Polskie Radio
Section05
tradycja

Świąteczne tradycje i zwyczaje na Podlasiu. Jak dawniej obchodzono Boże Narodzenie

Tradycje związane z Bożym Narodzeniem zmieniały się w Polsce przez wieki. Różniły się między sobą w poszczególnych regionach kraju. Dziś możemy się z nimi zapoznać m.in. w muzeach etnograficznych, które często organizują różnego rodzaju warsztaty, przybliżają nasze zwyczaje, także kulinarne, czy sztukę wykonywania ozdób choinkowych. Portal Polskiego Radia 24 przyjrzał się bliżej świątecznym zwyczajom na Podlasiu.    
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Boże Narodzenie Białystok muzeum Wigilia tradycja

Wieczerza wigilijna. Dobry czas na kulinarne eksperymenty?

– Uważam, że w Wigilię i w świąteczny czas warto wracać do tradycyjnych smaków, ale kultura i tradycja też są zjawiskiem dynamicznym. Jeśli na dwanaście dań osiemdziesiąt procent to będą tradycyjne rzeczy: barszcz, uszka pierogi, śledzik, karp koniecznie, to jest przestrzeń na to, żeby wprowadzić coś nowego, co się będzie jednak mieścić w tym kontekście – mówił w "Porze na Trójkę", Grzegorz Łapanowski, mistrz sztuki kulinarnej.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Firan Radosław Nałęcz Wigilia Święta Bożego Narodzenia jedzenie dieta tradycja

Polonez pod ochroną. Polski taniec na liście niematerialnego dziedzictwa UNESCO

- Przed wejściem na antenę słuchaliśmy muzyki J. S. Bacha, a przecież ten kompozytor w swoich sufitach francuskich wykorzystywał poloneza. Później polonez pojawiał się w literaturze muzycznej u Fryderyka Chopina czy Wojciecha Kilara - tak o historii tego tańca narodowego mówiła w Dwójce Sylwia Błażej, koordynatorka Konkursu NCK - "Piątka z narodowych".
Zobacz więcej na temat:  polonez - taniec taniec tradycja UNESCO Paweł Siwek Dwójka Narodowe Centrum Kultury

Kolęda jest Kobietą. Tradycja, wirtuozeria, improwizacja i szaleństwo

Projekt "Kolęda jest Kobietą" to oryginalne jazz-folkowe interpretacje kolęd i pastorałek zagrane przez cztery wyjątkowe artystki. Kasia Pakowska, Joanna Dudkowska, Aleksandra Awtuszewska, Małgorzata Marcinak wywodzą się z różnych muzycznych światów. Razem łączą siły, by śpiewać kolędy, także te przedchrześcijańskie. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Damian Sikorski kolędy MUZYKA święta tradycja

Muzyka nie zna granic!

Sobotni Poranek w dużej mierze upłynął pod znakiem międzynarodowej współpracy muzycznej. To między innymi rozmowa z Dariushem Rasouli na temat koncertu persko-polskiego zespołu Hamdan. Agata Siemaszko odkrywe tajniki współpracy ze słowacką skrzypaczką Barborą ​​Botošovą, a Lena Nowak opowiada o nowym projekcie z palestyńskim oudzistą Ahmadem Al Khatibem. Muzyka nie zna granic!
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa tradycja rzemiosło world music

Historia kartki świątecznej. Skąd się wzięły okolicznościowe pocztówki?

Dziś życzenia świąteczne składamy sobie w mailach, komunikatorach, ślemy świąteczne esemesy. Jeszcze niedawno to jednak kartki świąteczne były królowymi życzeń. Warto do nich wrócić, bo to bogata i piękna tradycja. Sprawdzamy, jaka jest historia świątecznej pocztówki.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka KULTURA Adam Smolarek święta tradycja życzenia kartki świąteczne Weronika Puszkar Henryk Sienkiewicz

Stanęła na drodze Braunowi. Teraz komentuje. "Nikt nie ma prawa kierować mi w twarz gaśnicy proszkowej"

- Nikt nie ma prawa kierować mi w twarz gaśnicy proszkowej, dlatego że bronię swojego symbolu religijnego - powiedziała we wtorek w Sejmie Magdalena Gudzińska-Adamczyk, jedna z uczestniczek uroczystości chanukowych, która była świadkiem, jak poseł Konfederacji Grzegorz Braun zgasił zapalone w Sejmie świece.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sejm Grzegorz Braun Konfederacja Żydzi judaizm stosunki polsko-żydowskie polityka wiara tradycja religia

Inauguracja szopki na placu św. Piotra. "Splendor narodzin Jezusa zobowiązuje nas do głoszenia nowiny"

W Rzymie na placu świętego Piotra zainaugurowano dziś szopkę i zapalono światełka na choince. Szopka nawiązuje do pierwszej w historii, która z inicjatywy świętego Franciszka równo 800 lat temu zbudowano w miejscowości Greccio, około 60 kilometrów od Rzymu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Watykan Kościół Kościół katolicki wiara chrześcijaństwo tradycja św._Franciszek Piotr Kowalczuk Rzym Włochy

Mikołajki

Zgodnie z legendą i przechodzącą z pokolenia na pokolenie tradycją, św. Mikołaj jest patronem żeglarzy, rozbitków, a także rybaków, flisaków i przewoźników, posiada bowiem moc poskramiania burz, piorunów, sztormowych wichrów i wysokich fal morskich; patronem więźniów i jeńców wojennych; a także mnichów, notariuszy, literatów, uczonych i uczniów zdających egzaminy, piwowarów i młynarzy.
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa tradycja folklor Hanna Szczęśniak mikołajki Święty Mikołaj Święto Ludowe Barbara Ogrodowska zwyczaje święta

Spotkanie z Polakami z Brazylii

Jedną z charakterystycznych cech stanu Parana na południu Brazylii jest to, że zaskakująco często można tam usłyszeć… język polski. Na przełomie XIX i XX wieku przyjechało tu wielu imigrantów z Europy – Polski, Ukrainy, Włoch i Niemiec. Polacy w Brazylii do dziś zachowują swoją kulturę i język, w wielu wypadkach bardzo archaiczny, grają polską muzykę i dbają o polskie zwyczaje.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa tradycja Brazylia Polonia Magdalena Tejchma