Polskie Radio
Section05

KULTURA

PR24 II wojna światowa we współczesnym kinie niemieckim. Dr Klejsa wskazuje na dwa nurty narracji

Po zjednoczeniu Niemiec doszło do scalenia dwóch typoów pamięci o II wojnie światowej, narracji o oporze i o ofiarach - powiedział w Polskim Radiu 24 filmoznawca dr hab. Konrad Klejsa. - Pod koniec XX wieku pojawiło się w Niemczech sporo filmów, w tym wystawnych produkcji telewizyjnych, które miały apelować do wyobraźni i tworzyć opowieści ofiarnicze - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Zdzisław Krasnodębski FILM

Bajki z najbardziej baśniowego zakątka Polski. "Cuda na Rospudą" Justyny Bednarek

– Podlasie jest tak bajkowym i tajemniczym regionem, że wydaje mi się, iż bajka jest tam bardziej obecna, niż w jakimkolwiek innym miejscu Polski – mówi Justyna Bednarek, autorka książki "Cuda na Rospudą". Jakich bajek wysłuchiwały dzieci z terenów Suwalszczyzny? Jakie kołysanki śpiewano maluchom na Podlasiu? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka rospuda bajki tradycja baśnie ludowość Katarzyna Stoparczyk

PR24 Kolejna edycja Ladies Jazz, festiwalu "skrojonego na Gdynię". Kto wystąpi w tym roku?

The Manhattan Transfer, Lizz Wright, Anna Maria Jopek, Ewa Bem, Krystyna Prońko - to tylko niektóre z artystek, które wystąpią na tegorocznym Ladies Jazz Festival. O tym, skąd wziął się festiwal i jakich jeszcze atrakcji można się spodziewać w tym roku, w Polskim Radiu 24 opowiadał jeden z organizatorów imprezy, Maciej Farski.
Zobacz więcej na temat:  Maja Kluczyńska MUZYKA muzyka rozrywkowa

"Dzieci trzeba szybko zaciekawić". Pisarka o wymaganiach najmłodszych czytelników

- Dorosły człowiek ma więcej cierpliwości w sobie i ma doświadczenie czytelnicze, jest więc w stanie przebrnąć przez takie sobie strony. Mamy doświadczenie, że początek może nie porywać, ale opowieść nas wciągnie i warto zainwestować trochę czasu po to, by później czerpać przyjemność czytelniczą. Dziecko się bawi albo nie bawi - mówiła w Polskim Radiu 24 pisarka Anna Potyra.
Zobacz więcej na temat:  literatura dzieci Katarzyna Cygler

Kraków - kulturowe dziedzictwo, literatura, architektura i jazz

W tym wydaniu audycji "Miejsca z dobrych stron" odwiedziliśmy Kraków. Dziesięć lat temu, jako siódme miasto świata, stolica Małopolski dołączyła do sieci Miast Kreatywnych i oficjalnie uzyskała tytuł Miasta Literatury UNESCO. Poświęconych mu wierszy, powieści i reportaży jest mnóstwo. I wbrew temu, co na początku swojej poetyckiej drogi pisał Marcin Świetlicki - nie wszystkie są pisane smoczymi literami.
Zobacz więcej na temat:  Kraków Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Michał Nowak Dwójka

Podaruj sobie dzień w Kazimierzu Dolnym. Dlaczego warto zajrzeć do tego miasteczka?

Kazimierz Dolny nad Wisłą to zawsze dobry adres na krótki lub dłuższy wypad. Ostatnio miasteczko tętni muzyką, bo trwa tam Festiwal Klezmerski nawiązujący nawiązuje do tradycji żydowskiej miejscowości. Później także odbywa się wiele imprez muzycznych i kulturalnych.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Kazimierz Dolny Żydzi wakacje urlop rozrywka historia Polski zwiedzanie Radosław Nałęcz Trójka

48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni: honorowe Platynowe Lwy dla Allana Starskiego!

