Polskie Radio
Section05
IPN

Izrael: Jair Lapid wzywa do wstrzymania negocjacji z Polską

Szef opozycyjnej partii Jest Przyszłość (Jesz Atid) Jair Lapid wezwał w sobotę premiera Izraela Benjamina Netanjahu do "natychmiastowego zaprzestania negocjacji z Polską oraz odwołania izraelskiego ambasadora" z Warszawy - podał dziennik "The Jerusalem Post". O relacjach między Polską a Izraelem mówili w audycji Gorący Temat politolog prof. Łukasz Młyńczyk z Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Zobacz więcej na temat:  Izrael IPN Tel Awiw Holokaust

Antoni Macierewicz o zarzutach dotyczących wydatków w MON

– To interesujący obraz absurdu medialnego wynikającego z niesolidności, nieznania się na faktach – w ten sposób Antoni Macierewicz komentował w Cafe Armii na antenie Polskiego Radia 24 zarzuty dotyczące wydatków w MON i armii w czasie, kiedy kierował on resortem obrony.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Macierewicz Ministerstwo Obrony Narodowej wojsko Tomasz Siemoniak Platforma Obywatelska Prawo i Sprawiedliwość Żołnierze Wyklęci IPN Izrael POLSKA

Pierwszy pozew na podstawie nowelizacji ustawy o IPN

Reduta Dobrego Imienia złożyła w warszawskim Sądzie Okręgowym pozew przeciw argentyńskiemu dziennikowi internetowemu Pagina12. Fundacja skorzystała ze znowelizowanej ustawy o IPN. – Domagamy się przeproszenia za naruszenie dobrego imienia narodu polskiego – powiedziała w audycji „Północ-Południe” Mira Wszelaka, prezes Reduty Dobrego Imienia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 krs Małgorzata Gersdorf Stanisław Piotrowicz IPN Reduta Dobrego Imienia Izrael Niemcy Berlin III Rzesza Adolf Hitler

Biuro Edukacji Narodowej IPN. Zadanie "retroedukacji"

- Okazuje się, że w Polsce żyje kilkaset tysięcy ludzi, którzy skończyli szkoły, studia i nigdy nikt ich nie uczył o wydarzeniu dla Polski i Polaków tak wielce istotnym. Tak brzemiennym w konsekwencje jak II wojna światowa. Co z tym zrobić? - pytał w rozmowie z PolskieRadio.pl dr hab. Tomasz Panfil, szef lubelskiego oddziału Biura Edukacji Narodowej IPN. 
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD IPN II wojna światowa Bitwa o Anglię

Jak wyjść z kryzysu w stosunkach polsko-izraelskich? Komentarze polityków

Uchwalona przez polski parlament nowelizacja ustawy o IPN wywołała wiele protestów na arenie międzynarodowej. Ustawa zaczęła obowiązywać 1 marca br. Tego samego dnia doszło w Jerozolimie do pierwszego spotkania polskiego zespołu ds. dialogu prawno-historycznego z jego izraelskim odpowiednikiem. O stosunkach polsko-izraelskich i szansach na wyjście z kryzysu w relacjach międzypaństwowych rozmawiali goście audycji "Śniadanie w Trójce".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Izrael stosunki polsko-żydowskie IPN marzec 1968 Beata Michniewicz Stanisław Tyszka Paweł Rabiej Ryszard Czarnecki Krzysztof Szczerski Jarosław Kalinowski Rafał Grupiński

Wiceminister B. Cichocki po wizycie w Izraelu: rozpoczęliśmy dialog

- Zaczęliśmy ze stroną izraelską dialog merytoryczny; mam nadzieję, że zakończyliśmy „emocjonalne, wzajemne oskarżenia” - powiedział w piątek wiceszef MSZ Bartosz Cichocki. Zaznaczył, że ustawa o IPN działa, ale zostanie doprecyzowana. O spotkaniu polskiego zespołu ds. dialogu prawno-historycznego z jego izraelskim odpowiednikiem mówili w audycji Debata Dnia Tomasz Pietryga („Rzeczpospolita”) i Mikołaj Wójcik („Fakt”).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Izrael historia Polski IPN II wojna światowa Bartosz Cichocki

Małgorzata Wypych: najważniejsze, że siadamy do stołu

- Najważniejsze, że w ogóle usiedliśmy do wspólnego stołu - powiedziała posłanka PiS, Małgorzata Wypych komentując pierwsze spotkanie polsko-izraelskiej grupy roboczej. Małgorzata Wypych goszcząc w radiowej Jedynce skomentowała również wybór prof. Zdzisława Krasnodębskiego na stanowisko wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego. - To gwarantuje, że stanowisko polskiego rządu będzie słyszalne również sali plenarnej Parlamentu Europejskiego - powiedziała posłanka PiS.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA pomoc stosunki polsko-żydowskie Izrael Parlament Europejski Jerzy Jachowicz Holokaust IPN

"Tamte dzieje, tamte czasy rzuciły ziarno wolności"

W Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Premier Mateusz Morawiecki złożył zaś kwiaty przy Panteonie – Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  IPN Żołnierze Wyklęci historia Polski stalinizm Andrzej Duda Mateusz Morawiecki Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych