Polskie Radio
Section05

trójka hp

Jest nadzieja dla cierpiących na przewlekłe bóle kręgosłupa. Nowa terapia przynosi efekty

Paweł Tabakow, kierujący Klinika Neurochirurgii we Wrocławiu, jako pierwszy na świecie postawił na nogi człowieka z przerwanym rdzeniem kręgowym. Teraz pomaga tym, którym przewlekły, silny ból kręgosłupa i kończyn nie pozwala normalnie funkcjonować. Na czym polega opracowana przez niego terapia? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo zdrowie neurologia Wrocław Piotr Łodej

Splendor i swojskość. O sztuce socrealizmu

Po II wojnie światowej w krajach Europy Środkowo-Wschodniej dokonała się rewolucja społeczna. Gwałtowne zmiany w strukturze miały swoje powiązanie również ze sztuką. "Zimna rewolucja. Społeczeństwa Europy Środkowo-Wschodniej wobec socrealizmu, 1948 – 1959" to wystawa w galerii Zachęta. Zgromadzono na niej materiały z wielu krajów i dziedzin. Jaką prawdę o człowieku przekazują? 
Zobacz więcej na temat:  Monika Małkowska Klub Trójki socjalizm KULTURA SZTUKA Trójka

Roman Dziewoński w hołdzie Wojciechowi Karolakowi

– Nie taki miał być początek "Łagodnych taktów". Wojciech Karolak dołączył do niebiańskiego big-bandu. Smutek, okraszony łzą, ale pozostawiający uśmiech w związku z muzyką, którą nam zostawił – mówił Roman Dziewoński, rozpoczynając pierwsze wydanie swojej nowej autorskiej audycji, poświęcone wybitnemu jazzmanowi, który odszedł w wieku 82 lat. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka MUZYKA muzyka hp Wojciech Karolak Roman Dziewoński Jazz

Kasia Stankiewicz o miłości i akceptacji

– Na niewiele w trudnych okolicznościach mamy wpływ, ale mamy go na to, jak i z kim spędzimy ten dzień i na to, co dzieje się w naszym wewnętrznym świecie. Chciałam, żeby ta piosenka była akceptacją, dotyczącą najważniejszego uczucia, jakim jest miłość – mówiła wokalistka, opowiadając o kulisach powstawania utworu w trakcie pandemicznych miesięcy. 
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Żąda Trójka MUZYKA Kasia Stankiewicz Varius Manx

Sankt Petersburg – miasto niezwykłe [POSŁUCHAJ]

Sankt Petersburg przez 200 lat był stolicą Imperium Rosyjskiego. Miasto miało być symbolem potęgi państwa rosyjskiego i pomostem między kulturami Wschodu i Zachodu. – Piotr Wielki, który założył Petersburg w 1703 roku, chciał zrobić z niego drzwi – albo okno, jak mówi się po rosyjsku – do Europy. Od samego początku zapraszał do nowego miasta specjalistów z różnych dziedzin. Przyjeżdżali również Polacy. Z dokumentów parafii katolickiej w Petersburgu wynika, że pierwszym proboszczem był prawdopodobnie Polak, jezuita Daniel Żeromski – opowiada polonijny dziennikarz Michał Fatiejew. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Rosja reportaż Petersburg

Starym samochodem przez Europę. Sposób na niestandardowe wakacje

Nie liczy się komfort, tylko zabawa. To hasło, które przyświeca miłośnikowi niestandardowych wycieczek samochodowych. Michał Koziar to nie tylko pasjonat starych pojazdów. Szuka nietypowych, często leciwych egzemplarzy, którymi wybiera się w dalekie, kilkutysięcznokilometrowe podróże. W jaką zabierze nas tym razem?
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA motoryzacja Łukasz Ciechański wakacje podróże COVID-19

Lśniące zbroje i szlachetne ideały. Jak być współczesnym rycerzem?

Jak w dzisiejszych czasach radzą sobie mężczyźni? Czy można określić ich współczesnymi rycerzami? Jak do ich postawy mają się średniowieczne opowieści o honorze, odwadze i lojalności? Ślady rycerskości można odnaleźć we współczesnych czasach. Nie zawsze jest to jednak łatwe. Co średniowieczni rycerze mogliby powiedzieć dzisiejszym mężczyznom?
Zobacz więcej na temat:  Michalina Szymborska Trójka społeczeństwo rycerstwo rycerz Klub Trójki