Polskie Radio
Section05
Jan Brzechwa

"Odkąd sięga moja pamięć, malowałem". Jan Marcin Szancer, czyli sztukmistrz ilustracji

– Zabawa przy pomocy farb, kredek, pędzelków była moim najulubieńszych zajęciem. I tak już zostało – wyznał Jan Marcin Szancer w Polskim Radiu. Radiowe archiwa pełne są barwnych opowieści artysty o jego biografii prywatnej, twórczości oraz ludziach, którzy wywarli znaczący wpływ na jego życiowe wybory.
Zobacz więcej na temat:  Jan Marcin Szancer grafika HISTORIA historia Polski Stanisław Wyspiański Kraków Warszawa telewizja malarstwo Jan Matejko ilustracja Jan Brzechwa

"Witajcie w naszej bajce". 12 niezapomnianych piosenek z "Akademii Pana Kleksa"

Nawet jeśli się nie bardzo pamięta, co działo się w świecie pana Kleksa, kojarzy się piosenki z filmu na podstawie tej słynnej książki Jana Brzechwy. Przegląd tych utworów może stać przewodnikiem po filmowej "Akademii pana Kleksa". Zwłaszcza że najnowsza kinowa wersja "Akademii" również do niektórych tych piosenek nawiązuje.
Zobacz więcej na temat:  Akademia Pana Kleksa Krzysztof Gradowski muzyka filmowa Piotr Fronczewski kino poezja Jan Brzechwa bajki

Premiera nowej "Akademii Pana Kleksa". Czy warto wybrać się do kina?

Film o zaczarowanej szkole profesora Ambrożego Kleksa "Akademia Pana Kleksa" w reżyserii Macieja Kawulskiego od piątku, 5 stycznia, można oglądać w kinach. Wcześniej, na pokazach przedpremierowych, produkcję zobaczyło ponad 430 tys. widzów. To - jak podkreśla dystrybutor - rekordowy wynik w historii polskiego box office.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska FILM kino KULTURA Akademia Pana Kleksa Jan Brzechwa

"Akademia pana Kleksa". Jan Brzechwa i historie podszyte grozą

– Utwory dla dzieci tylko wtedy są dobre, jeśli dorośli też mają chęć je czytać – mówił Jan Brzechwa w Polskim Radiu w 1962 roku. Czy "Akademia pana Kleksa", najsłynniejsza książka tego pisarza, należy do dzieł przeznaczonych zarówno dla młodych odbiorców, jak i właśnie dla dorosłych? Najnowsza adaptacja filmowa "Akademii" jest dobrą okazją, by przyjrzeć się tej przedziwnej bajce.
Zobacz więcej na temat:  Jan Brzechwa Akademia Pana Kleksa II wojna światowa dzieciństwo KSIĄŻKA baśnie bajki dla dzieci psychologia fantastyka

Akademia Pana Kleksa – fragmenty w Trójce przed i między świętami [PN - PT, godz. 14.50]

Przed Świętami i w czasie międzyświątecznym będziemy przypominali fragmenty "Akademii Pana Kleksa" w interpretacji Piotra Fronczewskiego czyli odtwórcy roli profesora Ambrożego Kleksa w filmie Krzysztofa Gradowskiego z 1983 roku. Do wysłuchania fragmentów "Akademii Pana Kleska" w radiowej Trójce zapraszamy od poniedziałku 18 grudnia do piątku 5 stycznia o godz. 14.50.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Jan Brzechwa Akademia Pana Kleksa

"Kleks. Nowy początek". Jaka jest współczesna wersja bajki wszech czasów?

