Polskie Radio
Section05

Jedynka

25. Festiwal Operowo-Operetkowy w Ciechocinku. "Kontynuujemy tradycje Kazimierza Kowalskiego"

Już 5 sierpnia rozpocznie się 25. Festiwal Operowo-Operetkowy im. Kazimierza Kowalskiego w Ciechocinku. - To będzie jubileuszowa edycja, nie z Kazimierzem, ale z jego duchem. Kontynuując te tradycje, staram się temu sprostać - mówi Małgorzata Kowalska, żona zmarłego artysty. Program 1 Polskiego Radia przygotowuje audycję specjalną poświęconą Kazimierzowi Kowalskiemu.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke Kazimierz Kowalski ciechocinek opera

Frida Kahlo w Łazienkach Królewskich w Warszawie

"Tam będą pokazywane trzy obrazy Fridy, ale będzie też konstrukcja plenerowa nawiązująca do jej słynnego Błękitnego Domu, tego, w którym ona się urodziła, żyła, tworzyła, umarła i w którym jest jej muzeum Casa de Azul. Będą także dostępne fotografie i materiały dokumentujące jej życie" - tak o wystawie "Kolor życia. Frida Kahlo" mówi w Programie 1 dziennikarz i znawca malarstwa Michał Montowski.
Zobacz więcej na temat:  Patryk Michalski Michał Montowski malarstwo wystawa muzeum Łazienki Królewskie Meksyk Warszawa

"To piosenki odkurzone". Nula Stankiewicz i Janusz Strobel prezentują nową płytę

Na najnowszej płycie Nuli Stankiewicz pt. "Śpiewam" znalazły się zarówno te najpopularniejsze, jak i te mniej znane kompozycje Janusza Strobla. Sam muzyk jest spoiwem tych utworów, jednak były one pisane dla rozmaitych artystów. - To są piosenki odkurzone, w nowych odsłonach aranżacyjnych - opowiada Nula Stankiewicz w "Muzycznej Jedynce".
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke Janusz Strobel muzyka rozrywkowa

Relokacja migrantów. Szejna: Polska powinna wykorzystać swój atut i wywalczyć dodatkowe środki

- Polska powinna wykorzystać swój atut, że tak ciepło przyjęliśmy naszych braci i siostry z Ukrainy, i wywalczyć dodatkowe środki. Nie mamy obowiązku przyjmować tych imigrantów, którzy są dla naszego kraju niebezpieczni, którzy przekraczają granicę nielegalnie i nie mają prawa do azylu - mówił w Programie 1 Polskiego Radia poseł Lewicy Andrzej Szejna.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Szejna lewica polityka migracja imigranci w Europie kryzys migracyjny Unia Europejska Polskie Radio Paweł Zieliński

Maluch, czyli kultowy samochód XX wieku. "Jego posiadanie oznaczało wolność"

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu niejeden kierowca marzył o posiadaniu malucha. - Mieszkanie w wielkiej płycie i maluch to była taka domena ówczesnej klasy średniej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Robert Brykała, założyciel Muzeum Motoryzacji. Dziś ten niepozorny, dwudziestoczterokonny pojazd praktycznie zniknął z polskich ulic.
Zobacz więcej na temat:  Patryk Michalski Patryk Bedliński fiat 126p samochód

Wimbledon 2023: Iga Świątek zawalczy o awans do kolejnej rundy. "Widać, że ma pewność siebie"

Po jednodniowej przerwie Iga Świątek powraca do rywalizacji na Wimbledonie. W środę (5.07), w drugiej rundzie wielkoszlemowego turnieju, liderka kobiecego rankingu WTA zmierzy się ze znacznie niżej notowaną Hiszpanką Sarą Sorribes Tormo. Ich mecz rozpocznie się najwcześniej o godz. 16.00. - Widać, że Iga ma pewność siebie. Mam nadzieję, że każdy mecz będzie to potwierdzał - ocenia Cezary Gurjew z redakcji sportowej Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Cezary Gurjew Tenis wimbledon Iga Świątek

Lubnauer broni pomysłu relokacji imigrantów w UE? Ostra wymiana zdań w studiu Jedynki

- Pakiet migracyjny, który chce przyjąć Europa, ma tak naprawdę ograniczyć napływ uchodźców do Europy z krajów Afryki, z krajów Południa - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Katarzyna Lubnauer z Koalicji Obywatelskiej. - W jaki sposób ograniczyć, kiedy ten pakiet przewiduje wysłanie tysięcy ludzi do Polski? - dopytywał prowadzący audycję Grzegorz Jankowski.
Zobacz więcej na temat:  imigranci w Europie bezpieczeństwo Unia Europejska polityka Platforma Obywatelska Grzegorz Jankowski Katarzyna Lubnauer POLSKA

Relokacja migrantów. Wiceminister Mularczyk: wiele krajów zachodniej Europy traci swoją tożsamość

- Dzisiaj widzimy, że Europa w wielu krajach zachodnich traci swoją tożsamość poprzez zmianę struktury religijnej czy narodowościowej. Ludzie, którzy przybywają z Afryki czy Azji, nie asymilują się, tworzą swoje getta - mówił w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk. Dodał, że jest wiele miejsc, np. we Francji czy w Szwecji, gdzie policja nie ma wstępu, a obywatele wyprowadzają się do innych krajów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Arkadiusz Mularczyk MSZ Zamieszki we Francji Francja migracja imigranci w Europie kryzys migracyjny PiS Unia Europejska Grzegorz Jankowski polityka

"Stajemy się dla nich opoką, wsparciem". Reportaż "Bohaterowie i my" o kulisach pracy reportażystów [POSŁUCHAJ]

Nagrywaj ludzi w ich domach – to jedna z rad, którą dostaje od starszych kolegów młody reporter. Wyrusza w drogę. Idzie na sąsiednią ulicę lub jedzie na drugi koniec kraju. Z notatnikiem, mikrofonem lub kamerą… Zanim usłyszy od bohatera reportażu to, na czym mu najbardziej zależy, musi zdobyć zaufanie rozmówcy i w pełni oddać się szczerym rozmowom. Rozmowom, które mogą potrwać kilka godzin, tygodni, a czasami – miesięcy lub nawet lat.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Rokicki reportaż reportaż w Jedynce pr poleca Polskie Radio

Stanisław Jeute. Współtwórca siatki wywiadowczej narodowców podczas II wojny światowej

Zdobycie informacji o atakach Niemiec na Grecję czy na Aleksandrię w Afryce, a także zlokalizowanie pancernika "Tirpitz" w Norwegii oraz tajnego ośrodka pocisków rakietowych, tajnej broni Hitlera w Peenemünde - to tylko niektóre z sukcesów Wywiadu Zachodniego w czasie II wojny światowej. Jednym z założycieli tzw. "Zachodu" był Stanisław Jeute, członek Organizacji Wojskowej Związku Jaszczurczego, narodowiec urodzony w Warszawie w 1910 roku.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Jan Żaryn historia Polski Stanisław Jeute