Polskie Radio
Section05
Kultura w Jedynce

Obraz współczesnej Europy. Spektakl "Znieważeni" w Teatrze Ateneum

Spektakl "Znieważeni" to monodram w wykonaniu Dariusza Wnuka, w reżyserii Przemysława Bluszcza, przygotowany na podstawie powieści Sándora Máraia. Sztuka jest obecnie prezentowana w Teatrze Ateneum w Warszawie; jej twórcy pytają między innymi o przyczyny współczesnych wojen i odradzania się autorytaryzmu. - To są te problemy, które jak się okazuje, wracają jak natrętne insekty - mówi reżyser spektaklu.
Zobacz więcej na temat:  TEATR Sandor Marai Joanna Sławińska spektakl

"W garderobie Ćwikły". Wystawa fotografii i pamiątek związanych z Mieczysławą Ćwiklińską

Mówiono o niej, że urodziła się w teatralnej garderobie. Była jedną z najbardziej charakterystycznych postaci polskiego teatru i kina. Pamiątki osobiste i teatralne po Mieczysławie Ćwiklińskiej, w tym suknie, kapelusze, pantofelki i żelazka fryzjerskie do układania tak dobrze znanych fal z jej blond włosów, można oglądać w siedzibie Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  kino TEATR wystawa Mieczysława Ćwiklińska Dorota Kołodziejczyk Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Instytut Teatralny im. Raszewskiego

Zniszczono 553 obiekty kultury ukraińskiej. Premiera dokumentu "Wymazać naród"

Dokument "Wymazać naród" w reżyserii Tomasza Grzywaczewskiego pokazano premierowo w stołecznym kinie Kultura. To film o skali zniszczeń ukraińskiej kultury materialnej, jakich dopuścili się Rosjanie od 24 lutego 2022 r. Reżyser pokazał zniszczenia ukraińskich zabytków, od kultury świeckiej i sakralnej, po zabytki archeologiczne, a także współczesne - biblioteki i szkoły.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa Ukraina Witold Banach wojna 2022 wojna na Ukrainie

Powstanie styczniowe w literaturze i dziejach polskich pisarzy

Styczeń jest miesiącem rocznicy wybuchu powstania styczniowego. W tym roku mija 160 lat od największego i najdłuższej trwającego polskiego zrywu wyzwoleńczego. Dzieje powstania zostały zawarte w utworach wielu pisarzy; niektórzy z nich poza twórczością zaangażowali się wówczas w walkę wyzwoleńczą.
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Raducha literatura literatura polska Powstanie Styczniowe Bolesław Prus Eliza Orzeszkowa 160. rocznica powstania styczniowego

"To setki, tysiące działań". Podsumowanie Roku Romantyzmu Polskiego

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podsumowało działania edukacyjno-kulturalne realizowane w ramach Roku Romantyzmu Polskiego. Zwieńczeniem obchodów jest projekt muzyczny "Jednego serca. (Kon)teksty polskiego romantyzmu". - Wszyscy jesteśmy z romantyzmu. Te odwieczne dyskusje Polaków na temat naszego charakteru narodowego przechylają szalę w tę stronę - powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak romantyzm Rok Romantyzmu Polskiego Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński Jan Stokłosa

Indywidualność aktorska. Poznaliśmy nominowanych do nagrody im. Zbyszka Cybulskiego

Poznaliśmy nominacje do tegorocznej edycji Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego. Wyróżnienie od ponad 50 lat przyznawane jest młodym aktorom wyróżniającym się wybitną indywidualnością. W gronie nominowanych znalazło się pięciu aktorów wybranych przez kapitułę konkursu. Nazwisko laureata poznamy 12 grudnia podczas uroczystej gali.
Zobacz więcej na temat:  Joanna Sławińska kino Zbigniew Cybulski film polski

Poruszenie odbiorcy i siła miłości. Katarzyna Figura o aktorstwie i życiu prywatnym

W filmie Jakuba Skoczenia "Chrzciny", którego najważniejszym walorem są kreacje aktorskie, Katarzyna Figura, specjalnie do tej roli zmieniona fizycznie, zagrała postać starszej, wiejskiej kobiety, Marianny. – W aktorstwie najważniejsze dla mnie jest to, żeby odbiorca był zaskoczony i poruszony. Nie chcę, nie lubię i nie będę dawać mu tego, czego oczekiwałby ode mnie – deklaruje aktorka w audycji "Spotkanie z…".
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Figura aktorstwo Joanna Sławińska film polski

Nagroda Identitas. Opisanie tożsamości i warsztaty za kręgiem polarnym

Nagroda Identitas, przyznawana od 2014 roku przedstawicielom szeroko pojętej humanistyki, którzy nie przekroczyli 40 lat, zmienia swoją formułę i staje się nagrodą literacką - dla poetów, prozaików i eseistów. Do końca listopada 2022 Fundacja Identitas przyjmuje zgłoszenia do konkursu od zainteresowanych twórców.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk Nagroda Identitas literatura Tomasz Kaźmierowski Wojciech Stanisławski

Przegląd wydarzeń kulturalnych na 104. rocznicę odzyskania niepodległości

W związku z obchodami Święta Niepodległości w najbliższy piątek (11 listopada) w całej Polsce odbędą się liczne wydarzenia kulturalne. Chętne osoby mogą wziąć udział na przykład w koncertach, wystawach i piknikach przygotowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Biurem "Niepodległa".
Zobacz więcej na temat:  Święto Niepodległości 11 listopada wydarzenia kulturalne Martyna Podolska

Dar Napoleona dla Wincentego Krasińskiego. Zaginiony prezent wrócił do Polski

Unikatowy dar Napoleona dla hrabiego Wincentego Krasińskiego, zaginiony w czasie II wojny światowej i odzyskany w maju br. dzięki działaniom restytucyjnym prowadzonym przez resort kultury, został przekazany do zbiorów Muzeum Historii Polski. Obiekt będzie kolejnym elementem przygotowanej przez instytucję ekspozycji poświęconej historii naszego kraju.
Zobacz więcej na temat:  Napoleon_Bonaparte Muzeum Historii Polski Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Michał Montowski Wincenty Krasiński II wojna światowa historia Polski

Komiks "Polskie Radio - wrzesień 1939". Radiowcy przekazywali Europie, że nadal walczymy

Komiks "Polskie Radio - wrzesień 1939" opowiada dramatyczną historię Warszawy sprzed 83 lat. - Pokazuje Polaków radiowców, którzy nie walczyli z karabinami, ale robili to głosem. Do samego końca wykonywali swoje obowiązki - mówi w Programie 1 Maciej Czaplicki, jeden z autorów komiksu. Jak powstawało to wyjątkowe wydawnictwo?
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak komiks II wojna światowa Maciej Czaplicki