Polskie Radio
Section05

KULTURA

Prof. Michał Kuziak: Warszawa czasów Chopina była wyspą nowoczesności

- Wielkim odkryciem i zarazem zaskoczeniem była dla mnie niezwykła energia, która wyzwoliła się po Kongresie wiedeńskim w 1815 roku, gdy Warszawa zaczęła funkcjonować jako najważniejsze miasto Królestwa Polskiego. Było to coś, co można by nazwać erupcją nowoczesności - mówił w Dwójce autor książki "Pejzaż myśli. Warszawa Chopina i początek polskiej nowoczesności".
Zobacz więcej na temat:  Fryderyk Chopin Warszawa Kinga Michalska Dwójka

14. Międzynarodowy Konkurs Lutniczy. "O zwycięstwie decyduje walor brzmieniowy"

- W tym roku do konkursu zgłoszono 88 instrumentów z 14 krajów. Na ilość instrumentów niewątpliwie wpłynęła pandemia, ponieważ nie wszyscy mogli dostarczyć wykonane przez siebie skrzypce. Jednak rekordzistami są lutniści z Polski, bo mamy ich 28, zgłoszono także 19 instrumentów z Włoch - opowiadała Alina Kurczewska o kolejnej odsłonie Międzynarodowego Konkursu Lutniczego im. Henryka Wieniawskiego.
Zobacz więcej na temat:  skrzypce Dwójka lutnik instrumenty Paweł Siwek Henryk Wieniawski

Gerda Taro. Świat zawdzięcza jej fotografie z wojny domowej w Hiszpanii

- Pod koniec lat 30. XX wieku Gerda Taro, Robert Capa i David "Chim" Seymour kilkukrotnie jeździli do Hiszpanii, gdzie trwała wojna domowa. Z wyjątkiem jakiś pojedynczych klatek, które zostały wydrukowane jeszcze w latach 30. aż do roku 2007 ich zdjęcia były w ogóle nieznane. Wtedy to w Meksyku odkryto tę ogromną, liczącą 3,5 tys. negatywów, spuściznę - mówiła Joanna Kinowska, historyczka sztuki.
Zobacz więcej na temat:  fotografia Paweł Siwek Dwójka SZTUKA

Kultowy "Miś" Stanisława Barei kończy 40 lat

"Miś" to film, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. Obraz w krzywym zwierciadle przedstawiał Polskę końca lat siedemdziesiątych. W błyskotliwy sposób wyśmiewał absurdy rzeczywistości PRL, obnażał system i opowiadał o wadach samych Polaków. Sale kinowe pękały w szwach, a wypowiedzi bohaterów szybko zakorzeniły się w codziennym użytku. Co sprawiło, że "Miś" stał się obrazem kultowym?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Miś Stanisław Bareja film polski

Konstytucja 3 maja na ekranie. "Trzeci maja, czyli dziś"

3 maja, w 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, w TVP miała miejsce premiera pełnometrażowego filmu dokumentalnego "Trzeci maja, czyli dziś" w reżyserii Cypriana Demianiuka. – To film o Konstytucji 3 maja jako dokumencie, ale też o procesach historycznych, społecznych i gospodarczych, które złożyły się na sukces międzynarodowy i sukces reformy, która się z nim wiązała – powiedział w specjalnym wydaniu "Trójkowo, filmowo" autor scenariusza Piotr Kornobis.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński Trójka 3 Maja

#3MajaPoKrólewsku. Nowa wystawa na Zamku Królewskim

Zamek Królewski przygotował wystawę "230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. Polskie elity a upadek Rzeczypospolitej". - Od 4 maja ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających. Już nie możemy się doczekać, kiedy powitamy w naszych progach pierwszych gości - mówi Michał Sobieraj z Działu Edukacji Zamku Królewskiego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka wystawa konstytucja 3 maja Zamek Królewski rocznica Kasia Dydo