Polskie Radio
Section05

KULTURA

Wiesław Gołas we wspomnieniach dyr. Teatru Polskiego Radia

- Wszyscy pamiętamy go z ról komediowych i tak nam będzie się przede wszystkim kojarzył, ale w Teatrze Polskiego Radia grał role dramatyczne, w których był równie znakomity, jak w tych śmiesznych - powiedział w audycji "Cztery pory roku" Janusz Kukuła. Jeden z najbardziej lubianych polskich aktorów, wykonawca kultowej piosenki "W Polskę idziemy", odtwórca ponad 120 ról filmowych, kabaretowych, teatralnych i telewizyjnych, Wiesław Gołas zmarł w czwartek rano. Miał 90 lat. 
Zobacz więcej na temat:  Wiesław Gołas FILM kino TEATR

Nie żyje Wiesław Gołas. Prezydent: swoimi kreacjami wzruszał i śmieszył pokolenia widzów

Prezydent Andrzej Duda wspomina Wiesława Gołasa, zmarłego dziś aktora filmowego, teatralnego i kabaretowego. "Odszedł Wiesław Gołas. Znakomity aktor teatralny i filmowy. Legenda sceny kabaretowej. Swoimi kreacjami wzruszał i śmieszył pokolenia widzów. Wielka strata i smutek." - napisał na twitterze prezydent.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA TEATR FILM aktor Wiesław Gołas prezydent Andrzej Duda śmierć

"Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci Wiesława Gołasa". Piotr Gliński żegna aktora

Wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński napisał, że z wielkim smutkiem przyjął wiadomość o śmierci Wiesława Gołasa, znakomitego aktora, którego wiele ról na zawsze pozostanie w naszej pamięci, a przy tym patriotę ze wspaniałą kartą walki w Szarych Szeregach.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Gliński śmierć POLSKA aktor FILM kino TEATR Wiesław Gołas

Nie tylko "Życie seksualne dzikich". Bronisław Malinowski prywatnie

Słynny polski podróżnik, etnograf, socjolog, twórca antropologii funkcjonalnej, jeden z pionierów wykorzystania obserwacji uczestniczącej w badaniach społecznych, autor książki "Życie seksualne dzikich w północno-zachodniej Melanezji" - Bronisław Malinowski - był bohaterem audycji "Moje książki". Opowiedział o nim Grzegorz Łyś, autor książki "Dzikie żądze. Bronisław Malinowski nie tylko w terenie". 
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk książki KSIĄŻKA literatura antropologia

Kolekcje dla siebie i dla narodu

Polska nie jest krajem zasobnym w arcydzieła. Nie zawsze tak było, jednak historia sprawiła, że byliśmy wielokrotnie z nich ograbiani. Zwłaszcza, gdy nie było naszego państwa na politycznej mapie świata. Po II wojnie światowej polskie muzea z trudem odzyskiwały siły: większość cenniejszych zabytków wymagała zabiegów konserwatorskich, niektóre skarby – dla ich ocalenia – wywieziono za granicę, upaństwawiano prywatne majątki, w których znajdowały się często wartościowe zbiory.
Zobacz więcej na temat:  Monika Małkowska Klub Trójki muzeum kolekcjonowanie Trójka

KARPACZ 2021 "Realizujemy ponad 200 najróżniejszych inwestycji". Piotr Gliński o przedsięwzięciach resortu kultury 

- W tej chwili realizujemy łącznie ponad 200 najróżniejszych inwestycji, które poprawiają naszą siatkę muzealną, od budowy wielkich muzeów po najróżniejsze wsparcie dla innych istotnych muzeów - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka HISTORIA historia Polski muzeum Kresy Muzeum Historii Polski Pałac Saski Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński Adrian Klarenbach Forum Ekonomiczne w Karpaczu 2021

Pływająca camera obscura, kilkadziesiąt wystaw i warsztatów. Katarzyna Gębarowska o Vintage Photo Festival 2021

- W tym roku high lifem w przestrzeni miasta jest projekt Macieja Markowicza, który płynie do nas z Berlina, 500 km przez Odrę, Wartę skonstruowaną przez siebie barką, przekształconą na camerę obscura. Jest to taki pływający aparat fotograficzny - mówiła Katarzyna Gębarowska (dyrektorka Vintage Photo Festival). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 fotografia SZTUKA społeczeństwo

"Chciałem być" – spektakl o Krzysztofie Krawczyku na deskach Teatru Powszechnego w Łodzi

Teatr Powszechny w Łodzi przygotowuje spektakl o Krzysztofie Krawczyku – "Chciałem być" w reżyserii Michała Siegoczyńskiego. Pomysł na stworzenie spektaklu zrodził się jeszcze za życia artysty. Krzysztof Krawczyk miał być jednym z gości honorowych teatru. Życie napisało jednak inny scenariusz. Prapremiera już w najbliższą sobotę 11 września godz. 19.00.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Marta Piasecka Krzysztof Krawczyk TEATR spektakl Łódź

Alternatywne języki narracji filmowej

W Krakowie trwa właśnie festiwal kina niezależnego Off Camera, a przed nami FPFF w Gdyni, Transatlantyk Festival w Łodzi oraz Camerimage. To dobry pretekst do zastanowienia się nad alternatywnymi językami narracji filmowej. W "Klubie Trójki" wraz z Barbarą Konarską oraz Rafałem Geremkiem przyjrzeliśmy się szczególnie animacji i technice VR (Virtual Reality) oraz wykorzystywaniu ich w kinie dokumentalnym o tematyce historycznej.
Zobacz więcej na temat:  Arkadiusz Gołębiewski Trójka kino Klub Trójki animacja FILM

Nie żyje Adam Baumann. Aktor Teatru Śląskiego miał 73 lata

Jak poinformował Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego w Katowicach, zmarł Adam Baumann. W marcu skończył 73 lata. Miał w dorobku ponad 130 ról teatralnych, znany był także ogólnopolskiej publiczności z ról filmowych. "To jeden z tych ludzi, którzy pozostawiają po sobie ogromną pustkę, której nie sposób zapełnić…" - napisali przyjaciele z teatru na wieść o jego śmierci.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo odeszli 2021 Adam Bauman aktorzy aktor aktorstwo FILM TEATR SZTUKA