Gościem Ryszarda Jaźwińskiego była Joanna Łapińska, niedawno wybrana nowa dyrektor artystyczna Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, którego 48. edycja odbędzie się w dniach 18-23 września. Zdradziła m.in., że honorową nagrodę Platynowych Lwów za całokształt twórczości dostanie Allan Starski.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński FILM Allan Starski festiwal filmowy w Gdyni premiera Trójka

"100 proc. Andersona w Wesie": Adamski i Gociek o kolorowym świecie "Asteroid City"

- Ta cała rewia kolorów, surrealizm, absurdalizm. Ja wciąż to kupuję - powiedział w Polskim Radiu 24 Łukasz Adamski o nowym filmie Wesa Andersona "Asteorid City". - Wolę wybierać między dziełami, które są efektem pracy twórców bezkompromisowo realizujących swoją wizję (...) niż żyć w świecie, w którym wszysko jest na siłę uśredniane - stwierdział z kolei Piotr Gociek.
Zobacz więcej na temat:  FILM Piotr Gociek Łukasz Adamski Wes Anderson

Pomysł na lato w mieście. Mazowiecki Instytut Kultury zaprasza na wakacyjne wydarzenia

Jak spędzić udane lato, nie tylko w Warszawie? Mazowiecki Instytut Kultury zaprasza m.in. na Wędrujący festiwal sztuki i animacji "Karawana 2023", czyli całodniowe zabawy z teatrem, muzyką i plastyką. W programie każdej z odsłon tego wydarzenia są m.in. spektakle teatralne, gry zręcznościowe i zabawy plastyczne dla dzieci, a także koncerty.
Zobacz więcej na temat:  Maja Kluczyńska wakacje wakacje w mieście mazowieckie

Festiwal Kresy i Bezkresy. "Tykocin to miejsce i magiczne, i historyczne"

- To miasteczko ma już ponad pięćsetletnią historię. Był tu prawdziwy tygiel kulturowy, z miejscem tym związane były również ważne postacie historyczne. Zygmunt August wybudował tu zamek tranzytowy swojej żonie Barbarze Radziwiłłównie. W zamku tym zmarł Janusz Radziwiłł, którego znamy z kart powieści Henryka Sienkiewicza "Potop" - mówił w Dwójce Adam Radziszewski, twórca i dyrektor generalny Festiwalu Kresy i Bezkresy w Tykocinie.
Zobacz więcej na temat:  Justyna Piernik Podlasie Kresy Wileńszczyzna

Jubileusz 25-lecia działalności Haliny Mlynkovej. Będzie folkowa trasa koncertowa i nowa płyta

- Bardzo lubię śpiewać te utwory, to moja historia i nie ma się co od niej odcinać, bo to jakby się Maryla Rodowicz odcięła od "Małgośki"  - mówiła w Polskim Radiu 24 wokalistka Halina Mlynkova wspominając swoje nagrania z Brathnakami. Zapowiedziałą też nową trasę na ćwierczwiecie działalności scenicznej i wydanie płyty.
Zobacz więcej na temat:  Anna Popek muzyka rozrywkowa Halina Mlynkova

"Jest panem świetnego pióra". Orbitowski o twórczości Erica Vuillarda

- Mamy do czynienia z bardzo oryginalną i bardzo ciekawą opowieścią, z bardzo swoistym sposobem uprawiania literatury - powiedział w Polskim Radiu 24 Łukasz Oribitowski, który wraz z Piotrem Goćkiem opowiadał o książkach Erica Vuillarda: "Porządek dnia" i "Wojna biedaków". - Jest panem świetnego pióra i człowiekiem, który ma nos do historii jako dziejów - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Gociek Łukasz Orbitowski literatura

Rafał Wiśniewski: Festiwal Wschód Kultury to nie tylko muzyka, ale też inne dziedziny sztuki

- Festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia to wydarzenia nie tylko muzyczne, ale także fotografia, film, książka, spotkania i różne debaty. Bardzo ważna jest prezentacja pracy instytucji i kuratorów lokalnych, o których nie powinniśmy zapominać, gdy zapraszamy wielu gości i artystów zagranicznych - mówił w Dwójce prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Centrum Kultury Dwójka Rafał Wiśniewski Lublin

Tomasz Kosiński: u korzeni idei panslawizmu była jedność

- W czasach zaborczych Słowianie nie mieli swoich państw, z wyjątkiem Rosji, która chciała zawłaszczyć ideę panslawizmu. Niestety to niedobrze dziś służy, jest takim piętnem w rozmowie o dawnej Słowiańszczyźnie i o Słowianach. Faktycznie idea ta była zdominowana przez Rosję, ale u swoich korzeni miała inne cele - mówił w "Wybieram Dwójkę" Tomasz Kosiński, znawca Słowiańszczyzny.
Zobacz więcej na temat:  Słowianie Dwójka Jakub Jamrozek