Polskie Radio
Section05

wychowanie

Dzień Matki. Jakie jest moje macierzyństwo? Czy jestem wystarczającą mamą?

Dzień Matki to czas, który może skłonić do refleksji na temat macierzyństwa. Nie tylko tego dnia, ale całemu macierzyństwu towarzyszą przecież pytania: jaką jestem matką? Czy jestem matką wystarczającą? Co robię dla swojego dziecka, a co robię dla siebie? Czy moja kariera zawodowa nie odbywa się kosztem dziecka? O tym w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom mówiła Elżbieta Krokosz z Talent Development Institute zajmująca się rozwojem potencjału ludzi.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica macierzyństwo radio dla rodziców Ida Nowakowska Podcast Strefa rodzica Dzień Matki

Pozytywna dyscyplina. Jak ją wdrażać? Czego się wystrzegać?

W Polsce działa około stu aktywnych edukatorów pozytywnej dyscypliny, którzy regularnie organizują spotkania, warsztaty i webinary, podczas których spodziewać się można między innymi ćwiczeń pozwalających rodzicom wejść na chwilę w rolę dzieci. Kluczem do funkcjonowania pozytywnej dyscypliny w wychowaniu dziecka jest właśnie postawienie się na miejscu swojej pociechy i spojrzenie na świat z perspektywy dziecka. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców dyscyplina rodzicielstwo

"Żłóbek, babcia, niania czy ja sama", czyli opieka nad dzieckiem po urlopie macierzyńskim. Jaką opcję wybrać?

"Żłobek, babcia, niania czy ja sama" -  sposobów opieki nad dzieckiem po zakończeniu urlopu macierzyńskiego jest wiele. Wraz z nimi pojawia się wiele znaków zapytania. Po czym poznać przyjazny żłobek, jak zrekrutować dobrą nianię, jakie zasady ustalić z babcią i skąd wiedzieć, że da się radę samemu – to tylko niektóre pytania, które pojawiają się przed podjęciem decyzji dotyczącej dalszej opieki nad dzieckiem. Na którą formę opieki się zdecydować? Który sposób będzie najlepszy dla dziecka, a także dla całej rodziny? Między innymi na te pytania odpowiedziała w audycji "Strefa Rodzica" Karla Orban, psycholog rodzicielstwa bliskości i autorka książki "Żłóbek, babcia, niania czy ja sama". 
Zobacz więcej na temat:  rodzicielstwo dziecko Strefa Rodzica radio dla rodziców

Czy umowa z dzieckiem działa na dłuższą metę?

Dróg do porozumienia między dziećmi i rodzicami jest wiele. Umowa z dzieckiem to jedna z metod wychowania, która wpisuje się w demokratyczny styl wychowania, lokując dziecko i dorosłego w strefie pomiędzy wolnością działania a odpowiedzialnością za podjęte decyzje, ale też zbudowane porozumienie. Jak twierdzi gościni audycji Strefa Rodzica na  antenie Polskiego Radia Dzieciom, Małgorzata Musiał, gdy rodzic zawiera z dzieckiem umowę, może przekazywać swoje oczekiwania i zachęca w ten sposób dziecko do ich spełnienia poprzez współpracę, gwarantując sobie pewność skuteczności.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców rodzicielstwo

Wychowanie. Czy nastał jego koniec?

Wychowanie to anachronizm, wychowanie opiera się na strukturach władzy, wychowanie jest przemocą, wychowanie kładzie nacisk na posłuszeństwo, wychowanie jest bezosobowe i służy tylko dorosłym, wychowanie zdejmuje odpowiedzialność z rodziców, wychowanie ogranicza potencjał, wychowanie równa wszystkich, wychowanie osłabia, wychowanie ma lobby, dzieci nie mają – to dziesięć tez na temat wychowania, o których mowa w książce "Jesteś okej taki, jaki jesteś. Koniec wychowania" autorstwa Kathariny Saalfrank.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców rodzice

Coraz mniej mówimy sobie "dzień dobry". Przyczyną nie tylko brak manier

"Dzień dobry" – te dwa proste słowa towarzyszą nam od zawsze, gdy mijamy sąsiadów, wchodzimy do sklepu czy do urzędu. Chociaż, jak zauważają eksperci, towarzyszą coraz rzadziej. Dlaczego wymówienie tego prostego z pozoru powitania stało się tak trudne? Czy to oznacza, że jako społeczeństwo stajemy się mniej uprzejmi?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA społeczeństwo Karol Gnat Trójka powitanie powitania

"Jesteś okej taki, jaki jesteś". Rozmowa z psychologiem

Dlaczego tak często opieramy się na starej hierarchii władzy i traktujemy dzieci jak "poddanych", którzy są zdani na naszą łaskę i niełaskę? Jaką rolę chcemy jako rodzice odgrywać wobec swoich dzieci? Czy powinniśmy w ogóle przyjmować jakąś rolę, czy też możemy zachowywać się wobec nich autentycznie jako człowiek?
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców rozwój dziecka psychologia dziecięca psychologia rodzicielstwo radio bez reklam

