Polskie Radio
Section05

Jedynka

Herb Wazów pod warstwami tynku. Dekoracje z XVII wieku odkryte w Zamku Żupnym w Wieliczce

Podczas prac remontowych w Zamku Żupnym w Wieliczce dokonano odsłonięcia polichromii naściennych w pięciu pomieszczeniach zamkowych. Historyczne mury zdobione są kwiatami, rzeźbami i orientalnymi arabeskami o wysokiej wartości artystycznej. Obecnie trwają rekonstrukcje malowideł, które zostaną udostępnione zwiedzającym jesienią tego roku.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST Wieliczka zabytki

Sytuacja na rynku malin. Prezes UOKiK zapowiada przedstawienie pierwszych wniosków z kontroli

- Wyjaśniamy, czy doszło do zmowy cenowej na rynku malin. UOKiK prowadzi kontrole w skupach, ale również u największych przetwórców - poinformował w Programie 1 Polskiego Radia prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny. Zapowiedział, że w przyszłym tygodniu przedstawione zostaną pierwsze wnioski z kontroli.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Krzysztof Świątek Tomasz Chróstny rolnictwo żywność GOSPODARKA

"Przebudzeni" na Zamku Królewskim. Arcydzieła wczesnego renesansu z całego świata

- Cała Florencja jest może nie u naszych stóp, ale możemy oglądać ją z bliska. Takiego zbioru arcydzieł z całego świata - od Houston i Los Angeles, przez Waszyngton, Londyn i Paryż, praktycznie się nie da obejrzeć bez wielomiesięcznych czy wieloletnich podróży - tak o wystawie "Przebudzeni. Ruiny antyku i narodziny włoskiego renesansu" mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Zamek Królewski wystawa Warszawa muzeum renesans

"Pisarka" Magdy Stachuli. Thriller psychologiczny inspirowany historiami z życia

Bohaterką nowego thrillera psychologicznego Magdy Stachuli pt. "Pisarka", jest...autorka thrillerów. Po premierze najnowszej powieści popularna autorka dostaje tajemnicza przesyłkę, a potem znika bez śladu. Jak przyznaje pisarka, książka jest próbą otwarcia dla czytelników drzwi do świata pisarzy oraz zachętą do spełniania marzeń o pisaniu. - Nie jest łatwo zadebiutować. Liczy się jednak to, by w tym wytrwać - mówi Magda Stachula.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk literatura kryminał książki

Zatrzymano siatkę rosyjskich szpiegów. Szef MON: miała doprowadzić do destabilizacji Polski

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował na antenie Programu 1 Polskiego Radia, że rosyjska grupa przestępcza chciała robić zamachy, by zdestabilizować Polskę. Szef MON odniósł się w ten sposób do rozbicia rosyjskiej siatki szpiegowskiej, która obserwowała polskie obiekty militarne i porty morskie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Krzysztof Świątek Mariusz Błaszczak ABW Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego szpieg szpiegostwo bezpieczeństwo

Droga do wolności - lekcja Powstania Warszawskiego

"Są wydarzenia i chwile, które przerastają w życiu człowieka wszystko inne" pisał Jan Nowak-Jeziorański. Pierwsze dni epopei powstańczej przepełnione są opowieściami o smaku wolności. Młodzieńczym, pełnym radości i optymizmu poczuciu szczęścia, które dawało siłę i sprawczość. Jak miało się okazać, Polacy byli zdani wyłącznie na siebie. Od wielu dekad trwają wielopokoleniowe dyskusje analizujące i oceniające sierpniowy zryw.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST historia Polski II wojna światowa Powstanie Warszawskie Armia Krajowa Tadeusz Bór-Komorowski

Dlaczego Chochołów nazywany jest żywym skansenem?

Jak wygląda dziewięćsił? Kto to jest honielnik? Co robią cietrzewie na tokowisku? Kim jest cepr? Czym się różnią moskale od gałusków cuchanych? Co to są talorki? Dlaczego Chochołów nazywany jest żywym skansenem? Na jakich trasach kursuje zabytkowa kolejka? W "Jedynce Dzieciom" rozmawialiśmy z autorami książki "Podhale oraz Spisz, Orawa i Pieniny. Przewodnik dla dużych i małych" - Barbarą Gawryluk i Pawłem Skawińskim.
Zobacz więcej na temat:  dzieci Agnieszka Kunikowska Chochołów Podhale

Polska złożyła kolejne skargi dot. pakietu Fit for 55. Dr Anusz: mam nadzieję, że TSUE zajmie się tym wnikliwie

Polski rząd złożył do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu trzy nowe skargi dotyczące przepisów związanych z pakietem Fit for 55. Chodzi o zakaz rejestracji pojazdów spalinowych po 2035 roku, podwyższenie unijnego celu redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz zmniejszenie liczby bezpłatnych uprawnień do emisji w ramach systemu ETS. Zdaniem rządu unijne propozycje mogą zagrozić bezpieczeństwu energetycznemu Polski.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Magdalena Skajewska Trybunał Sprawiedliwości UE Unia Europejska samochody Ministerstwo Klimatu i Środowiska bezpieczeństwo energetyczne Komisja Europejska Andrzej Anusz