Polskie Radio
Section05

pr24

„Dezinformację trzeba zwalczać informacją, nieprawdę–prawdą"

Wiadomości niepokrywające się z prawdą, tzw. fake news, to prawdziwa plaga dzisiejszych czasów. Niektórzy twierdzą, że przyszła ona z internetu, inni – że z ludzkiej mentalności. O fake newsach, walce z nimi i ich akceptacji w „poważnych” mediach, rozmawiali w audycji Kwadratura Kultury Wiktor Świetlik (Program Trzeci Polskiego Radia) oraz prawnik, specjalistka od prawa autorskiego Joanna Hetman-Krajewska.
Zobacz więcej na temat:  fake news dziennikarstwo media media społecznościowe Wiktor Świetlik

Paradise Papers. Kto lokuje aktywa w rajach podatkowych?

W ostatnich dniach wyciekły kolejne dokumenty, które świadczą o unikaniu opodatkowania przez wielkie koncerny. Tzw. Paradise Papers ujawniły także nazwiska osób publicznych i biznesmenów z wielu krajów, lokujących swoje aktywa w rajach podatkowych. W Rządach Pieniądza komentarz Mariusza Adamiaka z PKO BP, Bartłomieja Godusławskiego z Dziennika Gazety Prawnej i Marka Zubera, ekonomisty.
Zobacz więcej na temat:  podatki pieniądze Paradise Papers oszustwa przestępczość gospodarcza

Dzika reprywatyzacja. "Bezsilność, zamknięte oczy"

- Już dziś wiemy, że działanie polskiego państwa i jego służb przy aferze reprywatyzacyjnej jest w pewnym stopniu analogiczne z aferą Amber Gold – widzimy kompletną bezsilność, zamknięte oczy, lekceważenie sygnałów napływających od mieszkańców – powiedział w Polskim Radiu 24 rzecznik prasowy komisji reprywatyzacyjnej Oliwer Kubicki.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa Komisja Weryfikacyjna reprywatyzacja dzika reprywatyzacja

"Polityka Ukrainy bazuje na fundamencie UPA"

Polski Instytut Pamięci Narodowej nadal nie może prowadzić prac poszukiwawczych na terenie Ukrainy. Czy porozumienie jest możliwe? – Na dziś myślę, że nie – przyznał w audycji 24 Pytania – Rozmowa Poranka Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN. – Musimy jednak w przyszłości doprowadzić do kompromisu – zaznaczył gość Polskiego Radia 24.
Zobacz więcej na temat:  IPN Krzysztof Szwagrzyk Ukraina Rzeź Wołyńska UPA historia Polski HISTORIA

„Wzniecanie antyniemieckiej histerii jest szkodliwe”

- Kontrowersje wokół wypowiedzi niemieckiej minister obrony to burza w szklance wody. Cała wypowiedź w stosunku do Polski była dużo bardziej Polsce życzliwa. Powinniśmy się starać o to, by w obliczu napiętych relacji polsko-niemieckich tego typu incydentów nie rozdmuchiwać – powiedział w audycji Północ Południe prof. Stanisław Żerko z Instytutu Zachodniego w Poznaniu. Odniósł się w ten sposób do szeroko komentowanych w Polsce słów niemieckiej minister obrony o tym, że Niemcy powinny wspierać „demokratyczny opór młodego pokolenia w Polsce”.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Ministerstwo Obrony Narodowej Węgry NATO PiS

100. rocznica rewolucji październikowej

Choć dziś o 7 listopada niewiele się mówi, jeszcze w PRL w rocznicę wybuchu rewolucji październikowej, organizowano uroczystości i okolicznościowe imprezy. O tym, czy to, co stało się jesienią 1917 roku ma dziś znaczenie, rozmawiali w audycji "W Gruncie Rzeczy" Piotr Semka (Do Rzeczy) i Cezary Kościelniak (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza).
Zobacz więcej na temat:  rewolucja październikowa 1917 Rosja ZSRR komunizm historia ZSRR Piotr Semka

Zatrzymany syn szefa MSW Ukrainy. Korupcja?

