Polskie Radio
Section05

pr24

Działania edukacyjne IPN. "Odbudować etos"

Instytut Pamięci Narodowej i Stowarzyszenie Pamięć rozpoczęły 7 czerwca cykl spotkań "Przystanek Historia" w Nowym Jorku. W inauguracji centrum edukacyjnego wziął udział prezes IPN Jarosław Szarek. O nauczaniu historii i działaniach podejmowanych w tym celu mówiła w audycji Wszystko Jest Historią Justyna Skowronek, dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN.  
Zobacz więcej na temat:  IPN Instytut Pamięci Narodowej Żołnierze Wyklęci PRL Katyń Wołyń

Działalność Fundacji Dziedzictwa Kulturowego

Fundacja Dziedzictwa Kulturowego działa od 2012 roku. Organizuje prace konserwatorsko-restauratorskie oraz prowadzi działalność edukacyjną, wydawniczą, filmową itp.  Korzysta z grantów instytucji publicznych i firm prywatnych. Dzięki temu udaje jej się przywrócić do dawnej świetności liczne obiekty polskiego dziedzictwa, by przekazać je przyszłym pokoleniom. O działalności fundacji w audycji Utracone, Odzyskane mówił jej prezes dr Michał Laszczkowski.
Zobacz więcej na temat:  Kresy Lwów historia Polski Ukraina Białoruś

Spór o słowa w Auschwitz. "Burza w szklance wody"

– Auschwitz to lekcja tego, że należy uczynić wszystko, aby uchronić swoich obywateli – powiedziała premier Beata Szydło, na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. 14 czerwca obchodzono Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych. Opozycja odniosła się do tych słów krytycznie, uznając, że jest to aluzja ze strony premier do sprawy przyjmowania migrantów. O sprawie w Podsumowaniu Tygodnia rozmawiali Adam Buła (Polska The Times) i Marcin Rola (wrealu24.pl).
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz Beata Szydło uchodźcy rząd Beaty Szydło Prawo i Sprawiedliwość

Spór w UE o pracowników delegowanych. Kolejna odsłona

Kraje Europy Zachodniej, które zamykają się przed pracownikami delegowanymi z naszej części kontynentu, w tym z Polski idą na otwartą wojnę i nie przebierają w słowach. Ostatnie dni pokazały, jak bardzo są zdeterminowane, by nie dopuścić pracowników z Europy Środkowo-Wschodniej do swojego rynku. To sprawa kluczowa dla Polski, która wysyła najwięcej osób do pracy za granicą. O szczegółach w Magazynie Europejskim mówiła Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  praca praca odmiejscowiona Unia Europejska rynek pracy

Polscy studenci medycyny wesprą szpital w Tanzanii

Nie chcieli czekać na ukończenie studiów medycznych, by nieść pomoc pacjentom. Dlatego w 2015 r. utworzyli Fundację SASA, wspierającą placówki medyczne w krajach rozwijających się. Właśnie przygotowują się do kolejnej wyprawy. Jej celem będzie szpital Św. Józefa w Moshi w Tanzanii. Jest ich ośmioro, każdy spędzi w tanzańskim szpitalu cztery tygodnie. O szczegółach w Polskim Radiu 24 mówiły Olga Korycińska (prezes Fundacji SASA), Agnieszka Jarzębowska i Zofia Awiżeń (wolontariuszki).
Zobacz więcej na temat:  Tanzania wolontariat medycyna zdrowie Afryka społeczeństwo społeczeństwo obywatelskie

Jak kształtuje się tożsamość narodowa?

Po przeprowadzonych kilka lat temu badaniach okazało się, że aż 94 proc. osób określiło podstawowy wskaźnik własnej identyfikacji, jako "jestem Polakiem/Polką". Oznacza to, że najsilniejszą identyfikacją, u większości ludzi jest tożsamość narodowa. Na jakiej podstawie ją tworzymy? O tym w audycji Nos Kleopatry mówili Zbigniew Lazar (ekspert ds. wizerunku) i Andrzej Pomarański (politolog).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA patriotyzm historia Polski

XII Zjazd Klubów "Gazety Polskiej". Andrzej Duda gościem

W Spale do niedzieli trwa XII Zjazd Klubów "Gazety Polskiej". Bierze w nim udział ponad 1000 osób z kraju i zagranicy. Głównym punktem wydarzenia jest dziś spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą. O szczegółach mówił reporter Polskiego Radia 24, Karol Darmoros.
Zobacz więcej na temat:  Gazeta Polska Spała Andrzej Duda Krzysztof Szczerski Beata Szydło Jarosław Kaczyński Mateusz Morawiecki Mariusz Błaszczak Antoni Macierewicz

Likwidacja zbioru zastrzeżonego IPN. "Budził kontrowersje"

Od piątku 16 czerwca nie ma już zbioru zastrzeżonego w archiwum Instytutu Pamięci Narodowej. Upłynął bowiem ustawowy termin zlikwidowania tajnego zbioru dokumentów wytworzonych przez służby specjalne PRL. Zbiór był utajniony ze względu na potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa. Mówiła o tym w Polskim Radiu 24 Marzena Kruk z IPN. Z kolei o wszczętym wobec Donalda Trumpa postepowaniu w Senacie mówił Artur Wróblewski z Uczelni Łazarskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 IPN zbiór zastrzeżony IPN Donald Trump Rosja USA FBI

"Rosja potrzebuje pomocy od partnerów z Europy”

Rosyjska opozycja dochodzi do siebie po ostro stłumionych protestach z początku tygodnia choć niektórzy politycy, jak np. Aleksiej Nawalny, wciąż znajdują się w areszcie. O sytuacji w Rosji opowiadały w audycji Świat w Powiększeniu osoby, które wspierają rosyjską opozycję z Warszawy - Maria Charmast (Stowarzyszenie „Za wolną Rosję”) i rosyjska niezależna politolog Anastazja Siergiejewa.
Zobacz więcej na temat:  Rosja protest Aleksiej Nawalny

Trwa V Zjazd Dużych Rodzin

- Wypad siedmioosobowej rodziny na porządne lody to zaskakujący koszt. Nie twierdzę, że każda lodziarnia powinna honorować Kartę Dużej Rodziny. Uważam jednak, że Kartę Dużej Rodzinny powinny honorować instytucje kultury takie jak muzea, teatry czy filharmonie – powiedziała w  Polskim Radiu 24 Monika Chilewicz, matka pięciorga dzieci, anglistka, która prowadzi księgarnię dla najmłodszych. W Nysie trwa V Ogólnopolski Zjazd Dużych Rodzin.
Zobacz więcej na temat:  Karta dużej rodziny dzieci Nysa

„Duma” - najnowszy album zespołu „Złe Psy”

- Doszedłem do wniosku, że powinienem zrobić płytę, w której wezmą udział różne persony ze świata jazzu, rocka i bluesa. Wydaje mi się, że udało mi się to zrobić. Na płycie - nie licząc chóru - pojawia się 16 osób jako głównych muzyków – powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Nowak z zespołu „Złe Psy”. Artysta odniósł się w ten sposób do swojego najnowszego albumu „Duma”.
Zobacz więcej na temat:  TSA Andrzej Nowak