Polskie Radio
Section05

KULTURA

Tomasz Kosiński: u korzeni idei panslawizmu była jedność

- W czasach zaborczych Słowianie nie mieli swoich państw, z wyjątkiem Rosji, która chciała zawłaszczyć ideę panslawizmu. Niestety to niedobrze dziś służy, jest takim piętnem w rozmowie o dawnej Słowiańszczyźnie i o Słowianach. Faktycznie idea ta była zdominowana przez Rosję, ale u swoich korzeni miała inne cele - mówił w "Wybieram Dwójkę" Tomasz Kosiński, znawca Słowiańszczyzny.
Zobacz więcej na temat:  Słowianie Dwójka Jakub Jamrozek

Gwiazdy polskiej muzyki wystąpią na 6. Dziedzińcu Kultury

Już kolejny raz przez dwa wakacyjne miesiące dziedziniec Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zamieni się w muzyczną scenę. A dokładniej – w muzyczne obserwatorium, ponieważ tegoroczna edycja Dziedzińca Kultury odbywa się po hasłem "Muzyczne konstelacje" nawiązującym do 550 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. I bez przesady te muzyczne konstelacje na scenie, które będzie można zobaczyć, a przede wszystkim usłyszeć, są imponujące!
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA koncerty Narodowe Centrum Kultury Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Warszawa Marta Zalewska Muniek Staszczyk Ania Dąbrowska Rafał Wiśniewski Katarzyna Cygler Trójka

W Łazienkach Królewskich stanął Pawilon Wolności

- Jest to zwieńczenie niesamowitej współpracy, którą rozpoczęliśmy z Wydziałem Architektury Politechniki Warszawskiej. Wraz z grupą studentów piątego roku wykonaliśmy w trakcie jednego semestru pracę nie tylko projektową, ale również rzeczywistą. Była to współpraca bardzo dynamiczna, angażująca także nasz zespół - mówiła w "Poranku Dwójki" o Pawilonie Wolności Marianna Otmianowska, p.o. dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Łazienki Królewskie lato architektura Ukraina Dwójka Paweł Siwek Dwójka Ukraina

"Towarzystwo niepokornych". Aneta Barcik opowiada o dzieciach Polek na przymusowych robotach w Niemczech

Wokalistka Aneta Barcik ćwierć wieku spędziła w Hamburgu, a ostatnio powróciła do ojczyzny. W Niemczech zainteresowała się losami Polaków wywożonych w czasie wojny na przymusowe roboty. W Polskim Radiu 24 opowiedziała o dotyczącym tego tematu projekcie filmowym, który realizuje.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 FILM HISTORIA II wojna światowa Arkadiusz Gołębiewski Jan Ruman

"Oppenheimer" Christophera Nolana. Czy historia "ojca bomby atomowej" może fascynować?

Za niespełna trzy tygodnie w kinach pojawi się "Oppenheimer" Christophera Nolana. To historia życia Roberta Oppenheimera, wybitnego amerykańskiego fizyka, nazywanego "ojcem broni masowego rażenia". To właśnie on był kierownikiem naukowym "Projektu Manhattan", którego celem było stworzenie pierwszej bomby atomowej. Po zniszczeniu Hiroszimy i Nagasaki czuł się odpowiedzialny za śmierć blisko 200 tys. mieszkańców tych miast.
Zobacz więcej na temat:  FILM Christopher Nolan NAUKA fizyka bomba atomowa Artur Cichmiński Radosław Nałęcz Trójka Cillian Murphy Robert Oppenheimer Projekt Manhattan

Arkadiusz Janiczek: sukcesem jest to, że życie obdarzyło mnie możliwością grania z największymi

Jak co tydzień, dwie pasjonatki sztuki scenicznej, Malwina Kiepiel i Magda Kuydowicz, opowiadają o spektaklach, festiwalach i imprezach związanych z teatrem, które odbywają się w całej Polsce i nie tylko. Rozmawiają także z twórcami - aktorami, reżyserami, kompozytorami i dramatopisarzami. Tym razem ich gościem był Arkadiusz Janiczek, aktor teatralny i filmowy.
Zobacz więcej na temat:  Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz TEATR FILM telewizja aktorstwo aktor Arkadiusz Janiczek Trójka

PR24 "Tym, którzy pozostali". Festiwal dla przeżywających żałobę

Na początku lipca w Chojnie w woj. zachodniopomorskim organizowany jest festiwal "Tym, którzy pozostali". To wydarzenie związane z przeżywaniem żałoby. W Polskim Radiu 24 o żałobie i radzeniu sobie z nią opowiadali Ewa Liegman (dyrektor Hospicjum Pomorze Dzieciom i Centrum Wsparcia po Stracie "eMOCja", organizatorka festiwalu "Tym, którzy pozostali") i Ryszard Czapski (organizator festiwalu "Tym, którzy pozostali").
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 MUZYKA śmierć żałoba Rafał Porzeziński

USA wróciły do UNESCO. Polska jednym z krajów najmocniej zaangażowanych w proces negocjacji

Podczas zwołanej w Paryżu w piątek nadzwyczajnej sesji Konferencji Generalnej UNESCO państwa członkowskie przyjęły rezolucję umożliwiającą Stanom Zjednoczonym przywrócenie pełnego członkostwa w organizacji. - Polska była jednym z krajów najmocniej zaangażowanych w proces negocjacji i przyjęcia tej rezolucji - mówi pełnomocnik RP przy UNESCO ambasador Mariusz Lewicki.
Zobacz więcej na temat:  UNESCO USA Europa ŚWIAT

30. Festiwal Sztuka Ulicy: spektakle teatralne i cyrkowe

Festiwal Sztuka Ulicy to projekt artystyczny o zasięgu ogólnopolskim i europejskim. Dedykowany sztuce performatywnej, głównie teatrowi i "nowemu cyrkowi" oraz działaniom performance, propaguje ideę spektaklu ulicznego, wykorzystującego przestrzeń publiczną i angażującego widza. Świętujący w tym roku 30. edycję, Festiwal Sztuka Ulicy to jedyne tego typu wydarzenie w Warszawie obowiązkowe dla każdego pasjonata teatru.
Zobacz więcej na temat:  TEATR performance sztuka uliczna cyrk Warszawa Michał Żołądkowski Trójka