Polskie Radio
Section05

pr24

Dzień otwartej granicy na przejściu Malhowice - Niżankowice

Ponad sto osób przekroczyło 7 października granicę polsko-ukraińską w Malhowicach koło Przemyśla. Umożliwił im to coroczny dzień otwartej granicy między Malhowicami a Niżankowicami na Ukrainie. Grupę stanowili pielgrzymi, którzy wzięli udział w uroczystościach odpustowych w rzymskokatolickim Sanktuarium Matki Bożej Opatrzności w Niżankowicach. Relację z tego wydarzenia w audycji "Polacy w Świecie" przygotowała Iwona Piętak.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ukraina Kresy Polonia

"Protest jest wykorzystywany do rozgrywek politycznych"

"Chcemy leczyć w Polsce", "Wszyscy jesteśmy pacjentami" - pod takimi hasłami rezydenci zorganizowali w większych miastach pikiety wsparcia dla prowadzących strajk głodowy kolegów. Żłożyli też w Kancelarii Premiera pismo ze swoimi postulatami. O proteście lekarzy rezydentów mówił w audycji Jeden na Jednego były minister zdrowia i lekarz Marek Balicki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 protest lekarz służba zdrowia medycyna POLSKA

"Strategie przetrwania były bardzo różnorodne"

Apelem pamięci, salwą honorową i złożeniem wieńców przed Grobem Nieznanego Żołnierza uczczono w czwartek 75. rocznicę powstania Rady Pomocy Żydom „Żegota”. W Katedrze Polowej WP odsłonięto tablicę poświęconą Polakom Ratującym Żydów. O "Żegocie" mówiła w Polskim Radiu 24 dr Hanna Węgrzynek z Muzeum Polin.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żydzi II wojna światowa Irena Sendlerowa getto warszawskie Holokaust Świadkowie Holokaustu

"Polska jest krajem zaliczanym do rozwiniętych"

Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki zakończył wizytę w Waszyngtonie, gdzie brał udział w jesiennym szczycie Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego. Efektem podróży jest m.in. nowa amerykańska inwestycja w Polsce oraz decyzja o zakończeniu korzystania przez nasz kraj z nadzwyczajnych zabezpieczeń kredytowych Funduszu Walutowego. Efekty wizyty w USA wicepremier Morawiecki przedstawił w rozmowie z korespondentem Polskiego Radia Markiem Wałkuskim.
Zobacz więcej na temat:  gospodarka polska Mateusz Morawiecki Ministerstwo Rozwoju USA

"W 2018 roku PKP osiągnie zysk między 50 a 100 mln zł"

- Nie przeprowadziłbym reprywatyzacji Polskich Kolei Linowych, kolejka na Kasprowy Wierch powinna być w rękach Polski. To samo dotyczy PKP Energetyka, która posiada infrastrukturę niezbędną do prowadzenia ruchu pociągów. Infrastruktura krytyczna powinna być w jednym ręku - mówił w audycji Rozmowa PR24 dr Mirosław Antonowicz, członek zarządu Polskich Kolei Państwowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PKP kolej kolejnictwo

Wicepremier Morawiecki w USA. Efekty wizyty

Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki zakończył w sobotę trzydniową wizytę w USA, podczas której odwiedził Chicago oraz Waszyngton, gdzie reprezentował Polskę na jesiennej sesji Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego. O wizycie wicepremiera Morawieckiego mówił w audycji Gorący Temat dr Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mateusz Morawiecki USA

200. rocznica śmierci Tadeusza Kościuszki. Uroczystości

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wziął udział w uroczystej mszy świętej z okazji 200. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki w Katedrze Wawelskiej. Następnie na wawelskim dziedzińcu uczestniczył w uroczystym apelu Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, rozpoczynającym obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. O działaniach niepodległościowych Tadeusza Kościuszki w Polsce i USA mówił w Polskim Radiu 24 historyk Aleksander Siemieński.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Kościuszko USA Kazimierz Pułaski

"To niewiarygodne, że dekret Bieruta obowiązywał w III RP"

Wiceminister sprawiedliwości i szef komisji weryfikacyjnej Patryk Jaki zaprezentował projekt "dużej" ustawy reprywatyzacyjnej. Znalazła się w nim m.in. propozycja wypłaty rekompensat w gotówce do 20 proc. wartości nieruchomości w chwili nacjonalizacji, zakaz zwrotów w naturze oraz brak możliwości zwrotu kamienic z lokatorami. O ustawie reprywatyzacyjnej mówił w Polskim Radiu 24 radca prawny dr Tomasz Luterek.
Zobacz więcej na temat:  Patryk Jaki reprywatyzacja Warszawa dzika reprywatyzacja

Od cara do "cara". Rosja żyje "trzecim Rzymem"

- Współczesna polityka historyczna Rosji paradoksalnie niewiele różni się od tej z okresu sowieckiego. Pewne wątki i zachowania są na tyle typowe, że można mówić o ciągłości tej polityki, od cara Iwana III Srogiego do "cara" Władimira Putina – powiedział w audycji 7 Dni Wschód prof. Wojciech Materski z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, autor książki „Od cara, do »cara «”.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Władimir Putin polityka historyczna ZSRR

Szef MON: znaleźliśmy w zapisie (...) moment wybuchu

Moment eksplozji został zidentyfikowany, znaleźliśmy go w zapisie jednego z rejestratorów - poinformował w sobotę minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, zapytany przez dziennikarzy o aktualne ustalenia ws. katastrofy smoleńskiej. Minister brał udział w zjeździe szefów klubów Gazety Polskiej w Spale (Łódzkie).
Zobacz więcej na temat:  Antoni Macierewicz katastrofa w Smoleńsku katastrofa smoleńska Smoleńsk Spała Gazeta Polska Tomasz Sakiewicz

"Stanowisko prezydenta USA może doprowadzić do wojny"

Prezydent USA Donald Trump, który przedstawił nową strategię wobec Iranu, powiedział, że jest gotów zerwać porozumienie nuklearne z Teheranem. Podkreślił, że Iran nie respektuje „ducha” tego układu. Na temat zapowiedzi amerykańskiego przywódcy w magazynie „Świat w Powiększeniu” mówili dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz amerykanista Artur Wróblewski.
Zobacz więcej na temat:  USA Donald Trump Iran Izrael Agnieszka Bryc