Polskie Radio
Section05

zapowiedzi artykuły jedynka

Znani w Polsce i za granicą. Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" od kulis

- Jest nas cała masa. Artystów jest 130, natomiast jest również całe zaplecze techniczne i osoby w kadrach czy księgowości. Cała instytucja zespołu to ponad 300 osób - opowiada Jarosław Świątek, kierownik artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk". Przedstawiciele kapeli odwiedzili studio "Czasu pogody" i opowiedzieli między innymi o pozascenicznej działalności grupy.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski muzyka ludowa folk folklor Zespół Pieśni i Tańca Śląsk

Podróż przez polskie parki narodowe z Krystianem Tyrańskim

Słuchacze "Jedynki Dzieciom" mogą kojarzyć Krystiana Tyrańskiego z opowieści o parkach narodowych. W ramach "Dzikiej Odysei" przybliża on tajemnice i ciekawostki, jakie wiążą się z tymi regionami naszego kraju. Tym razem Krystian Tyrański opowiedział między innymi o tym, czym jest przygodowskaz, i jak przygotować się do wyprawy po parkach narodowych. 
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska Krystian Tyrański parki narodowe

"Choinki Jedynki 2023". Anna Dymna: ważne, by przez całe życie mieć w sobie dziecko

Trwa XXII Akcja Charytatywna "Choinki Jedynki". Zebrane środki zostaną przekazane na rzecz Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko" oraz Fundacji "Wspólnota Nadziei" Aliny Perzanowskiej. - To są takie chwile, gdy się zapomina o wszystkim, co nas różni, i uruchamiamy w sobie dziecko. To jest ważne, by całe życie mieć to dziecko w sobie; nauczyli mnie tego moi podopieczni - mówiła Anna Dymna podczas wspólnego malowania prac przez Przyjaciół radiowej Jedynki.
Zobacz więcej na temat:  Choinki Jedynki Choinki Jedynki 2023 prace plastyczne Anna Dymna

"Choinki Jedynki 2023". Prezes Polskiego Radia: jestem przekonana, że słuchacze otworzą swoje serca

- Bardzo się cieszę, że po raz 22 akcja "Choinki Jedynki" zgromadziła tak liczne grono przyjaciół, także tych najmłodszych. (...) Jestem przekonana, że jak co roku słuchacze otworzą swoje serca - powiedziała Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska podczas malowania prac przez Przyjaciół radiowej Jedynki. 
Zobacz więcej na temat:  Choinki Jedynki Choinki Jedynki 2023 prace plastyczne Agnieszka Kamińska Marcin Kusy

"Choinki Jedynki 2023". Pierwsza dama: ta coroczna tradycja przynosi dużo radości

Trwa XXII Charytatywna Akcja Programu 1 Polskiego Radia "Choinki Jedynki 2023". Jak co roku zaangażowała się w nią małżonka prezydenta RP, Agata Kornhauser-Duda. - Myślę, że ta coroczna tradycja przynosi wszystkim, którzy biorą w niej udział, bardzo dużo radości - mówiła pierwsza dama podczas wspólnego malowania prac Przyjaciół radiowej Jedynki.
Zobacz więcej na temat:  Choinki Jedynki Choinki Jedynki 2023 prace plastyczne Agata Kornhauser-Duda

"Choinki Jedynki 2023". Zobacz nagrodzone i wyróżnione prace dzieci

Trwa XXII Charytatywna Akcja Programu 1 Polskiego Radia "Choinki Jedynki 2023". Jury w składzie: prof. Franciszek Maśluszczak (artysta malarz, pedagog), Marek Jaromski (artysta grafik) i Maciej Szymanowicz (grafik, dizajner, autor okładek i ilustracji do książek) wybrało z nadesłanych przez dzieci i młodzież prac 20 rysunków nagrodzonych oraz 40 wyróżnionych. 
Zobacz więcej na temat:  Choinki Jedynki Choinki Jedynki 2023 Dorota Truszczak Anna Dymna Marek Jaromski Agnieszka Kunikowska dzieci konkurs prace plastyczne

Więcej elektroniki i szaleństwa. Siostry Melosik pracują nad kolejną płytą

- Nigdy nie pisałyśmy piosenek pod kątem zimy; ta powstała z innych emocji, ale kiedy spadł śnieg to nas natchnęło - opowiadają o singlu "Za kilka zim" siostry Dagmara i Martyna Melosik. Utwór zapowiada kolejny album, nad którym pracują artystki; jak zapowiadają, będzie to bardziej szalona i elektroniczna płyta niż poprzednie wydawnictwo.
Zobacz więcej na temat:  Anna Will Siostry Melosik muzyka rozrywkowa

Trening na zimę. Jak przygotować się do jazdy na stoku?

