fort III Pomiechówek. Dr Oleńczak o likwidacji więzienia i masowej egzekucji

78 lat temu na terenie Fortu III w Pomiechówku Niemcy zlikwidowali więzienie i wymordowali przebywających na jego terenie 281 więźniów. O tych wydarzeniach przypomniał na antenie Polskiego Radia 24 dr Piotr Oleńczak, pełnomocnik wojewody mazowieckiego ds. kombatantów i osób represjonowanych i członek Rady Fundacji Fortu III Pomiechówiek.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski zbrodnie wojenne POLSKA społeczeństwo

Reparacje wojenne od Niemiec. Wiemy, kiedy prezes PiS ogłosi dokładną kwotę

Jak zapowiedział poseł PiS Arkadiusz Mularczyk, informacje o polskich stratach wojennych w II wojnie światowej zostaną zaprezentowane 1 września br., a dokładną kwotę reparacji ogłosi prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Liczę, że to pierwszy krok do wypłaty Polsce odszkodowań - powiedział polityk w TVP Info. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Niemcy polityka II wojna światowa Jarosław Kaczyński reparacje wojenne Arkadiusz Mularczyk

Irlandczyk oskarża Polaków o kolaborację z hitlerowcami. Jest reakcja ambasady

"W przeciwieństwie do innych rządów w Europie, Polska nigdy nie kolaborowała z nazistowskimi Niemcami " - pisze charge d'affaires RP w Dublinie Agnieszka Skolimowska. To odpowiedź na opublikowany w Irish Times list Olivera Searsa, Irlandczyka o polskich korzeniach, właściciela dublińskiej galerii i fundacji krzewiącej pamięć o Holocauście. Znalazło się w nim zdanie o "kolaboracji Polski z Nazistami". To część trwającego od jakiegoś czasu sporu - wyjaśnia korespondent Polskiego Radia Adam Dąbrowski. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Irlandia historia Polski II wojna światowa nazizm Adam Dąbrowski Holokaust

Piotr Rypson: "Tańczący" to bardzo szczególny cykl Wejmana

- Przed Powstaniem Warszawskim Wejman wraz ze swoją żoną i małym synkiem opuścili Warszawę i udali się do rodziny na południu Polski. Przedtem Wejman musiał się ukrywać. Jego szwagier był szefem Kedywu w Świętokrzyskim, zginął podczas akcji i gestapo węszyło ze Wejmanem i jego rodziną. I właśnie w ukryciu, gdzieś na przełomie 1943/44, powstał ten cykl - mówił w "Wybieram Dwójkę" Piotr Rypson, kurator wystawy "Tańczący 1944. Mieczysław Wejman". 
Zobacz więcej na temat:  malarstwo wystawa Jakub Kukla Dwójka SZTUKA II wojna światowa

Polskie Radio podczas II wojny światowej. Informowało i jednoczyło

Polskie Radio było w okresie II wojny światowej kluczowym środkiem masowego przekazu. Nie tylko informowało o działaniach wojennych. Miało także moc jednoczenia i tworzenia narodowej wspólnoty. O znaczeniu Polskiego Radia i jego roli w scalaniu społeczeństwa polskiego opowiedziała prof. Barbara Giza, współautorka pracy "Wrzesień 1939. Filmowe teksty i podteksty". 
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Warszawa kampania wrześniowa POLSKA historia Polski radio historia radiofonii media Małgorzata Raducha Stefan Starzyński Władysław Szpilman Barbara Giza

"Świat milczał, gdy tu rozległ się krzyk rozpaczy". Dmitrowicz o powstaniu w getcie warszawskim

- Pamiętajmy, że powstańcy żydowscy, członkowie Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz Żydowskiego Związku Wojskowego, idąc do powstania, wiedzieli, że nie mają najmniejszych szans. Walka była z góry skazana na przegraną, ale oni nie mogli postąpić inaczej, to był potworny krzyk rozpaczy wobec światowej opinii, która milczała na ten temat - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 historyk Piotr Dmitrowicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Dmitrowicz Antoni Opaliński powstanie w getcie Żydzi Holokaust getto warszawskie nazizm Niemcy II wojna światowa HISTORIA

