Polskie Radio
Section05

pr24

17 lat po zamachach na WTC. Czy wojna z terroryzmem jest wygrana?

17 lat temu, 11 września 2001 roku, doszło do największego w dziejach zamachu terrorystycznego. Członkowie z Al-Kaidy porwali cztery samoloty pasażerskie, z których dwa uderzyły w budynki World Trade Center na Manhattanie w Nowym Jorku, a jeden spadł na gmach Pentagonu w Arlington w stanie Wirginia. Czwarta maszyna, która prawdopodobnie miała trafić w Biały Dom, rozbiła się w Pensylwanii. Gościem Polskiego Radia 24 w audycji Świat w Powiększeniu był Artur Wróblewski, amerykanista z Uczelni Łazarskiego.
Zobacz więcej na temat:  WTC 11 września 2001 roku Osama bin Laden Ameryka Północna terroryzm

Grzegorz Górny: nie można lekceważyć zarzutów abpa Vigano

- Mamy już do czynienia z kilkoma oficjalnymi oświadczeniami biskupów amerykańskich, które wskazują na to, że abp Carlo Vigano jest poważnym człowiekiem - powiedział w audycji Szukając Dziury w Całym Grzegorz Górny. Publicysta "Sieci" na antenie Polskiego Radia 24 mówił o skandalu seksualnym w amerykańskim Kościele i zarzutach byłego nuncjusza apostolskiego w USA wobec papieża Franciszka. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Łukasz Warzecha Kościół Ameryka USA Watykan pedofilia papież

Debata dnia: kolejny etap sporu o reformę sądownictwa

"Brak rozstrzygnięcia prezydenta ws. oświadczenia sędziego o woli dalszego zajmowania stanowiska skutkuje przejściem tego sędziego w stan spoczynku" - powiedział prezydencki minister Paweł Mucha. Według niego, jeśli nic się nie zmieni, od środy pracami SN pokieruje prezes Izby Cywilnej Dariusz Zawistowski. O twającym od miesięcy sporze o reformę polskiego wymiaru sprawiedliwości mówili goście Debaty Dnia: Karol Gac, portal DoRzeczy i Paweł Krulikowski, politolog
Zobacz więcej na temat:  Sąd Najwyższy reforma sądownictwa polityka

Unijna dyrektywa ograniczy dostęp do broni w Polsce?

– Dyrektywa wprowadza zakaz posiadania mechanizmów ładujących o określonej pojemności. Jednocześnie nie definiuje czym one są – tak o nieprawidłowościach zapisów dyrektywy Komisji Europejskiej, która ogranicza dostęp do broni, mówił Tomasz Stępień z Firearms United. – Działania tej instytucji są absurdalne – dodał Andrzej Leszczyński, dziennikarz GUN TV.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 broń bezpieczeństwo służby i bezpieczeństwo terroryzm Komisja Europejska

Małgorzata Gosiewska: PO nie dostrzega tego, jak zmieniło się życie Polaków

– Ważne, by Polacy wiedzieli, na kogo postawić w wyborach samorządowych. Czy na nieudaczników, którzy nie szanują ludzi, czy na tych, którzy udowodnili, że potrafią realizować obietnice wyborcze – powiedziała w Rozmowie Polskiego Radia 24 Małgorzata Gosiewska, posłanka Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka opozycja PiS Platforma Obywatelska wybory w Polsce wybory samorządowe 2018 Warszawa Patryk Jaki

Podwyżka płacy minimalnej. Czy powinna być jeszcze wyższa?

Premier Mateusz Morawiecki poinformował we wtorek, że rząd podjął decyzję o podniesieniu płacy minimalnej o kwotę wyższą niż pierwotnie planowano. Przypomniał również, że pod koniec rządów poprzedników płaca minimalna wynosiła 1750 złotych. Teraz ma być to ok. 500 złotych więcej. O optymalnej kwocie minimalnego wynagrodzenia, dyskutowali goście Polskiego Radia 24: dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, Uniwersytet Warszawski i Mateusz Szymański oraz Marek Lewandowski z NSZZ "Solidarność".
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo płaca minimalna Solidarność Mateusz Morawiecki

Posłanka PO: w innych warunkach do wyborów byśmy szli osobno

- W innych warunkach, w innej sytuacji, te osoby szłyby do wyborów osobno. Zdecydowałyby się na osobne kampanie wyborcze. Teraz postanowiły pójść razem. To nie jest moment, żeby dyskutować o kwestiach światopoglądowych - powiedziała w Polskim Radiu 24 posłanka Marta Golbik (PO) o przyczynach powstania Koalicji Obywatelskiej.
Zobacz więcej na temat:  koalicja obywatelska Polityka PR24 polityka Platforma Obywatelska wybory samorządowe 2018

Węgry na celowniku KE. "Zarzuty są całościowe"

- Pytanie, jak daleko może się posunąć Komisja Europejska w postępowaniu przeciwko państwu, które uważa za niesforne, którego polityka odbiega od mainstreamu Unii Europejskiej. Polska jest po tej samej stronie co Węgry - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Lisicki, publicysta. Na naszej antenie o działaniach władz UE wobec Budapesztu mówili również dr Grzegorz Gil, europeista, prof. Robert Grzeszczak, prawnik z Uniwersytetu Warszawskiego, a także prof. Łukasz Młyńczyk z Uniwersytetu Zielonogórskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Węgry Unia Europejska Komisja Europejska Viktor Orban Parlament Europejski

Wybory samorządowe. Eksperci o szansach lewicy

Robert Biedroń ogłosił, że w tegorocznych wyborach samorządowych nie będzie się ubiegał ponownie o funkcję prezydenta Słupska, wystartuje natomiast w do rady tego miasta. Zapowiedział również, że w lutym przyszłego roku zaprezentuje nowy projekt polityczny.  O trwającej kampanii wyborczej mówili w Polskim Radiu 24 Andrzej Skiba z Uniwerytetu Gdańskiego oraz prof. Henryk Domański z Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Gdańsk wybory samorządowe 2018 polityka Robert Biedroń Henryk Domański Paweł Adamowicz

Dla kogo samorządy? "Wszystko może się zdarzyć"

- Nie wątpię w to, że PiS wygra wybory samorządowe, biorąc pod uwagę wyniki w całym kraju. To jednak nie oznacza, że ta partia będzie rządziła. Lokalnie bardzo ważne są zdolności koalicyjne - powiedział w Debacie Poranka Mirosław Skowron z "Super Expressu". W Polskim Radiu 24 o tym, która partia osiągnie najlepszy wynik w październikowym głosowaniu mówili również Tomasz Żołciak z "Dziennika Gazety Prawnej" i Jacek Liziniewicz z "Gazety Polskiej Codziennie". 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 wybory samorządowe 2018 wybory samorządowe 2014 koalicja obywatelska PiS Platforma Obywatelska PSL polityka