Polskie Radio
Section05
samorząd

Propozycje zmian w ordynacji wyborczej i nowy sondaż

Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że chciałby, aby najbliższe wybory samorządowe w 2018 r. odbyły się według nowych zasad. Chodzi m.in. o wprowadzenie kadencyjności wójtów, burmistrzów, prezydentów oraz przezroczyste urny w lokalach wyborczych. O tym pomyśle, a także innych, ważnych wydarzeniach dnia, m.in. najnowszym sondażu CBOS mówili w Podsumowaniu Dnia Jacek Liziniewicz (Gazeta Polska Codziennie) i Andrzej Stankiewicz (Onet.pl).
Zobacz więcej na temat:  Prawo i Sprawiedliwość Andrzej Stankiewicz Jacek Liziniewicz Grzegorz Schetyna samorząd wybory samorządowe

"PiS chce przewietrzenia samorządów"

Maksymalnie dwie kadencje wójtów, burmistrzów i prezydentów oraz przezroczyste urny w lokalach wyborczych - to tylko niektóre zmiany w ordynacji wyborczej. Zapowiedział je prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Jego zdaniem wprowadzenie zmian powinno nastąpić przed wyborami samorządowymi. O sprawie mówił politolog prof. Antoni Dudek.
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Kaczyński Antoni Dudek Prawo i Sprawiedliwość samorząd ordynacja wyborcza

"Nikt nie musi być wójtem przez całe życie"

Maksymalnie dwie kadencje wójtów, burmistrzów, prezydentów oraz przezroczyste urny w lokalach wyborczych. To niektóre ze zmian w ordynacji wyborczej, o których mówił prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. W audycji Punkt Widzenia zapowiadane reformy komentował prof. Piotr Wawrzyk, politolog i europeista z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Jarosław Kaczyński ordynacja wyborcza samorząd

Rozwój gospodarki nieskoemisyjnej: samorządy chcą wsparcia

Samorządy potrzebują wsparcia rządu, by aktywnie rozwijać gospodarkę niskoemisyjną. Poprawa jakości powietrza jest dla gmin ważniejsza niż ochrona klimatu, dlatego warto wskazywać im możliwości wdrażania projektów służących obu celom. Poziom angażowania społeczeństwa nadal jest niewystarczający. Oto kilka stwierdzeń, które padły podczas czwartkowej konferencji w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  energetyka dwutlenek węgla samorząd

Jak zadbać w gminach o efektywność energetyczną?

Promocja gospodarki niskoemisyjnej w Polsce – to cel projektu, prowadzonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Oparty jest o strukturę doradców, którzy świadczą usługi z poziomu lokalnego i regionalnego. O systemie mówił w audycji Magazyn Samorządowy Wacław Bilnicki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 energia elektryczna energetyka samorząd

Wiceminister kultury: polskie miasta mogą być ładne

- Wnętrza domów i mieszkań możemy meblować tak, jak nam się podoba. Natomiast w strukturze miasta obowiązują pewne reguły. Powinni uczyć się ich samorządowcy i wprowadzić je w życie. Chcemy, aby liderem tych zmian było województwo mazowieckie - mówiła w Polskim Radiu 24 profesor Magdalena Gawin.
Zobacz więcej na temat:  reklama miasto Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego architektura samorząd mazowieckie Magdalena Gawin

"CBA jest jedną z najlepszych instytucji państwa polskiego"

Prokuratorzy i funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego kontrolowali w poniedziałek krakowski Magistrat. wykonywali czynności w związku ze śledztwem dotyczącym nieprawidłowości i korupcji w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. W ostatnich miesiącach postępowania prowadzone były także m.in. w Warszawie, Lublinie i Łodzi. O działaniach CBA mówili w audycji Powiedzmy Sobie Jasno Michał Wróblewski (Fakt) i Wojciech Wybranowski (Do Rzeczy).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 CBA samorząd Kraków Lublin Łódź Platforma Obywatelska PiS Zbigniew Ziobro PSL Michał Kamiński korupcja