Polskie Radio
Section05
opozycja demokratyczna

Łukaszenka mści się za protesty po sfałszowaniu wyborów prezydenckich. Skazano ponad 4 tysiące osób

Centrum Praw Człowieka Wiasna posiada obecnie dane ponad czterech tysiącach osób skazanych w sprawach politycznych na karę więzienia lub ograniczenie wolności – powiedział prawnik organizacji obrony praw człowieka Wiasna Pawieł Sapiełka. Białoruskie organy ścigania ciągle też analizują materiały z czasu protestów po sfałszowanych wyborach prezydenckich w 2020 roku. Śledczy przeglądają zdjęcia i nagrania z demonstracji, analizując sieci społecznościowe.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś represje opozycja demokratyczna

Niewygodna historia? W Petersburgu przerwano promocję polskiego wydania książki o zbrodniach z czasu ZSRR

Rosyjska policja przerwała w sobotę spotkanie autorskie Iriny Flige z okazji opublikowania polskiego wydania jej książki "Sandarmoch. Dramaturgia znaczeń", poświęconej miejscom pamięci o zbrodniach stalinowskich w Rosji. Spotkanie odbywało się w jednym z teatrów w Petersburgu, na sali był m.in. Konsul Generalny RP w tym mieście Grzegorz Ślubowski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa opozycja demokratyczna Memoriał Petersburg represje policja Kreml cenzura zbrodnie sowieckie Związek Sowiecki ZSRR KSIĄŻKA HISTORIA Rosja stalinizm

Roman Zimand. Od piewcy komunizmu do zagorzałego antykomunisty

"Mentalnie znalazł się nie tylko poza takim czy innym «wypaczeniem» komunizmu, ale w ogóle poza komunizmem. Jego zerwanie miało charakter bezapelacyjny i było pozbawione wszelkich niedomówień, zamąceń czy dwuznaczności" – pisał o Romanie Zimandzie teoretyk literatury i krytyk literacki prof. Janusz Sławiński.
Zobacz więcej na temat:  Roman Zimand komunizm PRL Poznań 1956 Władysław Gomułka odwilż 1956 Jan Olszewski marzec 1968 sierpień 80 opozycja demokratyczna stan wojenny literatura okrągły stół drugi obieg

Sejm wybrał wicemarszałków. Opozycja jednogłośnie przeciwko kandydaturze Elżbiety Witek

Sejm w poniedziałek na posiedzeniu wybrał wicemarszałków Izby. Zostali nimi: Monika Wielichowska i Dorota Niedziela z Koalicji Obywatelskiej, Piotr Zgorzelski z Trzeciej Drogi - Polskiego Stronnictwa Ludowego, Włodzimierz Czarzasty z Lewicy oraz Krzysztof Bosak z Konfederacji. Większości nie uzyskała natomiast kandydatka PiS Elżbieta Witek. 
Zobacz więcej na temat:  opozycja demokratyczna opozycja Sejm Elżbieta Witek

3. rocznica zabójstwa Ramana Bandarenki. Cichanouska: zginął, bo wierzył w nasz cel

"Końcowe przesłanie Ramana Bandarenki - "Wychodzę" - stało się hasłem protestów. Dziś mijają 3 lata od jego śmierci. Został zabity, bo wierzył w nasz cel - życie w wolnym kraju bez dyktatury. Ku jego pamięci proszę Państwa o przyłączenie się dzisiaj do naszego Dnia Solidarności"- napisała na portalu X, dawniej Twitter, liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska.
Zobacz więcej na temat:  Swiatłana Cichanouska Białoruś opozycja demokratyczna reżim śmierć ŚWIAT Europa

Zmarł Andrzej Bulc - jeden z założycieli Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża

Należał do Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża. Był członek komitetu założycielskiego  Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża. Andrzej Bulc zmarł 18 paźdzernika br. W 2018 roku został Odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności.
Zobacz więcej na temat:  związki zawodowe opozycja demokratyczna PRL komunizm służba bezpieczeństwa inwigilacja Gdańsk Solidarność Krzysztof Wyszkowski Anna Walentynowicz Andrzej Gwiazda Joanna Duda-Gwiazda

PR24 "Białoruś chce być w Europie". Paweł Łatuszka zapowiada dalszą walkę z reżimem Łukaszenki

- Przed nami jest teraz kolejne wyzwanie, chodzi już nie tylko o demokrację, prawa człowieka, ale o istnienie państwa białoruskiego. Rosja robi wszystko, żeby zniszczyć nasz kraj - powiedział w Polskim Radiu 24 białoruski dysydent i były ambasador Białorusi w Polsce Paweł Łatuszka. - Chcemy być członkiem Unii Europejskiej. Należymy historycznie do Europy i chcemy być w Europie - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Łatuszka Europa Europa Wschodnia Białoruś opozycja demokratyczna Mirosław Skowron ŚWIAT

Nagroda im. Anny Lindh. Tegoroczną laureatką została Swiatłana Cichanouska

Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska została tegoroczną laureatką Nagrody imienia Anny Lindh. Nagroda jest przyznawana przez Fundację Pamięci Anny Lindhs, której celem jest promowanie dialogu międzykulturowego i społeczeństwa obywatelskiego w obliczu rosnącej nieufności i polaryzacji.
Zobacz więcej na temat:  Swiatłana Cichanouska Białoruś opozycja demokratyczna więźniowie polityczni ŚWIAT Europa