Polskie Radio
Section05

II wojna światowa

W Belgii powstanie Memoriał generała Maczka. Memoriał powstanie w bunkrze z II wojny światowej

W Belgii trwają przygotowania do stworzenia pierwszego w tym kraju Memoriału generała Stanisława Maczka, którego I Dywizja Pancerna wyzwalała spod niemieckiej okupacji holenderskie i belgijskie miasta. Muzeum powstanie w miejscowości Roeselare we Flandrii, którą "maczkowcy" wyzwolili na początku września 1944 roku. Jutro leci tam polska delegacja, a dziś w Roeselare była Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Belgia HISTORIA Stanisław Maczek Memoriał Beata Płomecka historia Polski pomniki muzeum

Msza święta w Hucie Stepańskiej rozpoczęła na Ukrainie obchody 78. rocznicy zbrodni wołyńskiej

W Hucie Stepańskiej na Ukrainie oddano hołd Polakom pomordowanym w czasie zbrodni wołyńskiej. Zapalono znicze i modlono się w ich intencji. Mszę świętą w ich intencji odprawił biskup łucki Witalij Skomarowski. Msza rozpoczęła dwudniowe obchody 78. rocznicy ludobójstwa dokonanego na Polakach przez Ukraińską Powstańczą Armię. W Hucie Stepańskiej w lipcu 1943 roku w wyniku ataków UPA zginęło około sześciuset Polaków.
Zobacz więcej na temat:  Rzeź Wołyńska Ukraina historia Polski ZSRR UPA

"Miejsce szczególne dla historii II RP". Jerzy Bombczyński o odbudowie Pałacu Saskiego

- To tam była siedziba Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, tam złamano szyfry niemieckiej Enigmy, ale i szyfry Armii Czerwonej w 1920 r., tam pracowano, by przyczynić się do zwycięstwa Polski w wojnie polsko-bolszewickiej - mówił w Polskim Radiu 24 Jerzy Bombczyński, prezes Stowarzyszenia Saski 2018.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Antoni Trzmiel Pałac Saski Warszawa historia Polski społeczeństwo

Ambasador RP: ratowanie Żydów przez Polaków nie jest żadnym mitem, potwierdza to instytut Yad Vashem

- Polska, jako pierwsza ofiara nazistowskich Niemiec, stanowczo sprzeciwia się negowaniu i minimalizowaniu zbrodni Holokaustu. Natomiast ratowanie Żydów przez Polaków nie jest żadnym mitem i potwierdza to instytut Yad Vashem - napisała ambasador RP w Irlandii Anna Sochańska w liście opublikowanym w czwartkowym wydaniu dziennika "The Irish Times".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Irlandia Żydzi Holokaust historia Polski

"Sprawiedliwy wśród Narodów Świata". W Warszawie wręczono dyplomy i medale

Trzem polskim rodzinom wręczono odznaczenia "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata". Wyróżnienia za pomoc osobom narodowości żydowskiej otrzymali pośmiertnie Adolf i Janina Kiszło i ich córka Marianna z Podlasia oraz dwie rodziny z Warszawy: Tadeusz i Marianna Gnoińscy oraz Nina, Mikołaj, Justyna i Ignacy Piotrowscy.
Zobacz więcej na temat:  sprawiedliwi wśród narodów świata Żydzi Izrael historie POLSKA społeczeństwo

Reparacje wojenne. Sellin: straty poniesione przez Polskę sięgają biliona złotych

- Wiemy już, że straty poniesione przez Polskę w czasie II wojny światowej sięgają biliona złotych - powiedział w środę wiceminister kultury Jarosław Sellin. Według niego sprawa reparacji wojennych jest do podjęcia w przyszłości i postawienia na agendzie politycznej we właściwym czasie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA reparacje wojenne odszkodowanie społeczeństwo Jarosław Sellin

"Ukraińcy wspólnie z Niemcami zamordowali polskich profesorów". Historyk IPN o wydarzeniach z 1941 r.

- Nie tylko Niemcy, ale też i Ukraińcy, którzy prowadzili tam swoje oddziały - nazwijmy je partyzanckimi - wspólnie z Niemcami dokonali pogromu ludności żydowskiej, ale przede wszystkim intelektualistów polskich: profesorów Politechniki Lwowskiej, profesorów uniwersytetu - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Niwiński, historyk IPN.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski POLSKA Niemcy

IPN: szacunek dla faktów i odrzucenie stalinowskiej propagandy obowiązkiem nie tylko Polski, ale i Rosji

Instytut Pamięci Narodowej odniósł się do słów rzeczniczki MSZ Federacji Rosyjskiej. - Szacunek dla faktów, odrzucenie stalinowskiej propagandy jest obowiązkiem nie tylko Polski, ale także dzisiejszej Rosji - podał IPN w oświadczeniu przesłanym w piątek PAP "w sprawie nieprawdziwych enuncjacji rzeczniczki MSZ Federacji Rosyjskiej".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IPN Instytut Pamięci Narodowej

Spotkanie szefów MSZ Polski i Niemiec. Doleśniak-Harczuk: nie odbiegało od standardów, które już znamy

- Dzisiejsze spotkanie ministrów nie odbiegało od tych standardów, do których zdążyliśmy się przyzwyczaić. Główną osią podziałów jest budowa Nord Stream 2 czy reparacje, ale też podejście Niemiec do polityki historycznej - powiedziała w Polskim Radiu 24 Olga Doleśniak-Harczuk z Instytutu Staszica. Gościem "Świata w powiększeniu" był także prof. Piotr Madajczyk z PAN.
Zobacz więcej na temat:  reparacje wojenne Niemcy konflikty międzynarodowe dyplomacja pieniądze Polityka zagraniczna Polski POLSKA polityka Polskie Radio 24

"Chcieli zabić jak najwięcej Polaków". Dr Łabuszewski o ataku Niemców na Polskę w 1939 roku

- Celem strony niemieckiej nie było zniszczenie obiektów wojskowych czy siły żywej w postaci jednostek Wojska Polskiego. Celem było zabicie jak największej liczby polskich obywateli tudzież metodyczne zniszczenie wszystkich świadectw, które potwierdzały tysiącletnią historię państwa polskiego na gruncie europejskim - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Łabuszewski z Instytutu Pamięci Narodowej. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA POLSKA historia Polski III Rzesza