Polskie Radio
Section05

pr24

Wystawa "Zagłada dworów w województwie białostockim po roku 1939"

Typowy dla polskiego pejzażu dwór, od setek lat towarzyszący naszemu krajobrazowi, odszedł w zapomnienie. Jego losy prezentuje wystawa "Zagłada dworów w województwie białostockim po roku 1939" przygotowana m.in. przez dra Łukasza Lubicza-Łapińskiego z Instytutu Pamięci Narodowej – Oddziału w Białymstoku. Ekspozycja proponuje nam szczególną wyprawę w przeszłość do polskich dworków szlacheckich. Współautor wystawy był gościem Polskiego Radia 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski II Rzeczpospolita II wojna światowa Rzeczpospolita architektura

"Dekret Bieruta odbija nam się czkawką"

Kto naprawdę napisał dekret Bieruta? Dlaczego wraca mit "małego Paryża", a przepadła duma z tego, że "cały naród zbudował swoją stolicę"? Do kogo dziś należy miasto? Na te pytania znajdziemy odpowiedzi w książce "Spór o odbudowę Warszawy. Od gruzów do reprywatyzacji" pod redakcją Tomasza Fudali. Autor z Muzeum Sztuki Nowoczesnej był gościem Polskiego Radia 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Warszawa architektura Bolesław Bierut reprywatyzacja

"Saryusz-Wolski zawsze był blisko polityki konserwatywnej"

Goście audycji Wydarzenia Tygodnia komentowali kandydaturę Jacka Saryusz-Wolskiego na stanowisko szefa Rady Europejskiej. - Jest o wiele bardziej doświadczonym politykiem europejskim od Donalda Tuska. Był wiceprzewodniczącym Parlamentu Europejskiego oraz zarządzał polityką zagraniczną. Zna tę politykę od podszewki, jej wewnętrzne gry. Jednak jego kandydatura nie ma wielkiego wsparcia, więc wydaje się, że jest raczej symboliczna – mówił Marcin Makowski z "Do Rzeczy". Gościem programu był także Adam Ostolski z Krytyki Politycznej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Jacek Saryusz-Wolski Donald Tusk Rada Europejska

Targ koni w Skaryszewie. Czy coś się zmieniło?

W poniedziałek rusza Skaryszewski Jarmark Koński. To impreza handlowo-folklorystyczna o kilkusetletniej tradycji powstała w XVII wieku. Zjeżdżają się na nią hodowcy koni, rolnicy i eksporterzy z całego kraju, a także z zagranicy. Do Skaryszewa zamierzają też przyjechać obrońcy zwierząt. Organizacje pozarządowe alarmują, że od lat dochodzi tam do łamania ustawy o ochronie zwierząt. O targu mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Orzeł, dziennikarka Polskiego Radia, która od lat jeździ na Jarmark Koński w Skaryszewie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 konie zwierzęta ekologia środowisko ochrona przyrody

"Ten drugi dom" w Teatrze Dramatycznym w Warszawie

Bohaterką dramatu Sharra White'a jest Juliana, kobieta po pięćdziesiątce. Błyskotliwa inteligencja to jej największy atut, ale i największe obciążenie. Karierę naukową porzuciła na rzecz posady w firmie farmaceutycznej. Pewnego dnia w czasie prezentacji jej pamięć buntuje się po raz pierwszy. Sharr White opowiadając z brawurą o postępującym przypadku utraty pamięci, równocześnie pokazuje mechanizm wypierania złych doświadczeń uprawiany przez nas wszystkich. O przedstawieniu "Ten drugi dom" mówiła w audycji Na Scenie Agnieszka Lipiec-Wróblewska, reżyserka spektaklu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24