To może być jedna z najgłośniejszych premier 2024 roku. Ale nie ma w tym nic dziwnego, skoro mówimy współczesnej wersji polskiej bajki wszech czasów. Premiera ekranizacji "Akademii Pana Kleksa" odbędzie się 5 stycznia, a już teraz możemy przeczytać, książkę "Kleks. Nowy początek", która powstała na podstawie filmu w reżyserii Maciej Kawulskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka KULTURA KSIĄŻKA Weronika Puszkar Akademia Pana Kleksa Jan Brzechwa książki dla dzieci

Jan Brzechwa. "Zrozumiały dla dorosłych, dla dzieci, a nawet dla zwierząt"

– Nie uznaję podziału na literaturę dla dzieci i literaturę dla dorosłych. Uważam, że utwory dla dzieci tylko wtedy są dobre, jeśli dorośli też mają chęć je czytać – mówił Jan Brzechwa w Polskim Radiu w 1962 roku.
Zobacz więcej na temat:  Jan Brzechwa literatura literatura dziecięca literatura polska KSIĄŻKA książki książki dla dzieci proza poezja dzieci dzieciństwo wiersze satyra Bolesław Leśmian prawo autorskie historia Polski HISTORIA pisarz

Anna i Jarosław Iwaszkiewiczowie. "Pomagali w sposób najtrudniejszy"

"Anna i Jarosław Iwaszkiewiczowie. Sprawiedliwi wśród Narodów Świata" - taki tytuł nosi książka, dokumentująca, w jaki sposób pisarz i jego żona pomagali w czasie okupacji żydowskim przyjaciołom i znajomym. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Dorota Gacek Yad Vashem sprawiedliwi wśród narodów świata Żydzi Jarosław Iwaszkiewicz Irena Krzywicka Arnold Szyfman Jan Brzechwa II wojna światowa literatura historia Polski KULTURA

Jan Brzechwa. "Zrozumiały dla dorosłych, dla dzieci, a nawet dla zwierząt"

– Nie uznaję podziału na literaturę dla dzieci i literaturę dla dorosłych. Uważam, że utwory dla dzieci tylko wtedy są dobre, jeśli dorośli też mają chęć je czytać – mówił Jan Brzechwa w Polskim Radiu w 1962 roku.
Zobacz więcej na temat:  Jan Brzechwa literatura literatura dziecięca literatura polska KSIĄŻKA książki książki dla dzieci proza poezja dzieci dzieciństwo wiersze satyra Bolesław Leśmian prawo autorskie historia Polski HISTORIA pisarz

Będą nowe filmy z Panem Kleksem. Wkrótce castingi

Akademia Pana Kleksa mieściła się przy ulicy Czekoladowej. Tak ją ulokował Jan Brzechwa. Dyrektora i profesora tej szkoły, Ambrożego Kleksa, zna już kilka pokoleń czytelników. Można go też spotkać w Katowicach - bo tam mieści się Centrum Edukacyjne "Bajka Pana Kleksa" - choć nie przy ulicy Czekoladowej, ale przy Porcelanowej. Tam też odbędą się castingi do nowych filmów z Panem Kleksem.
Zobacz więcej na temat:  Jan Brzechwa Katowice Sława Bieńczycka Agnieszka Kunikowska

"Genialni ludzie też mieli swoje słabości". Jakie tajemnice skrywali pisarze dla dzieci?

Wśród nas nie ma takich, którzy nie wiedzieliby, kim byli Kornel Makuszyński, Jan Brzechwa albo Julian Tuwim. Ich książki to przecież obowiązkowe lektury dla kolejnych pokoleń czytelników. Z pewnością nie wiemy jednak o wielu dość tajemniczych szczegółach z życia autorów książek dla dzieci. Między innymi o tym, że jeden z nich uratował życie na Gestapo dzięki… nieszczęśliwej miłości.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska Jan Brzechwa Julian Tuwim Kornel Makuszyński pisarze i poeci

Krzysztof Gradowski, autor filmowej trylogii o Panu Kleksie [POSŁUCHAJ]

Mija pół roku od śmierci Krzysztofa Gradowskiego, scenarzysty, reżysera filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych. Był autorem kilkunastu portretów dokumentalnych, m.in. Jana Himilsbacha, Jerzego Bossaka czy Antoine'a Cierplikowskiego – fryzjera sław. Największą popularność przyniosła mu jednak filmowa trylogia o Panu Kleksie na podstawie prozy Jana Brzechwy, do dziś oglądana przez kolejne pokolenia młodych widzów. Krzysztof Gradowski zmarł 22 czerwca 2021 roku.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Jan Brzechwa Piotr Fronczewski Krzysztof Gradowski Andrzej Korzyński MUZYKA dzieci bajka Joanna Bogusławska Trójka KULTURA