Matura i egzamin ósmoklasisty. Jak stworzyć dziecku odpowiednie warunki w trudnym okresie

Sezon egzaminacyjny tuż-tuż. Przed ósmoklasistami i maturzystami bardzo duże wyzwania, o których słyszą od dłuższego czasu. Egzaminy swoich dzieci przeżywają także rodzice. Jak stworzyć w atmosferę, która będzie sprzyjała poczuciu, że dziecko ma w swoich rodzicach podporę? Na to i inne pytania odpowiedziała w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom Izabela Antosiewicz, edukatorka rodziców, autorka książki "Nakarm, naucz i puść wolno", a także mama trójki dzieci.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców egzamin ósmoklasisty szkoła

Potęga myślenia o działaniu i możliwościach rozwoju

Można mieć nastawienie na trwałość albo na rozwój. Nasze talenty, umiejętności czy inteligencję można postrzegać jako coś stałego, danego nam na zawsze bądź jako coś, co jesteśmy w stanie rozwijać, doskonalić. Krzysztof Głowacki prowadzi wraz z żoną portal Szczęśliwi Razem, który opiera się na pomocy w tworzeniu dobrych związków i wychowywaniu dzieci.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców rodzice rozwój dziecka

Jak wojna na Ukrainie wpływa na nastrój nasz i naszych dzieci?

Polacy angażują się w pomoc naszym sąsiadom z Ukrainy. Uchodźcy wojenni staja się mieszkańcami naszych domów. Wojna wzmaga potrzebę połączenia sił, dlatego w pomoc angażuje się również Kościół. Całej sytuacji przyglądają się także dzieci. Jak rozmawiać z najmłodszymi o emocjach związanych z wojną?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michalina Szymborska Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 pomoc uchodźcy dzieci

Ważna wystawa przed warszawską Kordegardą

W tym roku obchodzimy 80. rocznicę śmierci Janusza Korczaka, Stefanii Wilczyńskiej i ich podopiecznych w nazistowskim obozie zagłady Treblinka. Kilka dni temu obchodziliśmy 79. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Te dwie rocznice łączą się i są upamiętnione w nowej wystawie przed warszawską galerią Kordegarda "Bursa Janusza Korczaka i Stefanii Wilczyńskiej"
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Warszawa Janusz Korczak Stefania Wilczyńska dzieci opieka nad dzieckiem Żydzi Katarzyna Cygler Trójka

Problematyczne dziecko. Czy aby na pewno?

Gdy przestajemy postrzegać nasze dziecko jako dziecko czy drugiego człowieka, z którym można mieć relację i wspólnie przeżywać życie, zaczynamy traktować dziecko jako problem do rozwiązania. Często taka sytuacja trwa niedostrzeżona przez lata. Dobrze, jeśli potrafimy zauważyć, co się dzieje, ale jeszcze lepiej, jeśli odpowiednio zareagujemy. Być może zamiast denerwować się na dziecko, powinniśmy dziecku współczuć. Może się okazać, że to rodzice potrzebują pewnych zmian.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców rozwój dziecka psychologia dziecięca

Problemy psychiczne nastolatków. Młodzi wychodzą z inicjatywą

Powstaje coraz więcej inicjatyw, w których to właśnie młodzież bierze sprawy w swoje ręce, często za sprawą mediów społecznościowych. Niektóre z nich z powodzeniem działają od kilku lat, a za każdą z nich stoi specjalista z tytułem naukowym służącym radą, wsparciem i odpowiednią pomocą. Do takich inicjatyw należą "Nastoletni azyl, Idź pobiegaj" i "Solve the problems". O tym, na czym polegają działania poszczególnych organizacji, opowiedzieli w Strefie Rodzica ich członkowie.
Zobacz więcej na temat:  młodzież radio dla rodziców psychologia dziecięca psychologia

Cierpliwość rodzicielska – można ją wyćwiczyć jak mięsień

Rodzice mają w swojej codzienności wiele sytuacji, w których emocje biorą górę. Zarówno cierpliwość można wyćwiczyć i można się ich nauczyć. Jest to długa, ale opłacalna droga. Można też zadbać o siebie w taki sposób, by cierpliwość nie była wysiłkiem, ale efektem ubocznym. Izabela Antosiewicz odkryła swoją drogę do cierpliwości poprzez połączenie różnych metod, które pojedynczo nie działały. Poszczególne metody specjalistka od pracy na mocnych stronach przedstawiła w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Podcast Strefa rodzica rodzicielstwo radio dla rodziców

Każdy mózg jest inny! O neuroróżnorodności

Dysleksja, ADHD, zespół Tourette'a, spektrum autyzmu – to zaburzenia, z którymi zmaga się mnóstwo dzieci i dorosłych. Z jednej strony utrudniają im życie, ale z drugiej stwarzają przed nimi wiele ciekawych możliwości i czynią ich jedynymi w swoim rodzaju. Czym jest neuroróżnorodność? 
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo rozmowa dziecko Trójka Katarzyna Stoparczyk autyzm mózg psychologia pomoc edukacja adhd dzieciństwo