Polskie Radio
Section05

ŚWIAT

Prof. Mieczysław Ryba: niepraworządni są ci, którzy łamią traktaty, nie ci, którzy się bronią

- Jeśli praworządność definiujemy jako przestrzeganie prawa, to prawem podstawowym dla Unii są traktaty. Jeśli w traktatach nie ma możliwości ingerowania w wewnętrzne sprawy Polski, czy innego kraju, to w takim razie niepraworządni są ci, którzy próbują coś wymusić na mniejszych państwach, a nie ci, którzy się bronią - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Mieczysław Ryba z KUL.
Zobacz więcej na temat:  polityka Krzysztof Świątek prof. Mieczysław Ryba Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej fundusze europejskie

"My też stoimy po złej stronie historii?". Konserwatyści w USA krytykują Mosbacher za słowa o Polsce i LGBT

Amerykański magazyn opinii "The American Conservative" skrytykował ambasador USA w naszym kraju Georgette Mosbacher za jej słowa o byciu Polski "po złej stronie historii" w kontekście LGBT. Autor tekstu, Declan Leary, stawia też pytanie, czy amerykańscy konserwatyści również stoją po złej stronie.
Zobacz więcej na temat:  USA Georgette Mosbacher LGBT Ameryka Północna

"Zachodni politycy uwierzyli, że to temat numer jeden". Płociński o powiązaniu budżetu UE z praworządnością

- To jest tak naprawdę gra o przyszłość całego europejskiego projektu, czy uda nam się szybko uruchomić fundusze pomocowe. A w tej chwili chodzi tylko o tę praworządność. Chyba rzeczywiście za bardzo zachodni politycy uwierzyli w to, że to jest jakiś temat numer jeden w Unii Europejskiej - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Płociński z "Rzeczpospolitej". Gośćmi "Debaty Poranka" byli także Wojciech Przybylski z "Res Publiki Nowej" oraz publicysta Wojciech Wybranowski.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Wybranowski Michał Płociński Eliza Olczyk Wojciech Przybylski Polskie Radio 24 polityka Polityka zagraniczna Polski Unia Europejska budżet ue budżet unijny budżet UE 2021-2027 Jarosław Kaczyński Polska w Unii Europejskiej

"Dla Łukaszenki to wóz albo przewóz". Ekspert o sytuacji na Białorusi

- Ogromne rzesze Białorusinów pokazują, że mają dosyć i oczekują zmian, rozwiązaniem dla Łukaszenki nie jest pozostanie i udawanie, że nic się nie stało - powiedział w Polskim Radiu 24 Bartosz Tesławski redaktor naczelny serwisu NaWschodzie.eu. - Moment wóz albo przewóz jest dla niego coraz bliżej - podkreślał Krzysztof Kokoszczyński, ekspert ds. wschodnich. 
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Białoruś Aleksander Łukaszenka Europa

NASZ WYWIAD Białoruski działacz: system trzeszczy w szwach, Łukaszenka nie ma wyjścia, niech ucieka, póki działa lotnisko

- Radziłbym Łukaszence, by wykorzystał ten czas na uporządkowanie swoich spraw i jak najszybsze opuszczenie Białorusi. Nie widzę bowiem możliwości, by mógł pozostać długo w tym kraju, jeśli patrzeć na świadectwa przestępstw publikowane przez obrońców praw człowieka i ekspertów – powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Wład Kobets, białoruski działacz z ośrodka iSANS i z Centrum Solidarności Białoruskiej, komentując ultimatum Swiatłany Cichanouskiej. Cichanouska wezwała Łukaszenkę, by zapowiedział swoją dymisję, w innym razie 26 października rozpocznie się powszechny strajk.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś NASZ WYWIAD Rosja Unia Europejska USA UE wojsko Aleksander Łukaszenka POLSKA

"Historyczny i polityczny". Ekspert o sporze Bułgarii z Macedonią Północną o język

Jeszcze niedawno społeczność międzynarodowa cieszyła się z zakończenia sporu o nazwę Macedonii Północnej, co otworzyło Skopje drogę do rozmów o integracji kraju z NATO i Unią Europejską. I kiedy wydawało się, że wszystkie przeszkody przed podjęciem takich rozmów zostały przełamane, nieoczekiwanie pretensje zgłosiła Bułgaria. Tomasz Żornaczuk z PISM podkreśla, że to historyczny i polityczny spór o język.
Zobacz więcej na temat:  Bułgaria Macedonia Północna Michał Strzałkowski Europa