Polskie Radio
Section05

zapowiedzi artykuły jedynka

Nowy "Znachor". Ignacy Liss: publiczność jest dla mnie najważniejszym krytykiem

- Od początku planu zdjęciowego robiłem to, co dla mnie należy. Miałem swój pomysł, który realizowaliśmy razem z reżyserem. Najważniejsza była przemiana bohatera (…) z lekkoducha na rozważnego mężczyznę, który próbuje odnaleźć swoją miłość - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Ignacy Liss. Popularny aktor młodego pokolenia wcielił się w filmie "Znachor" w postać hrabiego Leszka Czyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska kino Znachor Ignacy Liss

Misja PROBA-3. Czy umożliwi zbadanie korony słonecznej?

PROBA-3 to nazwa misji Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), w której Polska ma znaczący udział. Misja ta polega na wystrzeleniu dwóch satelitów, które będą tworzyć jedną sztywną platformę orbitalną. Satelity będą poruszać się jeden za drugim - zsynchronizowane z milimetrową dokładnością - i tworzyć teleskop o długości 150 m.
Zobacz więcej na temat:  kosmos astronomia astronautyka Polska Akademia Nauk esa Dorota Truszczak

Wręczono Nagrody Mediów Publicznych 2023. Prof. Maria Pomianowska z nagrodą w kategorii "Muzyka"

W kategoriach: "Muzyka", "Obraz", "Słowo" i "Idea" ogłoszono nazwiska laureatów Nagród Mediów Publicznych 2023. Polskie Radio przyznało nagrodę prof. Marii Pomianowskiej za szeroką promocję polskiej muzyki na świecie oraz tworzenie mostów międzykulturowych. 
Zobacz więcej na temat:  literatura konkurs Nagrody Mediów Publicznych 2023 Jarosław Jakubowski Krzysztof Masłoń Filip Zylber Maria Pomianowska telewizja publiczna Polskie Radio PAP telewizja

Rzymianie na Kaukazie. Jak daleko sięgała władza antycznego imperium?

Jak daleko sięgały granice Imperium Romanum? Ich wyznacznikiem są twierdze legionowe stojące na straży rubieży cesarstwa. Najdalej na Wschód wzniesiona została fortyfikacja Apsaros. Regularne prace badawcze prowadzi tam misja archeologiczna z Uniwersytetu Warszawskiego, co roku dokładając cegiełkę do rekonstrukcji obrazu życia rzymskich legionistów w pierwszych wiekach naszej ery.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Ghazala starożytność Gruzja archeologia starożytny Rzym

Maraton Chopinowski Polskiego Radia. "W twórczości Chopina jest dużo melancholii"

Maraton Chopinowski Polskiego Radia w Święto Niepodległości już po raz drugi stał się okazją do muzycznego świętowania. Za nami blisko 27 godzin wydarzenia, na które złożyło się 11 koncertów. To również szereg dyskusji nad istotą twórczości Chopina. Twórczości "pełnej melancholii, ale i pozytywnych emocji".
Zobacz więcej na temat:  Maraton Chopinowski Fryderyk Chopin muzyka klasyczna 11 listopada Święto Niepodległości Adam Rozlach Janusz Olejniczak

Nagrody Mediów Publicznych 2023. Nominowani w kategorii: Obraz, Słowo, Idea, Muzyka

Poznaliśmy kapituły i nominowanych do Nagrody Mediów Publicznych. Jest to idea prowadzona przez Telewizję Polską we współpracy m.in. z Polskim Radiem i Polską Agencją Prasową. Celem jest promowanie myśli budującej polską świadomość, w każdej możliwej formie. Podczas gali, która odbędzie się już dziś (12 listopada), zostaną docenione osoby, które w sposób szczególny przysłużyły się polskiej kulturze. 
Zobacz więcej na temat:  media publiczne media TVP Polskie Radio PAP społeczeństwo W POLSKIM RADIU

Zobacz wyniki notowania "Mojej listy przebojów" w wersji retro [WIDEO]

"Moja lista przebojów" to 10 najlepszych piosenek mijającego tygodnia, zaprezentowanych przez dziennikarzy muzycznych Jedynki. Nowości i wielkie powroty, utwory ze świata i przegląd hitów z Polski. Każdego tygodnia inne notowanie, które specjalnie przygotują poszczególni redaktorzy. Tym razem, w związku ze Świętem Niepodległości, Iza Żukowska zaproponowała zestawienie w wersji retro. 
Zobacz więcej na temat:  muzyka rozrywkowa Iza Żukowska 11 listopada