Polskie Radio
Section05

społeczeństwo

Co dalej z Radą Medyczną? Po południu oświadczenie ministra zdrowia

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że szef resortu Adam Niedzielski po południu wyda oświadczenie dotyczące tego, w jakiej formie będzie kontynuowana współpraca z Radą Medyczną przy premierze. Jak dodał, Ministerstwo Zdrowia w tej chwili nie planuje wprowadzać żadnych nowych obostrzeń.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA zdrowie COVID-19 koronawirus Waldemar Kraska Adam Niedzielski Ministerstwo Zdrowia Koronawirus w Polsce

Skutki ciężkiego przebiegu COVID-19. Pulmonolog: pacjenci mogą stać się inwalidami oddechowymi

Pulmonolog dr hab. n. med. Robert Kieszko powiedział, że pacjenci po ciężkim przebiegu COVID-19 mogą stać się inwalidami oddechowymi. Jak wskazał, u części osób powstają nieodwracalne zmiany w płucach, które powodują trwałe ograniczenie rezerw oddechowych i niewydolność oddechową pacjenta.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA zdrowie COVID-19 koronawirus medycyna choroby płuc NAUKA choroba sars-cov-2

Radosław Lubczyk: poszczególne grupy powinny mieć obowiązek szczepień

- Jestem za tym, by poszczególne grupy społeczne miały obowiązek szczepień: czy to medycy, czy to nauczyciele, czy to służby, które pomagają - straż pożarna, wojsko, policja. Jakby one poszły na kwarantannę, to byśmy mieli kłopot - mówił w Polskim Radiu 24 poseł Koalicji Polskiej Radosław Lubczyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Dorota Kania PSL-Koalicja Polska POLSKA Koronawirus w Polsce szczepienia COVID-19

Polski kierowca kontra odcinkowy pomiar prędkości. Jaki błąd popełniamy?

Zaczęły się ferie, a więc i czas wyjazdów. Kierowcy, zresztą jak zawsze, powinni mieć się na baczności, tyle, że teraz podwójnie. Po wprowadzeniu nowego taryfikatora mandatów grzywny stały się bardziej dotkliwe. Jakby tego było mało, w coraz większej ilości miejsc działa odcinkowy pomiar prędkości. Jak zachowywać się, gdy się do niego zbliżamy i co zrobić, by uniknąć płacenia mandatu, radzi Łukasz Tymków z Polskiego Radia Kierowców.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Firan Trójka Polskie Radio Kierowców samochód szybkość Ferie zimowe przepisy drogowe fotoradar

Język polski dla obcokrajowców – prawdziwe wyzwanie

Język polski jest jednym z najtrudniejszych języków świata. Kilka lat temu w rankingu przeprowadzonym przez British Council uplasował się w pierwszej piątce pod względem trudności, jaką nauka naszego języka sprawia obcokrajowcom. Jak studenci z innych krajów radzą sobie w przyswajaniu tego języka i jak wygląda praca lektora języka polskiego?
Zobacz więcej na temat:  Piotr Firan Trójka Monika Chrobak język polski poprawna polszczyzna nauka języków obcych edukacja

Impreza urodzinowa dla psa – normalny przejaw więzi czy spora przesada?

Dla najlepszego przyjaciela człowieka, jakim jest pies, jesteśmy w stanie zrobić wiele – podzielić się miejscem we własnym łóżku, wydawać spore sumy na jakościową karmę, a nawet wziąć wolny dzień w pracy, by pies nie czuł się samotny w domu. Są też właściciele, którzy dla swojego psa są gotowi zorganizować imprezę urodzinową. Gdzie jest granica w traktowaniu zwierząt jak ludzi?
Zobacz więcej na temat:  Piotr Firan Trójka Rafał Muniak pies PSY wychowanie zwierzęta zwierzęta domowe

Pełnomocnik ds. rehabilitacji leczniczej po COVID-19: chcemy sprawdzić wszystkie ośrodki, które ją oferują

- Spróbujemy uporządkować ośrodki zajmujące się rehabilitacją pocovidową, często niezrozumianą dla wszystkich - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jan Szczegielniak (pełnomocnik do spraw rehabilitacji leczniczej po COVID-19, konsultant krajowy w dziedzinie fizjoterapii).  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 zdrowie pandemia COVID-19 Koronawirus w Polsce medycyna lekarz szczepienia szczepionka POLSKA

"Złożony i długotrwały proces". Dr Małgorzata Piasecka o leczeniu COVID-19

- Ciąg zdarzeń, który skutkuje wyleczeniem chorego z COVID-19, nadal nie daje możliwości samodzielnego funkcjonowania bez kolejnych etapów, a więc internistycznego, pulmonologicznego, nierzadko alergologicznego, a następnie rehabilitacji ruchowej, a później sanatoryjnej - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Piasecka (Szpital Specjalistyczny w Lublinie). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Małgorzata Raczyńska-Weinsberg zdrowie pandemia COVID-19 Koronawirus w Polsce medycyna lekarz szczepienia szczepionka POLSKA

Jak stworzyć dobry klimat wokół rodzin? Marlena Maląg: ważna jest zmiana myślenia

- Najważniejsze jest to, abyśmy tworzyli dobry klimat wokół rodzin, przede wszystkim przez budowanie państwa szczęśliwych rodzin - mówiła w Polskim Radiu 24 minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. - Ważna jest zmiana myślenia, pewnych trendów z Europy Zachodniej, które już do naszego kraju przyszły - wskazała. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marlena Maląg Magdalena Złotnicka Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Polski Ład rodzina infografika

"Przy tak dużej reformie zdarzają się błędy". Lisiecki o Polskim Ładzie

- Trzeba wziąć odpowiedzialność za te błędy, trzeba je korygować i przeprosić za nie. Wdrożenie Polskiego Ładu musi być cały czas monitorowane i poprawiane tam, gdzie jest to potrzebne - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł PiS Paweł Lisiecki. - Biorąc pod uwagę całość reformy, to dla zdecydowanej większości osób będzie ona korzystna - zaznaczył. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Paweł Lisiecki polityka Magdalena Złotnicka Polski Ład podatki gospodarka polska

Roman Czejarek: od początku chciałem być dziennikarzem

Jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci Programu 1 Polskiego Radia. Podróżuje, zdobył najgłębszy na świecie Kanion Colca w Peru, kolekcjonuje stare pocztówki ze Szczecina i Pomorza Zachodniego, a także płyty analogowe – jego kolekcja liczy kilka tysięcy krążków. Gościem audycji "Ona, on i pewien bardzo wyjątkowy gość" był Roman Czejarek. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Roman Czejarek dziennikarstwo Katarzyna Ciepielewska Łukasz Sobolewski

Droga od bezdomności ku pomaganiu innym. Filantrop XXI wieku

Co to znaczy być filantropem w XXI wieku, jak dzielić się dobrem, którego nie ma się zbyt wiele? Przemysław Przybecki, prezes Zarządu Fundacji św. Marka opowiedział na antenie Programu 1 dramatyczną historię swojego życia, drogę, która prowadziła od bezdomności do bezinteresownej pomocy innych ludziom. 
Zobacz więcej na temat:  Marek Kotański Monar pomoc społeczna bezdomność senior Zbigniew Krajewski Małgorzata Raducha alkoholizm