Polskie Radio
Section05

Józef Piłsudski

"O Piłsudskim przywykliśmy mówić tylko na kolanach"

Wokół twórców polskiej niepodległości narosło wiele mitów. Józef Piłsudski jest traktowany dzisiaj niemal z boską czcią, lecz wiele jego posunięć może budzić kontrowersje. O mitach narosłych wokół marszałka mówił w audycji Wszystko Jest Historią dziennikarz i pisarz Rafał A. Ziemkiewicz, autor książki „Złowrogi cień Marszałka”.
Zobacz więcej na temat:  Rafał Ziemkiewicz historia Polski Roman Dmowski II Rzeczpospolita książki Bereza Kartuska

Piłsudski - myślą polityczną wybiegał poza wąski horyzont

82 lata temu, 12 maja 1935 roku, zmarł Józef Piłsudski, marszałek Polski, Naczelnik Państwa i Wódz Naczelny Wojska Polskiego. Mąż stanu, polityk, twórca Legionów, zwycięski wódz wojny polsko-bolszewickiej. 91 lat temu, 12 maja 1926 roku, marszałek Józef Piłsudski dokonał przewrotu majowego. Był to zbrojny zamach stanu, przeprowadzony pod hasłem sanacji, czyli uzdrowienia państwa. O dziedzictwie marszałka Piłsudskiego mówił w Polskim Radiu 24 historyk prof. Janusz Odziemkowski.
Zobacz więcej na temat:  Piłsudski-rocznica historia Polski wojna polsko-bolszewicka wojna 1920

Rocznica przewrotu majowego. "To zwycięzcy piszą historię"

12 maja 1926 rozpoczął się przewrót majowy. Jaką rolę odegrał w nim Piłsudski? - Był moment kiedy Polacy byli na krawędzi zagłady jako naród, wtedy mity pozwalały nam żyć i dlatego sobie pewne mity produkowaliśmy. Mit marszałka Piłsudskiego jest jednym z nich. Piłsudski był zawsze postacią kontrowersyjną, mającą zarówno gorących wyznawców, jak i zajadłych wrogów. Bezdyskusyjną legendą stał się dopiero w latach 80. – tak o marszałku Piłsudskim mówił w audycji Szukając Dziury w Całym Rafał Ziemkiewicz, publicysta „Do Rzeczy” i autor książki „Złowrogi cień Marszałka”.
Zobacz więcej na temat:  przewrót majowy PPS II RP II Rzeczpospolita Rafał Ziemkiewicz Łukasz Warzecha

Ojcowie II RP. "Zabrakło myśli niepodległościowej lewicy"

Sejm przyjął ustawę o obchodach 100-lecia niepodległości Polski. Za "ojców II RP", uznaje ona, oprócz marszałka Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Wincentego Witosa, Ignacego Jana Paderewskiego i Wojciecha Korfantego. – Bardzo dobrze, że politycy zdali sobie sprawę z wagi takiego wydarzenia. Jednak ten konsensus trochę się załamuje, jeśli chodzi o selekcję bohaterów – mówił w audycji Historia Na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Roman Dmowski Wincenty Witos II Rzeczpospolita Ignacy Daszyński

Konstytucja marcowa z 1921 roku. "Krzyk narodzin II RP"

17 marca 1921 roku Sejm II RP uchwalił pierwszą, nowoczesną konstytucję. Wprowadziła ona republikę demokratyczną, władzę oddając w ręce narodu. – To był fenomen. Widać było w klasie politycznej wielkie zapotrzebowanie na odbudowę zrębów państwowości polskiej – mówił w audycji Historia Na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Patryk Pleskot konstytucja II Rzeczpospolita II RP Tadeusz Płużański