Polskie Radio
Section05

KULTURA

Bastarda i Sutari: śladami Mickiewiczowskich inspiracji

- To była wspólna wędrówka na podobnych zasadach, z podobnymi możliwościami. Nie narzucaliśmy sobie żadnych ograniczeń, stylów czy "chceń", tylko otworzyliśmy się i pozwoliliśmy sobie eksplorować to spotkanie; patrzeć, dokąd nas prowadzi - mówiła w Dwójce Barbara Songin o współpracy zespołów Bastarda i Sutari, która zaowocowała wspólnym albumem "Tamoj".
Zobacz więcej na temat:  folk Tomasz Pokrzywiński Jakub Kukla Trio Bastarda muzyka współczesna Sutari folklor Dwójka Adam Mickiewicz

PR24 Małgorzata Brama o sportowcach w Powstaniu Warszawskim

- My znamy bardzo dobrze nazwiska sportowców z Powstania Warszawskiego. Tylko my nie wiemy o tym, że oni byli sportowcami. Bo np. Tadeusz Bór-Komorowski (...) brał udział w olimpiadzie w 1936 roku - mówiła w Polskim Radiu 24 reżyser filmu "Sportowcy w Powstaniu Warszawskim" Małgorzata Brama.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Arkadiusz Gołębiewski Jan Ruman FILM HISTORIA Powstanie Warszawskie II wojna światowa historia Polski SPORT film dokumentalny

Zdjęcia inspirowane poezją Baczyńskiego przed stołeczną Kordegardą

W 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego przed Kordegardą, galerią Narodowego Centrum Kultury, otwarto wystawę "Baczyński bez filtra". Jest ona pokłosiem konkursu dla młodzieży na fotografie inspirowane poezją K.K. Baczyńskiego i upamiętnia celebrowaną w ubiegłym roku 100. rocznicę urodzin wybitnego poety. Do konkursu zgłosiło się ponad 800 osób.
Zobacz więcej na temat:  fotografia poezja Krzysztof Kamil Baczyński młodzież wystawa Katarzyna Cygler Trójka

Optymizm, dynamika, ekspresja: "Nowy początek. Modernizm w II RP"

Wystawę "Nowy początek. Modernizm w II RP", na którą składa się około pół tysiąca dzieł sztuki, przedmiotów codziennego użytku, książek, projektów i makiet, oglądać można od piątku 29 lipca w Muzeum Narodowym w Krakowie. – Po odzyskaniu niepodległości wszyscy rzucili się do budowania modernizmu, a szczególnie mocno zaangażowali się w to artyści. To jest bardzo ciekawe i ma przełożenie na optymizm, dynamikę i ekspresję tej wystawy – powiedziała w Trójce Katarzyna Bik z Muzeum Narodowego w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Cygler Trójka Muzeum Narodowe w Krakowie wystawa modernizm Katarzyna Kobro Zofia Stryjeńska malarstwo SZTUKA

PR24 Joanna Miłosz-Piekarska: bycie bratanicą Czesława Miłosza miało wpływ na moje życie

- Myślę, że każdy członek rodziny rzutuje na życiorys następnego pokolenia. Gdybym była bratanicą np. znakomitego lekarza, to też by na pewno miało wpływ na moje życie. Oczywistą rzeczą jest, że bycie bratanicą Czesława Miłosza miało wpływ na moje życie, bycie córką Andrzeja Miłosza - wspaniałego człowieka - to miało też ogromne znaczenie, formowało mnie jako człowieka - mówiła w Polskim Radiu 24 pisarka Joanna Miłosz-Piekarska, autorka książki wspomnieniowej "Wszystkie czasy przeszłe".
Zobacz więcej na temat:  literatura czytelnictwo KSIĄŻKA Krzysztof Masłoń Tomasz Zapert Polskie Radio 24 Czesław Miłosz

Ewa Błaszczyk: nauczyłam się roli po francusku, nie znając ani jednego słowa w tym języku

Ewa Błaszczyk jest aktorką teatralną i filmową, a także piosenkarką. Poza tym niezwykle aktywnie zajmuje się działalnością społeczną i charytatywną. Jakie były jej aktorskie początki? Jak wspomina pierwsze kroki w teatrze? O swojej pracy i pasji opowiedziała w audycji "Ona, on i pewien bardzo wyjątkowy gość".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Łukasz Sobolewski Katarzyna Ciepielewska Ewa Błaszczyk FILM TEATR

"Zamknięcie go w jednej formie jest bardzo trudne". Prof. Korytowska o polskim romantyzmie

- Określenie tego, czym tak naprawdę jest romantyzm, i zamknięcie go w jednej formie jest bardzo trudne, jednak trzeba próbować - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Maria Korytowska, założycielka i kierownik Katedry Komparatystyki Literackiej Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  romantyzm Polskie Radio 24 historia Polski konferencja Rok Romantyzmu Polskiego POLSKA literatura SZTUKA HISTORIA

Prof. Stefan Kamasa: grałem ze wspaniałymi muzykami

- Przełomowym dla mnie momentem było pierwsze wykonanie koncertu Grażyny Bacewicz - który napisała dla mnie z Witoldem Rowickim - z transmisją radiową na żywo. To był bardzo odświętny koncert - opowiadał w Dwójce prof. Stefan Kamasa, altowiolista, światowej sławy solista i kameralista, znakomity pedagog, nestor polskich altowiolistów.
Zobacz więcej na temat:  altówka artysta Dwójka Andrzej Sułek Konkurs Wieniawskiego Konkurs Wieniawskiego w Polskim Radiu

PR24 "Celebrowanie poprzez sztukę". Rzecznik NCK o obchodach 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

- Warto podkreślić, że te wszystkie wydarzenia, które upamiętniają tę rocznicę, to jest taka forma przypominania o powstaniu i celebrowania tej rocznicy poprzez sztukę, nie w taki stricte historyczny sposób, ale właśnie wykorzystując środki wyrazu, które pokazują te wydarzenia inaczej i skłaniają nas przez to do refleksji - mówiła w Polskim Radiu 24 Joanna Bancerowska, rzecznik Narodowego Centrum Kultury.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie POLSKA II wojna światowa Warszawa HISTORIA SZTUKA Polskie Radio 24 Narodowe Centrum Kultury