Polskie Radio
Section05

KULTURA

Jarosław Sellin: nie dziwią mnie kolejki do muzeów

- Jedna rzecz mnie zaskoczyła. Dzisiaj, z tymi obostrzeniami, nie można tak spędzić czasu w muzeum, jak przed pandemią. Muszą być pewne warunki spełnione, maseczka, odległość między ludźmi, nie można korzystać z dodatkowych walorów, np. zjeść posiłku w muzeum. Tego nie można zrobić, a mimo to ludzie masowo przychodzą - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin, odnosząc się do otwarcia muzeów w związku ze znoszeniem ograniczeń epidemicznych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jarosław Sellin Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego muzeum SZTUKA Dorota Kania pandemia

Krzysztof Kowalewski: dzieciństwo w konspiracji - posłuchaj reportażu

Trudno pogodzić się z odejściem tych, którzy byli dla nas ważni, ciepli, dzięki którym uśmiech na ustach pojawiał się często. Takim dla wielu z nas był aktor Krzysztof Kowalewski. Wybitny aktor, który zmarł w sobotę, 6 lutego, dzieciństwo spędził w okupowanej przez Niemców Warszawie. Jak wspominał ten dramatyczny czas? 
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Kowalewski wspomnienie Adam Bogoryja-Zakrzewski reportaż Polskie Radio Trójka

Legenda Trylogii ukraińskiej Józefa Łobodowskiego

- Odzwyczailiśmy się, że takie powieści istnieją. Niezależnie od tego, że jest ona trochę przegadana i być może za długa, to jest szalenie ciekawa. Niestety we współczesnej literaturze nie znajduję wielu ciekawych powieści, a taka jest właśnie Trylogia ukraińska Józefa Łobodowskiego - mówił na antenie Polskiego Radia 24 krytyk literacki Krzysztof Masłoń.
Zobacz więcej na temat:  literatura czytelnictwo KSIĄŻKA książki Józef Łobodowski

Rodzina na emigracji. Korzenie i skrzydła w walizce

Wyjazd za granicę dla małżeństwa to zawsze próba. Jeśli jest wspólnym doświadczeniem wymaga zrozumienia nowej sytuacji, codziennej troski i akceptacji. Jeśli emigruje jedno z małżonków, wspólne życie, budowanie i podtrzymywanie codziennych kontaktów, staje się wyzwaniem.
Zobacz więcej na temat:  rodzina rodzina na swoim rodzicielstwo emigracja emigracja zarobkowa dzieci tradycja język polski wychowanie Małgorzata Frydrych psychologia dziecięca psychologia

"Nim wstanie dzień"

My już wiemy, że zmierzamy do finału tej historii, a więc – żadnej nadziei. Rok 1964 w serialu "Osiecka", w reżyserii Roberta Glińskiego i Michała Rosy, wyprodukowanym przez Telewizję Polską, już dawno za nami, a to właśnie w tym roku premierę miał film Jerzego Hoffmanna pod tytułem "Prawo i pięść" (scenariusz Józefa Hena na podstawie jego powieści "Toast"), w którym Edmund Fetting śpiewał "Nim wstanie dzień" – balladę Agnieszki Osieckiej i Krzysztofa Komedy. Przy okazji przypominamy, że 30 stycznia minęła 20. rocznica śmierci aktora.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Barbara Marcinik Piotr Majewski Katarzyna Cygler Magazyn Bardzo Kulturalny pandemia koronawirus TEATR Krzysztof Kowalewski

Scenarzysta "Osieckiej": nie starałem się niczego upiększać

– Moja znajomość z Agnieszką Osiecką rozpoczęła się, gdy trafiłem do STS-u, gdzie miałem okazję poznać grono wybitnych ludzi, którzy w tym teatrze funkcjonowali, jak również bohaterów serialu "Osiecka" – mówi Maciej Karpiński, współscenarzysta serialu "Osiecka". – Był to główny powód, dla którego podjąłem się pracy nad tą telewizyjną produkcją – dodaje gość Trójki.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Agnieszka Osiecka serial TVP Piotr Majewski

Marzena Diakun: w komunikacji z orkiestrą ważna jest szczerość

- Myślę, że trzeba być zakochanym w muzykach, w pełni się im oddać. I jeśli to jest prawdziwe, to zadziała w pracy - mówiła w Dwójce Marzena Diakun, jedna z najbardziej utalentowanych dyrygentek młodego pokolenia, świeżo nominowana dyrektor artystyczna i główna dyrygentka Orqueste de la Comunidad de Madrid.
Zobacz więcej na temat:  dyrygent płyta kobieta muzyka klasyczna muzyka współczesna Marzena Diakun Róża Światczyńska Dwójka

Eksperci: Polska drugim największym eksporterem autobusów elektrycznych w UE

Mimo pandemii eksport polskich autobusów elektrycznych przyspieszył; Polska stała się największym eksporterem tych pojazdów w UE, wyprzedzając Belgię - wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Zdaniem ekspertów na znaczeniu w najbliższych latach mogą zyskać też autobusy wodorowe.
Zobacz więcej na temat:  elektromobilność POLSKA GOSPODARKA samochody elektryczne samochody kierowca kierowcy technologie