Narodowe Biuro Antykorupcyjne Ukrainy (NABU) zatrzymało syna szefa MSW Arsena Awakowa, Ołeksandra, w związku ze śledztwem w sprawie sprzeniewierzenia środków państwowych przy zakupie plecaków dla policji i Gwardii Narodowej MSW. Choć sprawa dotyczy przetargu z 2015, dopiero teraz wzięto się za osoby tak wysoko postawione jak szef MSW Arsen Awakow. O tym, czy jest to walka z korupcją czy zwykły spór o władzę, mówił w audycji Świat w Powiększeniu Wojciech Konończuk z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina korupcja Arsen Awakow Wojciech Konończuk Petro Poroszenko

"Musimy dać wyjść Timmermansowi z twarzą"

Komisja Europejska na razie wstrzymuje się z decyzjami dotyczącymi Polski i reform w wymiarze sprawiedliwości, co do których ma zastrzeżenia. Wiceszef Komisji poinformował, że dalsze kroki Bruksela uzależnia od wcielenia w życie zaleceń Komisji Weneckiej. W Polskim Radiu 24 debatę komisji komentował eurodeputowany PiS Zdzisław Krasnodębski. Jego zdaniem Polska powinna dać wyjść KE i Fransowi Timmermansowi "wyjść z twarzą z tego konfliktu i tego zaułku ślepego, w którym się znalazł i sprawa zostanie zażegnana".
Zobacz więcej na temat:  Komisja Europejska Frans Timmermans Zdzisław Krasnodębski reforma sądownictwa Unia Europejska

"Wypowiedź niemieckiej polityk, była niestosowna i głupia"

Resort obrony nie przyjmuje do wiadomości tłumaczeń strony niemieckiej w sprawie wypowiedzi szefowej niemieckiego MON. Rzecznik resortu ppłk Anna Pęzioł-Wójtowicz, podkreśliła, słowa ministra obrony kraju wobec Polski sojuszniczego wzywające jej obywateli do działań antyrządowych "są niedopuszczalne". Zdaniem rzecznik resortu tłumaczenie niemieckiego attache wojskowego, że słowa jego minister zostały wyrwane z kontekstu, jest nie do przyjęcia. Wypowiedź komentowała w Polskim Radiu 24 Aleksandra Rybińska, dziennikarka portalu Wpolityce.pl. 
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Ministerstwo Obrony Narodowej Antoni Macierewicz

Kontrakt gazowy z Rosją sprzed lat. "Eksperci alarmowali"

Dziennikarze tygodnika „Sieci” napisali, że „podpisana 29 października 2010 r. umowa gazowa nie jest dla Polski korzystna”. W przytaczanych przez autorów tekstu dokumentach można przeczytać, że sami Rosjanie mieli wątpliwości, co do proponowanych przez wicepremiera Waldemara Pawlaka rozwiązań. O kontrakcie gazowym z Rosja z 2010 roku mówił w audycji Gorący Temat Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu BiznesAlert.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Gazprom gaz ziemny Waldemar Pawlak bezpieczeństwo energetyczne Wojciech Jakóbik elektrownia atomowa

"Sędziowie z KRS postawili się ponad prawem"

W badaniu Kantar Public dla TVP Info zapytano jak ankietowani oceniają decyzję KRS „o zablokowaniu możliwości pracy w sądach młodym asesorom”. Większość ankietowanych (43 proc.) krytycznie odniosła się do decyzji Rady. Pozytywnie działania KRS w tej sprawie oceniło 14 proc. respondentów. O reformie sądownictwa mówili w audycji Rozmowa PR24 Jarosław Sachajko (Kukiz15) i Zbigniew Gryglas (Porozumienie).
Zobacz więcej na temat:  Kukiz'15 Nowoczesna Krajowa Rada Sądownictwa reforma sądownictwa asesorzy

"Puigdemont liczył na uzyskanie azylu politycznego w Belgii"

Zdymisjonowany szef rządu Katalonii Carles Puigdemont i czterech jego współpracowników zostało warunkowo zwolnionych po trwającym dziesięć godzin przesłuchaniu w oczekiwaniu na orzeczenie sądu dotyczące wykonania Europejskiego Nakazu Aresztowania wydanego przez Hiszpanię. Jaka przyszłość czeka byłego premiera Katalonii? Gościem Polskiego Radia 24 była prof. Małgorzata Myśliwiec z Uniwersytetu Śląskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Hiszpania katalonia Carles Puigdemont Belgia niepodległość referendum w Katalonii