Polskie Radio
Section05

energetyka

Nowe przepisy od 1 lipca. Co się zmieniło dla Polaków?

Lipiec przynosi prawdziwą rewolucję w przepisach, która dotknie portfela i codziennego życia niemal każdego Polaka. Z jednej strony, setki tysięcy seniorów dostaną nowe, wyższe świadczenia. Z drugiej, nasze rachunki za prąd wzrosną. Do tego dochodzą ważne zmiany dla kierowców i palaczy. Przygotowaliśmy kompleksowy przewodnik po najważniejszych zmianach, które weszły w życie 1 lipca.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA ZUS emerytura

Orlen skończył z Rosją w całym regionie. Historyczny moment

To historyczny dzień dla bezpieczeństwa energetycznego Polski i całego regionu. 30 czerwca wygasa ostatni kontrakt Orlenu na dostawy rosyjskiej ropy. Od 1 lipca wszystkie rafinerie koncernu – w Polsce, na Litwie i w Czechach – będą w 100% niezależne od surowca ze Wschodu. – Zamknęliśmy ten rozdział – ogłosił Ireneusz Fąfara, prezes Orlenu. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ŚWIAT Czechy Orlen ropa naftowa Rosja

ART. SPONSOROWANY Orlen inwestuje w technologiczne start-upy

Dla Orlenu poszukiwanie nowych rozwiązań i technologii, zwłaszcza wpisujących się w transformację energetyczną, jest dziś jednym z kluczowych wyzwań. Z sukcesami realizuje te zadania należący do Grupy fundusz korporacyjny Orlen VC, który zainwestował już w kilkanaście przedsięwzięć, w tym w spółki z obszaru produkcji zeroemisyjnego wodoru oraz recyklingu.
Zobacz więcej na temat:  Orlen GOSPODARKA innowacje recykling wodór

ART. SPONSOROWANY Orlen stawia na bezpieczeństwo i ochronę infrastruktury krytycznej

Orlen w zapewnianiu Polsce bezpieczeństwa odgrywa niezwykle istotną rolę. To właśnie koncern w dużej mierze odpowiada za dostawy paliw, gazu, a także energii do naszego kraju. To istotne nie tylko z punktu widzenia odbiorców indywidualnych, ale też gospodarki i bezpieczeństwa całego państwa. Stąd dziś tak kluczową kwestią jest ochrona infrastruktury krytycznej, którą zarządza Orlen.
Zobacz więcej na temat:  Orlen GOSPODARKA bezpieczeństwo cyberzagrożenia wojna hybrydowa

To zasiliłoby Ziemię przez 170 tys. lat. "Czysta energia"

Nasza planeta skrywa w sobie gigantyczne ilości wodoru, którego wydobycie i wykorzystanie mogłoby całkowicie zrewolucjonizować światową gospodarkę energetyczną. Złoża znajdują się pod ziemią, w "niezliczonych regionach świata" - przekonują naukowcy. Powstaje jednak pytanie: jak je pozyskiwać? Nad tym obecnie pracują eksperci.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA wodór NAUKA chemia biologia badanie badania naukowcy odkrycia i ciekawostki

Ekspert Greenpeace: Trump nie może być gwarantem bezpieczeństwa energetycznego

- Donald Trump nie może być w dłuższej perspektywie gwarantem naszego bezpieczeństwa energetycznego. Naszym głównym postulatem jest to, że dużo lepiej, korzystniej dla polskiej i europejskiej gospodarki byłoby inwestować pieniądze w źródła energii, które mamy na miejscu, czyli odnawialne - powiedział w radiowej Jedynce Marcel Andino Velez z Greenpeace Polska.
Zobacz więcej na temat:  Greenpeace

Czy Polsce grozi blackout? "Wciąż brakuje atomu, a elektrownie węglowe będą zamykane"

- W przeciągu najbliższej dekady będziemy świadkami bardzo gwałtownego procesu wycofywania bloków węglowych z naszego bilansu energetycznego, czyli z podstawy produkcji elektrycznej. Wynika to z tego, że bloki energetyczne naszych elektrowni są bardzo stare - mówił w Polskim Radiu 24 dr Łukasz Tolak, ekspert ds. bezpieczeństwa energetycznego z Uniwersytetu Civitas. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Paweł Wojewódka prąd