Polskie Radio
Section05

KULTURA

Igrzyska śmierci – wystawa "Sport i sportowcy w KL Auschwitz"

"Sport i sportowcy w KL Auschwitz" to wystawa czasowa w Miejscu Pamięci Auschwitz, która poprzez materiały archiwalne, prace artystyczne oraz oryginalne przedmioty – w tym pamiątki pochodzące od rodzin Antoniego Czortka i Tadeusza Pietrzykowskiego – opowiada o historii sportu w niemieckim obozie zagłady oraz o losach sportowców deportowanych do Auschwitz.
Zobacz więcej na temat:  Trójka SZTUKA Katarzyna Cygler boks Tadeusz Pietrzykowski Auschwitz wystawa KSIĄŻKA

Reportaż: Jan Borkowski – szkic do portretu [POSŁUCHAJ]

W poniedziałek, 6 września, odbył się pogrzeb Jana Borkowskiego. Był związany z Polskim Radiem przez ponad pół wieku. Jak powiedział Paweł Sztompke: to człowiek instytucja. Współtworzył wraz z Agnieszką Osiecką Radiowe Studio Piosenki, odkrył wiele talentów muzycznych, prowadził w Trójce audycję "Trzy kwadranse jazzu", współtworzył klub Hybrydy i festiwal Jazz Jamboree, dziesięć razy zdobył Złotą Płytę i doprowadził do powstania Studia im. Agnieszki Osieckiej. Jedna osoba zrobiła tak wiele. Jak to możliwe?
Zobacz więcej na temat:  Hanna Bogoryja-Zakrzewska Polskie Radio Jan Borkowski reportaż Trójka

200. rocznica urodzin Cypriana Kamila Norwida. Narodowe Centrum Kultury ogłasza specjalny konkurs

Z okazji 200. rocznicy urodzin patrona roku - Cypriana Kamila Norwida - Narodowe Centrum Kultury ogłosiło konkurs na realizację filmu stanowiącego oprawę wizualną do wybranych utworów poety. Prace konkursowe można zgłaszać do 15 listopada - poinformowano na stronie NCK.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Cyprian Kamil Norwid rocznica konkurs Narodowe Centrum Kultury poezja społeczeństwo

"Był spójny w tym, jak żył". Kucharczyk w PR24 o Wyszyńskim

- Prymas Stefan Wyszyński bezpośrednio zetknął się z komunizmem i narodowym socjalizmem niemieckim i mówił o nich jako o zorganizowanej nienawiści do Boga - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk prof. Grzegorz Kucharczyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kościół katolicki Stefan Wyszyński prymas Polski komunizm faszyzm beatyfikacja kardynała stefana wyszyńskiego KSIĄŻKA literatura czytelnictwo HISTORIA

"Ucieczka na srebrny glob" – historia nieukończonego arcydzieła

Przed nami kolejna światowa premiera na trwającym właśnie w wielu miastach Festiwalu Docs Against Gravity. W poniedziałek 6 września polscy widzowie jako pierwsi mają szansę zobaczyć pełnometrażowy dokument Kuby Mikurdy "Ucieczka na srebrny glob", opowiadający o szczególnym filmie w twórczości Andrzeja Żuławskiego. "Na srebrnym globie", który miał szansę stać się jednym z najbardziej przełomowych filmów science-fiction w historii, nigdy nie został ukończony.
Zobacz więcej na temat:  Trójka FILM Ryszard Jaźwiński kino film polski festiwal filmowy dokument Andrzej Żuławski