Polskie Radio
Section05

Jedynka

Zachwycały na wystawie światowej 1939. Zespół dzieł wraca do Polski

- Zgodnie z wizją komisji artystycznej powstał jednorodny stylistycznie zespół prac, który ukazywał momenty chwały Polski przedrozbiorowej. Taka była intencja, by na wystawie światowej w Nowym Jorku pokazać II RP jako państwo o wielowiekowej tradycji kulturowej, ale i prężne gospodarczo, rozwijające się - mówiła w radiowej Jedynce prof. Irena Kossowska o cennych obrazach, które po 83 latach wkrótce powrócą do Polski.
Zobacz więcej na temat:  USA malarstwo Akademia Sztuk Pięknych II wojna światowa Michał Montowski Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Nowy Jork

Kmdr por. Maksymilian Dura: Ukraińcy znaleźli sposób na rosyjskie wojska

We wtorek, 10 maja, przedstawiciel Pentagonu poinformował, że postępy czynione przez Rosję w Donbasie są "nierówne", a jej wojska posuwają się co najmniej z dwutygodniowym opóźnieniem względem zakładanych celów. - Ukraińcy znaleźli sposób na rosyjskie wojska - mówi kmdr por. Maksymilian Dura, analityk Defence24.pl.
Zobacz więcej na temat:  Jedynka Ukraina Ukraina Rosja wojna na Ukrainie armia ŚWIAT Europa wojna 2022

Lena Ledoff o "Pani Pylińskiej i sekrecie Chopina": połączenie recitalu i spektaklu

W sztuce tkwi wielka siła. Przekonać się mogli o tym widzowie spektaklu "Pani Pylińska i sekret Chopina", stworzonego na podstawie prozy Erica-Emmanuela Schmitta. Premiera odbyła się we wtorek (10 maja) w Ursynowskim Centrum Kultury "Alternatywy". - To połączenie recitalu i spektaklu - mówi Lena Ledoff, pianistka i kompozytorka.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke Fryderyk Chopin MUZYKA Eric-Emmanuel Schmitt Joanna Żółkowska Paulina Holtz

Zaginione płyty PR. "Bezcenne nagrania z września 1939"

- To są bezcenne nagrania Polskiego Radia, pochodzące z okresu obrony Warszawy we wrześniu 1939 - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Adam Hlebowicz, dyrektor Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej, o nagranych na początku II wojny światowej przy ul. Zielnej 25 w Warszawie komunikatach. "Gdzie jest czarny neseser?" to akcja, której celem jest odnalezienie tych płyt.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Ogórek Instytut Pamięci Narodowej historia Polski

Sprzęt RTV pamiętający czasy PRL. Sentyment i... dobry biznes

- Dzisiaj, żeby kupić jakikolwiek sprzęt RTV, idzie się po prostu do sklepu albo klika się w internecie. Natomiast wtedy było tak, że tego przecież w sklepach nie było i zdobycie każdego takiego sprzętu to była przygoda. Niektórzy potrafili jechać np. z Warszawy do Katowic, żeby w sklepie górniczym kupić kolumny - mówił w "Czterech porach roku" Krzysztof Sagan, założyciel serwisu RadioPolska.pl, pasjonat radia i kolekcjoner starego sprzętu grającego.
Zobacz więcej na temat:  technika historia PRL Roman Czejarek telewizja historia radiofonii sprzęt dla audiofila rtv

"W cieniu wojny". Reportaż z polsko-ukraińskiego pogranicza [POSŁUCHAJ]

"W cieniu wojny" to reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego o strachu przed wojną mieszkańców pogranicza polsko-ukraińskiego oraz zachodniej Ukrainy. Boją się wszyscy, choć większość jest przekonana, że Rosjanie nie odważą się przekroczyć granicy z Polską, członkiem sojuszu NATO. Inni podkreślają nieprzewidywalność najeźdźcy, który na Ukrainie dopuszcza się mordów nawet na dzieciach oraz gwałtów.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Ukraina wojna na Ukrainie Adam Bogoryja-Zakrzewski wojna 2022 reportaż w Jedynce