Polskie Radio
Section05
Kazimierz Kik

Prof. Kik: opozycja traci argumenty, w tych wyborach nie odegra większej roli

– Bardzo dobra była uchwała PKW, która otwarła drogę do przeprowadzenia tych wyborów w sposób bardziej zbliżony do optymalnego, czyli minimalizujący zarzuty naruszania konstytucji i zasad demokracji – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Kazimierz Kik, politolog z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krzysztof Grzybowski Kazimierz Kik POLSKA polityka wybory prezydenckie 2020 wybory prezydenckie głosowanie korespondencyjne opozycja

Prof. Kazimierz Kik: opozycja próbuje storpedować wybory

- Wydaje mi się, że Zjednoczonej Prawicy udało się powstrzymać tę obstrukcję, która w ostatnim momencie została zastopowana, oczywiście dzięki panu Gowinowi, który się zreflektował - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Kazimierz Kik, politolog z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka wybory prezydenckie 2020 wybory prezydenckie wybory w Polsce kampania wyborcza Polskie Radio 24 Kazimierz Kik Krzysztof Grzybowski

Prof. Kazimierz Kik: polska klasa polityczna nie stwarza możliwości współpracy

- Politycy zachowują się tak, jakby nie było żadnego problemu dla życia i bezpieczeństwa Polaków. Ciągle są te sama zachowania, wrogość, wzajemne ataki na siebie, a ze strony rządowej przywiązanie do rządzenia i władzy oraz brak elastyczności - komentował spór wokół terminu wyborów prezydenckich prof. Kazimierz Kik, politolog.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Koronawirus w Polsce koronawirus wybory prezydenckie 2020 polityka Kazimierz Kik

Prof. Kazimierz Kik: Borys Budka gra na pogorszenie sytuacji rządu

- Tylko szybkie przeprowadzanie wyborów prezydenckich pozwoliłoby na wyeliminowanie tego konfliktogennego problemu z życia politycznego Polaków i pełne skoncentrowanie się rządu i prezydenta na walce z pandemią kryzysem gospodarczym - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Kazimierz Kik z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Zobacz więcej na temat:  Prawo i Sprawiedliwość wybory prezydenckie 2020 koronawirus Sejm Andrzej Duda Kazimierz Kik

"Człowiek dialogu zbyt daleko idącego". Prof. Kazimierz Kik o Jarosławie Gowinie

- Inicjatywa prowadzenia dialogu z opozycją jest oczywiście słuszna, ale od razu widzimy, że napotkała nie tyle na zrozumienie, ile próbę wyciągnięcia Jarosława Gowina i jego ugrupowania z porozumienia prawicy - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Kazimierz Kik z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Zobacz więcej na temat:  Prawo i Sprawiedliwość wybory prezydenckie 2020 koronawirus Sejm Kazimierz Kik Jarosław Gowin POLSKA

Prof. Kazimierz Kik: opozycja kieruje się procedurami zamiast demokratycznymi zasadami

- PiS ma w sondażach nieporównywalne notowania z ugrupowaniami opozycyjnymi. Być może jest tak dlatego, że mamy opozycję "proceduralną", a więc zamiast kierować się zasadami demokracji, kieruje ona się procedurami - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Kazimierz Kik z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA wybory prezydenckie 2020 opozycja Prawo i Sprawiedliwość Kazimierz Kik Adrian Klarenbach

Prof. Kazimierz Kik o kończącym się 2019 roku i nadchodzącym 2020

W "Komentarzu Poranka" prof. Kazimierz Kik ocenił, że kończący się 2019 rok nie był przełomem ani dla Polski, ani dla Europy. Przyznaje, że spodziewał się pogłębienia władzy PiS, ale ta władza zaczęła się na obrzeżach kruszyć. Zjednoczona Prawica straciła władzę w Senacie i zaczęła pękać na skrzydłach. Ocenia też sytuację w Europie i uważa, że nastąpi powrót do suwerenności narodowych. Snuje też prognozy na nadchodzący 2020 rok. Jego zdaniem, opozycję czeka gruntowna przebudowa.
Zobacz więcej na temat:  Kazimierz Kik PiS opozycja Piotr Gociek Nasz komentarz

Marek Wróbel: strategią Rosji jest szeroko rozprzestrzeniona awantura

Jak powiedział na antenie PR24 Marek Wróbel (Fundacja Republikańska), ostatnie oświadczenia Rosji dotyczące II wojny światowej mają służyć do celów wewnętrznych. - W związku z tym raczej będzie to szło w kierunku pyskówki - mówił.  - Ta agresja jest wyrazem wielkiej frustracji i niemocy Putina - ocenił z kolei Marek Król. Według prof. Kazimierza Kika to początek działań mających na celu odizolowanie Polski od Zachodu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA stosunki polsko-rosyjskie Władimir Putin Rosja Kazimierz Kik

Mateusz Wyrwich: senatorowie powinni zapoznać się z opinią Komisji Weneckiej

- Jeśli w opinii Komisji Weneckiej znajdą się kłamliwe sformułowania, to senatorowie powinni wobec niej zaprotestować - powiedział publicysta "Tygodnika Niedziela" Mateusz Wyrwich. Na antenie Polskiego Radia 24 gościli również prof. Kazimierz Kik z UJK, prof. Andrzej Gil z KUL oraz Michał Kolanko z "Rzeczpospolitej", który odniósł się do sytuacji wewnętrznej w Platformie Obywatelskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Komisja Wenecka sądownictwo Senat Tomasz Grodzki Kazimierz Kik Magdalena Złotnicka

Prof. Kazimierz Kik: wśród kandydatów opozycji na prezydenta brakuje męża stanu

- Wśród kandydatów opozycji na prezydenta brakuje ludzi z wizją, którzy mieliby intelektualne kompetencje dla realizowania tej wizji. Są to raczej kandydaci z przetargu - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Kazimierz Kik z UJK.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wybory prezydenckie 2020 sądownictwo klimat Bruksela Unia Europejska Mateusz Morawiecki Małgorzata Kidawa-Błońska Władysław Kosiniak-Kamysz Andrzej Duda Platforma Obywatelska Łukasz Sobolewski Kazimierz Kik