Polskie Radio
Section05

zapowiedzi artykuły jedynka

Adam Bałdych z nową płytą "Portraits": staram się zapraszać ludzi do swojego świata

Adam Bałdych powraca z nową, inspirującą muzyką. W grudniu ub.r. w sprzedaży pojawił się jego kolejny album - "Portraits". - Jest on bardzo instrumentalny, inspirowany różnego rodzaju materiałami historycznymi, które uzyskałem od Instytutu Pileckiego. (...) Dla mnie stał się to powód do tego, aby sięgnąć do refleksji na temat natury człowieka - mówi w Jedynce Adam Bałdych. 
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke muzyka rozrywkowa Adam Bałdych Kari Sál muzyka hp Zobacz także

"Stawka większa niż życie". Dlaczego Polacy pokochali Hansa Klossa?

Dokładnie 60 lat temu w Teatrze Telewizji wyemitowano pierwszy odcinek spektaklu telewizyjnego "Stawka większa niż życie". W niezapomnianą rolę kapitana Hansa Klossa wcielił się - najpierw w teatrze, a później w serialu - Stanisław Mikulski. Jak aktor radził sobie z ogromną popularnością, którą zdobył w tym czasie?
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Ula Kaczyńska serial serial Kibic Mila Jankowska Łukasz Palkowski

W jakim wieku powinniśmy przestać chodzić na szalone imprezy?

- Często impreza kojarzy się dość wąsko, dlatego dobrze byłoby doprecyzować słowo "impreza", a są to przede wszystkim spotkania towarzyskie w swobodnej atmosferze, więc to może być zabawa, ale mogą to być też spotkania rodzinne, koncerty, wystawy czy też inne wydarzenia kulturalne - mówi w audycji "Tylko szczerze"  psycholożka dr Ilona Stawczyk, ekspertka z Uniwersytetu WSB Merito. 
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Krzysztof Grzybowski zabawa

Studenci pomagają starszym osobom w reklamie ich firm. Stworzyli specjalne miejsce w internecie

Podczas surfowania po internecie grupa studentów Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego wpadła na pomysł, jak pomóc starszym osobom, które prowadzą własne firmy, a nie odnajdują się w social mediach. Tak powstał projekt Dziadkowie Biznesu. Na czym polega? Wyjaśnia to Zofia Mańczuk, jedna z pomysłodawczyń.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska Zobacz także seniorzy praca Zofia Mańczuk

KL Auschwitz-Birkenau. Niemiecki obóz zagłady oczami dziecka

Bogdan Bartnikowski ps. "Mały" był uczestnikiem powstania warszawskiego. W wieku dwunastu lat trafił do KL Auschwitz-Birkenau. Jest jednym z niewielu żyjących więźniów obozu, autorem książki pt. "Dzieciństwo w pasiakach". - Pierwsze spojrzenie z progu wagonu i zobaczyłem druty kolczaste, a na nich lampy elektryczne. Poza tym dachy parterowych baraków - wspomina. 
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Auschwitz historia Polski Powstanie Warszawskie Michał Wójcik

Piekło robotników przymusowych w III Rzeszy. Świadek historii, Jan Śliwiński w rozmowie z Arturem Wolskim

Gospodarka III Rzeszy opierała się na pracy przymusowej, którą wykonywało kilkanaście milionów ludzi z terenów okupowanych. Z rejestrów niemieckich Urzędów Pracy wynika, że w sierpniu 1944 roku takich osób było ponad 7 mln. Największą grupę, po jeńcach z ZSRS, stanowili Polacy.
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski historia Polski robotnicy II wojna światowa Jan Śliwiński III Rzesza Niemcy

Nowy "Radiobook": Edgar Allan Poe - "Człowiek z tłumu" [POSŁUCHAJ]

Akcja noweli "Człowiek tłumu" z 1840 roku rozgrywa się w Londynie, mieście, w którym Edgar Allan Poe (1809-1849) - amerykański prekursor i arcymistrz gotyckich opowieści grozy - spędził kilka lat jako dziecko. Zapamiętał z niego głównie to, jak łatwo można się tam zgubić w wielotysięcznej, anonimowej zbiorowości.
Zobacz więcej na temat:  Radiobook literatura książki W POLSKIM RADIU pr poleca Edgar Allan Poe