Polskie Radio
Section05

Komisja Europejska

"W piątek rząd przyjmie dokument". Waldemar Buda o Krajowym Planie Odbudowy

Chcemy Krajowy Plan Odbudowy przedstawić Komisji Europejskiej do 30 kwietnia. Jutro Rada Ministrów ma dokument przyjąć, tak że jesteśmy w terminie - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda w związku z tworzonym przez rząd Krajowym Planem Odbudowy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Stanisław Janecki Waldemar Buda POLSKA Krajowy Plan Odbudowy Krajowy Program Odbudowy PiS Sejm lewica Unia Europejska fundusze unijne fundusze europejskie fundusze ue

Paszporty covidowe. Prof. Kachniewska: UE nie narzuca rozwiązań szczegółowych

Komisja Europejska zaapelowała do europosłów o poparcie propozycji dotyczącej certyfikatów szczepień, które mają ułatwić podróżowanie, bez konieczności poddawania się kwarantannie. Parlament Europejski stawia jednak warunki. Dziś odbyła się debata w tej sprawie. Po niej deputowani przyjmą stanowisko do negocjacji z unijnymi krajami. 
Zobacz więcej na temat:  Europa Unia Europejska Parlament Europejski COVID-19 szczepienia turystyka Magdalena Skajewska koronawirus

Podpisanie umowy społecznej dotyczącej transformacji górniczej. Znamy szczegóły tego przełomowego dokumentu

Dziś w w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach zostanie podpisana umowa społeczna dotycząca transformacji branży górniczej. Po wielomiesięcznych rozmowach przedstawiciele rządu i związkowcy uzgodnili treść dokumentu. Według wiceministra aktywów państwowych Artura Sobonia, umowa jest korzystna dla pracowników, dla polskiej gospodarki i bezpieczeństwa energetycznego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA górnictwo węgiel Solidarność

Komisja Europejska zaostrzy kurs wobec Chin? Wiceszef KE zapowiada nową regulację

 - W przyszłym tygodniu Komisja Europejska zaproponuje nowy instrument legislacyjny, który pozwoli na wykluczanie z zamówień publicznych zagranicznych firm wspieranych przez państwo - ujawnił w poniedziałkowej rozmowie z Politico wiceszef KE Valdis Dombrovskis. Na takiej regulacji mogą stracić przede wszystkim Chiny.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Europa Azja Chiny polityka dyplomacja

Beata Płomecka: pozwanie AstraZeneki przez KE jest bardzo prawdopodobne

- W pierwszym kwartale AstraZeneca miała dostarczyć ok. 100 mln dawek szczepionek na COVID-19, dostarczyła zaledwie jedną trzecią tego. Spóźnione, niepełne dostawy są też przewidywane w obecnym kwartale. Dlatego irytacja Unii Europejskiej jest duża - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Beata Płomecka, brukselska korespondentka Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  AstraZeneca Unia Europejska Beata Płomecka Europa ŚWIAT Paweł Lekki

Konstytucja Francji nad prawem UE. Dr Zych: standard w każdym państwie Unii, także w Polsce

- Nie mamy do czynienia z żadną nowością. Mamy do czynienia z powtórzeniem rzeczy, które od dawna, od samego początku istnienia Unii Europejskiej, powinny być oczywiste - mówił w Polskim Radiu 24 dr Tymoteusz Zych z Ordo Iuris odnosząc się do orzeczenia francuskiej Rady Stanu, która orzekła, że francuska konstytucja jest nadrzędna wobec prawa Unii Europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Robert Tekieli Unia Europejska konstytucja Trybunał Sprawiedliwości UE

KE chce ograniczyć wolność słowa? Instytut Ordo Iuris ostrzega

Komisja Europejska zamierza podjąć krok uderzający w wolność słowa. Inicjatywa KE dotyczy włączenia tzw. "mowy nienawiści" i "przestępstw z nienawiści" do katalogu "przestępstw europejskich". Pojęcia te nie zostały jednak jasno zdefiniowane w żadnym akcie prawa międzynarodowego i dlatego plany Komisji mogłyby skutkować naruszaniem wolności wypowiedzi. Instytut Ordo Iuris przekazał stanowisko w tej sprawie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska prawo wolność słowa Ordo Iuris społeczeństwo

Fundusz Odbudowy. Jacek Czerniak: należy przyjąć te pieniądze, ale pod pewnymi warunkami

- Fundusz Odbudowy będzie realizowany poprzez Krajowy Plan Odbudowy, więc trzeba stawiać warunki, jak to będzie przeprowadzane. Nie można nie poprzeć tych pieniędzy dla Polski, ale należy np. monitorować ich wydatkowanie - powiedział Jacek Czerniak z Lewicy. Gościem audycji "Dwie strony" był także Paweł Lisiecki z PiS.
Zobacz więcej na temat:  Krajowy Plan Odbudowy pieniądze Unia Europejska Prawo i Sprawiedliwość zjednoczona prawica lewica Sejm gospodarka polska pandemia POLSKA polityka Polskie Radio 24