Polskie Radio
Section05

pr24

Objawienia fatimskie a uchwała polskiego Sejmu

W Fatimie w piątek oficjalnie zakończyły się obchody stulecia objawień maryjnych. Uroczystości przypadły na dzień, w którym 100 lat temu miało miejsce ostatnie z sześciu objawień Maryi ukazującej się trojgu pastuszkom w Cova da Iria. Na temat istoty kultu maryjnego oraz postawy polskich posłów wobec tego wydarzenia rozmawiali goście audycji „Ideologika”.
Zobacz więcej na temat:  Fatima objawienia fatimskie Sejm religia chrześcijaństwo

Na Zdrowie: O profilaktyce raka piersi

Długi okres miesiączkowania, otyłość czy niekarmienie piersią. To tylko niektóre czynniki zwiększające szanse na zachorowanie na raka piersi, które w audycji Na Zdrowie wymienił dr Jerzy Giermek, onkolog z Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. W Polskim Radiu 24 o profilaktyce nowotworów piersi mówiła również Małgorzata Ciszewska-Korona, psychoonkolog z Fundacji Rak&Roll.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie rak piersi nowotwory

"Powinniśmy stworzyć kanał telewizyjny TVP Polonia Wschód"

W ostatnich dniach, z inicjatywy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, z Polski wydalony został Dmitryi K., naukowiec i przedstawiciel Rosyjskiego Instytutu Studiów Strategicznych w Moskwie. Miał prowadzić działalność wymierzoną w polskie interesy. W Polskim Radiu 24 o funkcjonowaniu rosyjskiej propagandy m.in. w rozmowie z Agnieszką Romaszewską-Guzy z Telewizji Biełsat.
Zobacz więcej na temat:  Rosja propaganda wojna hybrydowa Białoruś Litwa TVP Agnieszka Romaszewska

Zmarła Anna Szałapak. "Odchodzi wspaniała artystka"

W wieku 65 lat, po długiej i ciężkiej chorobie zmarła nad ranem Anna Szałapak, pieśniarka, artystka kabaretu Piwnica Pod Baranami. Anna Szałapak wykonywała utwory najsłynniejszych polskich poetów i kompozytorów, między innymi Czesława Miłosza, Zygmunta Koniecznego i Jana Kantego Pawluśkiewicza. W Polskim Radiu 24 Annę Szałapak wspominali dziennikarz radiowej Trójki Artur Andrus i dziennikarz Jedynki Paweł Sztompke.  
Zobacz więcej na temat:  Piwnica pod Baranami

"Zwiększymy ochronę dzieci ze strony państwa"

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiedział zwiększenie ochrony najmłodszych ze strony państwa. Chodzi między innymi o przeciwdziałanie sytuacjom, w których sąd za granicą decyduje o odebraniu dziecka polskiej rodzinie na podstawie nie do końca jasnych pobudek. W PR24 nasza reporterka Małgorzata Głogowska relacjonowała obrady konferencji "Prawa rodziny - rdzeń współczesnej demokracji", w której uczestniczy minister Ziobro. 
Zobacz więcej na temat:  rodzina dzieci Zbigniew Ziobro

25-lecie Polskiego Radia Lwów

Podtrzymywanie polskiej kultury i kultywowanie przedwojennych tradycji - to główne cele działania Polskiego Radia Lwów. We Lwowie trwają uroczystości 25-lecia polskiej rozgłośni, która nawiązuje do przedwojennych tradycji Polskiego Radia Lwów. Działało ono od 1930 roku, do 23 września 1939 roku, kiedy w wyniku agresji Związku Radzieckiego na Polskę i zajęcia Lwowa przez Armię Czerwoną zostało zlikwidowane. W PR24 obchody relacjonował Witold Banach (IAR). 
Zobacz więcej na temat:  Lwów Ukraina media

Wszystko jest Historią: Śląsk w Rzeczpospolitej

Dziś większość historycznego Śląska leży w graniach Polski. Przez wieki jednak region znajdował się w zasadniczej mierze pod wpływami niemieckimi, austriackimi i czeskimi. W audycji Wszystko jest Historią o przeszłości Śląska mówili Adam Dziurok, Sebastian Rosenbaum i Bogusław Tracz ze śląskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Górny Śląsk historia Polski IPN Śląsk plebiscyt

„Utracone – odzyskane. Ciąg dalszy…”. Wystawa w Łodzi

„Utracone – odzyskane. Ciąg dalszy…” – to tytuł wystawy, którą obecnie można oglądać w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi. Na ekspozycji prezentowanych jest kilkaset zabytków, które podczas II wojny światowej zostały zagrabione przez okupującą Polskę III Rzeszę. W audycji Utracone, Odzyskane rozmowa z Joanną Borucką-Piech i Kingą Stanecką, przedstawicielkami muzeum.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Łódź Magdalena Ogórek II wojna światowa

Eksperci o ustawie reprywatyzacyjnej. „Restrykcyjna”

W ostatnich dniach Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości, zaprezentował projekt tzw. dużej ustawy reprywatyzacyjnej. – Mamy nadzieję, że ten dokument „przejdzie” przez Sejm – mówiła w Polskim Radiu 24 Zofia Gońda-Sobczak z Wolnego Miasta Warszawa. Sprawę na naszej antenie komentował także Grzegorz Gruchalski z Warszawskiego Forum Samorządowego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 reprywatyzacja Komisja Weryfikacyjna dzika reprywatyzacja duża ustawa reprywatyzacyjna Patryk Jaki

Magazyn Europejski: Impas w negocjacjach ws. Brexitu

Główni negocjatorzy Brukseli i Londynu – Michel Barnier i David Davis – oświadczyli w ostatnich dniach, że zamierzony postęp w rozmowach na temat wyjścia Wielkiej Brytanii z UE nie został osiągnięty. Sfinalizowanie pierwszej fazy negocjacji przesunięto tym samym na grudzień. Sprawa była głównym tematem Magazynu Europejskiego Polskiego Radia 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Brexit Wielka Brytania Unia Europejska

Morawiecki: Guardian Glass otworzy w Polsce drugą fabrykę

Jeden z największych producentów szkła na świecie, po raz kolejny wybrał Polskę. Amerykańska firma Guardian Glass otworzy w naszym kraju drugą fabrykę. Przebywający w Waszyngtonie wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki w rozmowie z Polskim Radiem poinformował, że nowy zakład powstanie w Częstochowie, w pobliżu już istniejącego.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki USA inwestycje zagraniczne inwestycje Marek Wałkuski LOT