Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Jakub Beczek: Edward Stachura jest pisarzem w ruchu

– Stachura to nie jest pisarz spetryfikowany w jakichś konkretnych odczytaniach czy interpretacjach. Każde pokolenie, które się pojawia, na nowo może go odczytywać i odkrywać. To taki pisarz, jak ci wielcy polscy romantycy, którzy się nie starzeją, a ich twórczość cały czas oddziałuje – mówił w Dwójce Jakub Beczek, współautor opracowania "Cała jaskrawość i inne utwory" z poezją i opowiadaniami Edwarda Stachury.
Zobacz więcej na temat:  Edward Stachura Dwójka Dorota Gacek poezja pisarz KULTURA

"Klimat nas zmienia" - przed nami Festiwal Przemiany

W dniach 8-10 października 2021 odbędzie się Festiwal Przemiany, który odbywa się pod hasłem "Klimat nas zmienia". - Jeżeli ktoś uważa, że ten problem go ominie, albo, że nie może nic wnieść od siebie to zapraszamy do Centrum Nauki Kopernik - mówi w Czwórce kurator festiwalu Krzysztof Kornas. - Często się okazuje, że niewielkim wysiłkiem energetycznym można dużo dobrego zdziałać.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka ekologia Kasia Dydo Katarzyna Dydo

Philippe Herreweghe: muzyczny świat podlega ciągłym przeobrażeniom

- Kiedy graliśmy Bacha w latach 70. ubiegłego wieku, wydawało nam się, że to właściwy styl. Kiedy dziś słucha się tych nagrań, brzmią staromodnie. Uważam, że w odniesieniu do najważniejszych kompozytorów w historii muzyki, każda generacja musi odkryć ich dla siebie, odczytać na swój sposób. Dotyczy to nie tylko muzyki dawnej, ale również Beethovena, a nawet Chopina - mówił w Dwójce znakomity belgijski dyrygent Philippe Herreweghe.
Zobacz więcej na temat:  Międzynarodowy Dzień Muzyki Jakub Kukla muzyka dawna Dwójka muzyka klasyczna KULTURA Philippe Herreweghe

Konkurs Chopinowski - kulisy Filharmonii i kulisy Dwójki

- Będziemy w Filharmonii, począwszy od uroczystego sobotniego koncertu, otwierającego XVIII Międzynarodowy Konkurs Chopinowski. A od niedzieli, od godz. 10.00 do 14.00 oraz od 17.00 do 22.00 – przesłuchania z komentarzami. I na tym nie poprzestajemy, bo dla wszystkich, którzy nie będą mieli okazji śledzić przesłuchań konkursowych, będzie powtórzenie w nocy. A więc Chopin przed południem, po południu i nocą - mówiła dyrektor Dwójki Małgorzata Małaszko-Stasiewicz.
Zobacz więcej na temat:  konkurs chopinowski 2020 Dwójka Małgorzata Małaszko Jakub Kukla konkurs chopinowski

Lokajski - olimpijczyk, który utrwalił powstanie na zdjęciach [POSŁUCHAJ]

Eugeniusz Lokajski ps. Brok był nadzieją przedwojennej lekkoatletyki. Brał udział w wojnie obronnej w 1939 roku, dostał się do sowieckiej niewoli, ale udało mu się uciec. Zginął 25 września 1944 roku pod gruzami zbombardowanej kamienicy. Pozostawił po sobie kilkaset fotografii z Powstania Warszawskiego. Eugeniuszowi Lokajskiemu jest poświęcona audycja dokumentalna Ewy Michałowskiej "Po drugiej stronie obiektywu".
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Muzeum Powstania Warszawskiego historia Polski Ewa Michalska reportaż reportaż w Jedynce

FESTIWAL NNW Święto kina historycznego - Festiwal "Niepokorni Niezłomni Wyklęci"

XIII Festiwal Filmowy "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" to prezentacje filmów, prac artystycznych oraz radiowych reportaży - inspirowanych dziejami walki o niepodległość w latach 1939-1989. Nagrodę dla laureata za najlepszy dokument radiowy oraz wyróżnienia w tej samej kategorii ufundowało Polskie Radio. Polskie Radio 24 jest patronem medialnym wydarzenia i będzie relacjonować najważniejsze momenty Festiwalu. 
Zobacz więcej na temat:  Gdynia FILM kino rozrywka festiwal filmowy Niezłomny Żołnierze Wyklęci Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci W POLSKIM RADIU POLSKA Polskie Radio 24