Polskie Radio
Section05

zapowiedzi artykuły trójka

Co wiemy o Oscarach? - 95. gala wręczenia najważniejszych statuetek kina

Już po raz 95. w Los Angeles wyróżnieni zostaną filmowi twórcy i aktorzy. Gala rozdania Oscarów to największe święto kina, pieczołowicie przygotowywane przez całe miesiące. Co wiemy o tegorocznej gali? Czym zaskoczą nas organizatorzy? O tym w audycji "Bed and breakfast" mówił Jan Pachlowski, amerykański korespondent Polskiego Radia.  
Zobacz więcej na temat:  Oscary Jan Pachlowski Raf Uzar Piotr Firan Trójka FILM

"Gdyby materiały SB były wiarygodne, użyto by ich". Politycy o atakach na św. Jana Pawła II

Po reportażu TVN "Franciszkańska 3" nie ustają ataki wymierzone w Jana Pawła II. Jak mówił w Programie 3 Polskiego Radia Adam Bielan (Partia Republikańska) "gdyby materiały SB były wiarygodne, użyto by ich w późniejszych latach". Gośćmi "Śniadania w Trójce" byli też: Władysław Teofil Bartoszewski (Koalicja Polska), Krzysztof Gawkowski (Nowa Lewica), Bartosz Kownacki (Prawo i Sprawiedliwość), Małgorzata Paprocka (Kancelaria Prezydenta RP) i Joanna Senyszyn (Polska Partia Socjalistyczna).
Zobacz więcej na temat:  Beata Michniewicz Bartosz Kownacki Adam Bielan Joanna Senyszyn Krzysztof Gawkowski Władysław Teofil Bartoszewski Jan Paweł II Kościół katolicki bronimy Jana Pawła II

Wonderland – Neverland. Niezwykła podróż w "Trójce pod księżycem"

4 marca odbyły się w Warszawie dwie premiery: w Teatrze Narodowym – "Alicji Krainy Czarów", oraz w Teatrze Dramatycznym – "Piotrusia Pana". Oba spektakle powstały na podstawie słynnych powieści, których głównymi bohaterami są dzieci, usytuowane w baśniowej przestrzeni na pograniczu jawy i snu, marzeń, przekraczania tego, co możliwe. To Lewisa Carrolla "Alicja w Krainie Czarów" i "O tym, co Alicja odkryła po drugiej stronie lustra" oraz Jamesa Matthew Barrie’ego "Piotruś Pan i Wendy" i "Piotruś Pan, czyli chłopiec, który nie chciał dorosnąć". 
Zobacz więcej na temat:  Barbara Marcinik KULTURA TEATR

Gustaw-Konrad w "Dziadach" Dejmka – najsłynniejsza rola Holoubka

15 lat temu, 6 marca 2008 roku zmarł Gustaw Holoubek, wybitny aktor teatralny i filmowy, reżyser, i dyrektor teatrów. Był Gustawem-Konradem w historycznej inscenizacji "Dziadów" Mickiewicza z 1967 roku. Wokół tego spektaklu krążą legendy: decyzja o jego zdjęciu, podjęta przez PRL-owską cenzurę, stała się impulsem studenckich protestów i początkiem Marca ’68.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA historia Polski Gustaw Holoubek Kazimierz Dejmek Dziady marzec 1968 TEATR reportaż Urszula Żółtowska-Tomaszewska