Władimir Putin i Ukraina według Arlety Bojke

"Władimir Putin. Wywiad, którego nie było" to zbiór reportaży Arlety Bojke z rosyjskiej operacji przejęcia Krymu i konfliktu w Donbasie. - Chciałam dać szansę ludziom zrozumieć dlaczego Władimir Putin jest tak popularny i dlaczego wydarzenia na Ukrainie były możliwe – powiedziała w audycji 7 Dni Wschód Arleta Bojke była korespondenta TVP w Moskwie, autorka książki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Władimir Putin Rosja Ukraina

Mit Żołnierzy Wyklętych w polskiej kulturze

Czy na zjawisko pośmiertnego „powrotu” Żołnierzy Wyklętych do naszej kultury i świadomości powinniśmy patrzyć z triumfem, rezerwą czy namysłem? Czy los żołnierzy, który był naznaczony klęską powrotu komunizmu może być dobrym wzorcem obywatelskim? Gośćmi audycji Rozpruwacz kulturalny byli: Wojciech Tomczyk - dramaturg i scenarzysta oraz dr Mikołaj Mirowski - historyk i publicysta.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci polityka historyczna historia Polski komunizm Wojciech Tomczyk

"Zofia Posmysz wyprzedziła swoją epokę"

Zofia Posmysz – więźniarka Auschwitz, Ravensbrück i Neustadt-Glewe. Przeżyła eksperymenty medyczne i marsz śmierci. Po wojnie była dziennikarką Polskiego Radia, autorką słuchowiska W Jezioranach. Swoje obozowe doświadczenie zamieniła w literaturę najwyższej próby. Jej szokującą "Pasażerkę" sfilmował Andrzej Munk. O Zofii Posmysz mówił w audycji Między Kropkami Michał Wójcik, autor wywiadu-rzeki z pisarką "Królestwo za mgłą".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Zofia Posmysz Auschwitz II wojna światowa Holokaust książki literatura czytelnictwo Polskie Radio

3. marca Światowym Dniem Modlitwy Kobiet

To inicjatywa kobiet ze 170 krajów, aby pomagać innym kobietom i ich poszkodowanym w rożny sposób rodzinom. Polega na modlitwie według określonego porządku, zawsze w pierwszy piątek marca. Modlitwę co roku przygotowują kobiety z innego kraju, w tym roku z Filipin. Uczestnicy na całym świecie modlą się do Boga, aby umocnił potrzebujące kobiety z danego kraju, wzmógł wrażliwość społeczną na ich potrzeb, przemówił do serc rządzących. O Światowym Dniu Modlitwy Kobiet mówiła w audycji Kurier Ekumeniczny Joanna Kamińska, przewodnicząca Krajowego Komitetu Światowego Dnia Modlitwy Kobiet.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24

Polsko-polskie starcie o stanowisko szefa Rady Europy

Oficjalny brak poparcia polskiego rządu dla Donalda Tuska w jego staraniach o drugą kadencję na stanowisku szefa Rady Europy, Jacek Saryusz-Wolski kolejnym polskim kandydatem do pełnienia tej funkcji, malwersacje w aferze SKOK Wołomin. Oto główne tematy, które komentowali goście "Podsumowania Dnia" w Polskim Radiu 24. Ponadto w audycji przegląd najważniejszych informacji.
Zobacz więcej na temat:  Donald Tusk Jacek Saryusz-Wolski PSL policja polska PiS Platforma Obywatelska Rada Europejska SKOK przestępczość gospodarcza Paweł Janowski

Imperium Dmitrija Miedwiediewa

Pałac z XVIII wieku w Petersburgu, liczne rezydencje, winnice i wiejskie osiedla. Premier i były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew zbudował własne imperium. Sprawę ujawniła „Fundacja Walki z Korupcją” opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Podkreślono, że Miedwiediew nie mógł na to wszystko legalnie zarobić. W jaki sposób doniesienia te wpłyną na polityczną przyszłość bliskiego współpracownika Władimira Putina?
Zobacz więcej na temat:  Rosja dimitrij miedwiediew Aleksiej Nawalny Władimir Putin Maciej Jastrzębski