Poszukiwania szczątków polskich bohaterów. Wiceprezes IPN: ślad miał po nich zaginąć

- Wokół śmierci majora Józefa Kurasia, a szczególnie wokół pogrzebania jego szczątków istnieje wiele historii oraz mitów. Przekazy są różne, często sprzeczne, ale najbardziej popularne mówią o tym, że szczątki majora były przewiezione do Krakowa i tam miały być pogrzebane na terenie dziedzińca wewnętrznego Urzędu Bezpieczeństwa. Ten teren był przez nas badany, we wskazywanym miejscu nie było szczątków - mówił w Polskim Radiu 24 o szczątkach Żołnierza Wyklętego wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej prof. Krzysztof Szwagrzyk. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Instytut Pamięci Narodowej Krzysztof Szwagrzyk HISTORIA historia Polski Żołnierze Wyklęci okupacja sowiecka POLSKA

"Hetman powstania antykomunistycznego". Jan Józef Kasprzyk o mjr. Józefie Kurasiu

- Był to człowiek niezwykle odważny, dzielny, niezłomny, walczący i z okupantem niemieckim, i z komunistami. Na Podhalu jest określany mianem hetmana powstania antykomunistycznego - tak o Józefie Kurasiu powiedział na antenie Polskiego Radia 24 szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański HISTORIA okupacja sowiecka Żołnierze Wyklęci

Andrzej Trzebiński. O poecie, społeczniku i wizjonerze w setną rocznicę urodzin

Bohaterem "Strefy literatury" był Andrzej Trzebiński - poeta, dramaturg, krytyk i publicysta należący do Pokolenia Kolumbów.​ 27 stycznia minęła setna rocznica urodzin pisarza, który - mimo przedwczesnej śmierci - w historii literatury zdołał zapisać się nie tylko jako utalentowany twórca, lecz także zaangażowany społecznik i przenikliwy wizjoner.
Zobacz więcej na temat:  literatura polska literatura II wojna światowa Andrzej Trzebiński Dwójka

Prezes RDI o "Warstwach Pamięci"

Prezes Reduty Dobrego Imienia Maciej Świrski opowiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia o projekcie "Warstwy Pamięci". Jak wskazał, "kwestia katów i ofiar jest kluczowa dla zrozumienia współczesnej historii i żeby tej historii nie rozumieć, to jest obecnie przez rozmaite media i gremia zamazywana".
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Ogórek historia Polski pamięć zbrodnie wojenne HISTORIA Maciej Świrski Reduta Dobrego Imienia II wojna światowa

"Zatraciliśmy świadomość o ogromie zbrodni niemieckich". Prezes RDI o projekcie "Warstwy Pamięci"

- Przez lata komunizmu i postkomunizmu zatraciliśmy świadomość, jaka była skala zbrodni niemieckich - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prezes Fundacji Reduta Dobrego Imienia Maciej Świrski. Jak zaznaczył "praktycznie w każdej gminie w Polsce są miejsca, w których coś strasznego się wydarzyło". 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Maciej Świrski Reduta Dobrego Imienia pamięć HISTORIA historia Polski II wojna światowa Holokaust zbrodnie wojenne

"Wojna zaczęła się dla niej poza Warszawą". Tomasz Karasiński o Barbarze Otwinowskiej

- Mieszkała w majątku u wujostwa, nieopodal Brześcia nad Bugiem w Koroszczynie, gdzie zastała ją wojna w 1939 r. Tam przeżyła dosyć dramatyczne chwile wybuchu wojny - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Tomasz Karasiński z Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego i Stowarzyszenia Grupy Historycznej "Zgrupowanie Radosław".
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie II wojna światowa HISTORIA Armia Krajowa okupacja sowiecka Oświęcim