Polskie Radio
Section05

Stanisław Wyspiański

Witraże, czyli sztuka tworzenia pięknych kompozycji z barwnych szkiełek

Pracownia i Muzeum Witrażu w Krakowie to miejsce niezwykłe. Mieści się w tym samym budynku od 120 lat i, jak sama nazwa wskazuje, łączy w sobie pracownię witraży oraz muzeum. Dzięki temu zwiedzający mogą nie tylko obejrzeć piękne witraże projektu najwybitniejszych polskich artystów, ale także dowiedzieć się, jak powstały i poznać tajniki warsztatu witrażysty.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA muzeum Kraków Piotr Firan Trójka

Muzeum Stanisława Wyspiańskiego - nowy punkt na kulturalnej mapie Krakowa

Magdalena Laskowska (kustosz) i Łucja Skoczeń-Rąpała (konserwator dzieł sztuki) z Muzeum Narodowego w Krakowie opowiedziały w audycji "Weekend kulturalny" o nowo otwartej wystawie stałej. Tłumaczyły, jak długo realizowała się idea, która zrodziła się już w 1907 roku, oraz dlaczego dostęp do dzieł polskiego artysty musi być ograniczony.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska Kraków muzeum Muzeum Narodowe w Krakowie

Andrzej Szczerski: Muzeum Stanisława Wyspiańskiego to dom tego artysty

- Zamiast zamykać dzieła Wyspiańskiego w magazynach, wybraliśmy budynek spełniający minimalne niezbędne funkcje. To inny model muzeum, bez multimediów, bardziej intymny kontakt z twórcą na mniejszej przestrzeni - tak o nowo powstałym Muzeum Stanisława Wyspiańskiego mówił prof. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Kukla Dwójka malarstwo Muzeum Narodowe w Krakowie Kraków

"Folkowe przystanki". Barbara Gortat: ich pojawienie się to znak czasu

- Geneza pomysłu wywodzi się z mojego związku ze wsią. Wychowałam się na niej. Potem, w kolejnym rozdziale życia, który nazwałabym "Miasto", dotknęłam sztuki. I "Folkowe przystanki" są wypadkową tych dwóch ścieżek - mówiła w Dwójce pomysłodawczyni projektu Barbara Gortat z Fundacji "Tu brzoza".
Zobacz więcej na temat:  folklor podróże podróże po Polsce łódzkie malarstwo Jacek Malczewski Józef Chełmoński KULTURA Dwójka Młoda Polska