Osoby wybierające się na stok narciarski często zapominają, że najpierw trzeba zadbać o swoją tężyznę fizyczną. Przygotowania powinno się rozpocząć przynajmniej kilka tygodni przed zapięciem nart lub deski, aby zwiększyć komfort jazdy. Co więcej, taka rozgrzewka dobrze zrobi też tym, którzy na nartach nie jeżdżą, ale planują na przykład pochodzić po górach.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Henryk Szrubarz Piotr Galus Patryk Michalski trening siłowy gimnastyka aktywność fizyczna aktywność narty snowboard

"Jedyne takie miejsce": finał kosmicznej misji w bazie Lunares [POSŁUCHAJ]

Po 14 dniach teren Bazy Kosmicznej Lunares pod Piłą opuściła pani Maria, laureatka konkursu kosmicznego "Lata z Radiem". Słuchaczka wzięła tam udział w analogowej symulacji misji na Księżycu. W audycji "Jedyne takie miejsce" wzięliśmy udział w otwarciu wrót za którymi przebywali uczestnicy badania oraz opowiedzieliśmy o zadaniach, z jakimi zmierzyła się załoga.
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka Patryk Bedliński Habitat Lunares kosmos księżyc

Śpiewać każdy może, zwłaszcza w stylu ludowym. O wiecznie żywej tradycji i śpiewie białym

Jak nam wychodzi śpiewanie? Świetnie ma się to w wersji "na ludowo"; w wielu regionach wciąż żywa jest tradycja śpiewania rodzinnego przy okazji wesel i innych uroczystości rodzinnych, w wielu miejscowościach funkcjonują też zespoły ludowe, w których młodzież lub dorośli świetnie bawią się podtrzymując jednocześnie tradycję wspólnego muzykowania i śpiewania. 
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Henryk Szrubarz śpiew Weronika Puszkar głos muzyka ludowa kultura ludowa

Rekonstrukcja twarzy "Juanity". Jak odtworzono wygląd 500-letniej mumii?

Archeolodzy zrekonstruowali twarz jednej z najsłynniejszych inkaskich mumii, "Juanity". Licząca 500 lat mumia młodej kobiety została odkryta w 1995 r. na zboczach wulkanu Ampato w Peru na wysokości ponad 6 tys. metrów. Nad otworzeniem jej wyglądu pracował międzynarodowy zespół badaczy, w którym znalazła się Polka - dr Dagmara Socha, bioarcheolog z Centrum Badań Andyjskich Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka archeologia mumie Peru

Rola USA wobec konfliktu w Strefie Gazy. "Poczucie zagrożenia w Izraelu jest stałe"

Tematem rozmów podczas czwartej już w ostatnim czasie wizyty w Izraelu sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena była kwestia przedłużenie rozejmu oraz powojenna przyszłość Strefy Gazy. - Tymczasowy rozejm pomiędzy Izraelem i Hamasem przyniósł skutki i USA chcą, żeby był przedłużany - oświadczył Blinken, po spotkaniu z premierem Benjaminem Netanjahu. Jak pokazały wydarzenia następnych godzin, misja się nie powiodła. 
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki Izrael Stany Zjednoczone USA Strefa Gazy konflikt w Strefie Gazy Bliski Wschód

"Zawsze gotowi, zawsze blisko". Działalność Wojsk Obrony Terytorialnej

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj Sił Zbrojnych obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych. Utworzone zostały 1 stycznia 2017 roku. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności w czasie pokoju, a w czasie wojny to współdziałanie z wojskami operacyjnymi. Motto formacji brzmi "zawsze gotowi, zawsze blisko". Żołnierze WOT mogą łączyć patriotyczną powinność i pracę zawodową.
Zobacz więcej na temat:  Izabela Kostyszyn Patryk Kuniszewicz Wojska Obrony Terytorialnej WOT żołnierze rozwój bezpieczeństwo