Polskie Radio
Section05

ŚWIAT

Andrzej Duda na Światowym Forum Ekonomicznym. "Głównym tematem poruszanym przez prezydenta będzie Ukraina"

Jak zapowiedział prezydencki minister Jakub Kumoch, sytuacja na Ukrainie, pomoc dla tego państwa oraz nadanie Ukrainie statusu kandydata na członka UE będą głównymi tematami poruszanymi przez prezydenta Andrzeja Dudę podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.
Zobacz więcej na temat:  Szwajcaria Jakub Kumoch Andrzej Duda Światowe Forum Ekonomiczne w Davos wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni Europa davos 2022

DAVOS 2022 Jacek Sasin: potrzeba inwestycji, by rozbudować europejskie łańcuchy dostaw

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin zwracał uwagę podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos na problem z zerwanymi łańcuchami transportowymi, wywołany m.in. przez pandemię koronawirusa. - Trzeba inwestować w miejsca produkcji podzespołów, aby umożliwić rozbudowanie łańcucha dostaw w Europie - mówił.
Zobacz więcej na temat:  Jacek Sasin Światowe Forum Ekonomiczne w Davos inwestycje

Forum w Davos. Jacek Sasin: rosyjskie surowce nie mogą być alternatywą dla węgla

Minister aktywów państwowych Jacek Sasin powiedział, że rosyjskie surowce nie mogą być prawdziwą alternatywą dla węgla. W Polskim Domu w szwajcarskim Davos wicepremier otworzył panel dyskusyjny poświęcony dywersyfikacji energetycznej w Europie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Europa węgiel Rosja sankcje Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni Nord Stream Jacek Sasin Światowe Forum Ekonomiczne w Davos

Wizyta Andrzeja Dudy w Kijowie. Skwieciński: w oczywisty sposób szkodzi ona Rosji i rosyjskiej narracji wobec Zachodu

- Wizyta Andrzeja Dudy w oczywisty sposób szkodzi Rosji i rosyjskiej narracji. Rosjanie oczekują tego, że Zachód się załamie ze względu na rozmaite problemy ekonomiczne - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Skwieciński, były dyr. Instytutu Polskiego w Moskwie. 
Zobacz więcej na temat:  Antoni Trzmiel Polskie Radio 24 Europa wojna na Ukrainie wojna 2022 Piotr Skwieciński Rosja

Putin straci władzę? Jednoznaczne przewidywania byłego szefa brytyjskiego wywiadu

Nie milkną echa potencjalnej choroby Władimira Putina. Były szef brytyjskiego wywiadu MI6 Richard Dearlove ocenił, że prezydent Rosji straci władzę i trafi do sanatorium w przyszłym roku - podał dziennik "New York Post". Wysłanie go do ośrodka leczenia miałoby być częścią strategii, mającej na celu odcięcie go od władzy.
Zobacz więcej na temat:  Europa Wielka Brytania media Władimir Putin reżim Rosja

Niemieckie media: rząd Scholza blokuje dostawę Marderów na Ukrainę. Głosy oburzenia

Niemcy blokują dostawę swoich bojowych wozów piechoty na Ukrainę. Według mediów, rząd Olafa Scholza od tygodni mógłby dostarczyć władzom w Kijowie pojazdy typu Marder, choć nadal temu zaprzecza. Opozycja jest oburzona. "Ta postawa jest dla nas wysoce problematyczna, bo po jego głośnych deklaracjach opozycja zapewniła mu wsparcie" - zauważono.
Zobacz więcej na temat:  Europa Niemcy Ukraina wojna 2022 Olaf Scholz

Konferencja OBWE: ostre słowa ukraińskiego ministra środowiska. Mówił o "rosyjskim terroryzmie ekologicznym"

- Mamy do czynienia z rosyjskim terroryzmem ekologicznym, z rosyjskim zbrodniami na środowisku naturalnym. Na Ukrainie jest blisko 250 miejsc, gdzie moskiewskie wojska zaatakowały nasze instalacje przemysłowe i gdzie istnieje niebezpieczeństwo skażenia środowiska różnymi substancjami - mówił ukraiński minister ochrony środowiska Rusłan Strelec podczas łódzkiej konferencji OBWE.
Zobacz więcej na temat:  Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni