Polskie Radio
Section05
Kultura w Jedynce

Mazurkowe olśnienie. Marcin Pospieszalski w świecie muzyki tradycyjnej na płycie "Mazurka Jazz Impressions"

Obecność muzyki w rodzinie Pospieszalskich jest tak oczywista jak powietrze. Marcin Pospieszalski - kompozytor, producent, aranżer, multiinstrumentalista - z muzyką dorastał od najmłodszych lat, i to ona prowadzi go przez życie. Ta tradycyjna sprowadziła go z głównego szlaku w bardzo ciekawe rejony... Co w nich znalazł?
Zobacz więcej na temat:  folklor world music Aleksandra Tykarska MUZYKA muzyka tradycyjna Jazz

„Wędrujący Ptak”. Ojdana i Drevo

W przededniu drugiej rocznicy rosyjskiej eskalacji agresji na Ukrainę Muzyczne Spotkania poświęcimy polsko-ukraińskiemu spotkaniu. Album „Wędrujący Ptak” to wynik współpracy wokalistki i pedagożki Marii Ojdany, pianisty Łukasza Ojdany, znanego z tria RGG, współpracy z Tomaszem Stańko i solowej płyty Kurpian Songs & Meditations oraz słynnej ukraińskiej grupy Drevo, która na Ukrainie zapoczątkowała ruch odtwarzania wiejskiej muzyki tradycyjnej.
Zobacz więcej na temat:  folklor world music Nowa Tradycja folk Jazz Ukraina Hanna Szczęśniak KULTURA MUZYKA

Lato z Muzeum Narodowym w Warszawie - wakacyjna oferta dla każdego

Wakacje dobiegają końca, ale Muzeum Narodowe w Warszawie wciąż zaprasza do udziału w letnich aktywnościach przygotowanych przez placówkę. W programie znajdziemy m.in. warsztaty dla dzieci i dorosłych oraz kino letnie. Jak tłumaczą przedstawiciele instytucji, angażujące zajęcia mają nauczyć uczestników obcowania ze sztuka na różne sposoby.
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Muzeum Narodowe w Warszawie wakacje muzeum Warszawa

Anna Piwkowska laureatką Orfeusza 2023 za tomik "Furtianie"

Anna Piwkowska, autorka tomu "Furtianie" została laureatką Orfeusza 2023. - To próbka znakomitej poezji lirycznej. Poezji, która stara się trzymać rękę na pulsie rzeczywistości - mówi przewodniczący jury XII Nagrody Poetyckiej im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego prof. Jarosław Ławski. Wyróżnienia za najlepszy za najlepszy tomik poetycki minionego roku wręczono 22 lipca w leśniczówce Pranie.
Zobacz więcej na temat:  Michał Montowski Konstanty Ildefons Gałczyński poezja

Jan Englert wraca na ekrany w filmie "Skrzyżowanie". Dominika Montean-Pańków: filmy robi się sercem

W połowie czerwca padł ostatni klaps na planie filmu "Skrzyżowanie" Dominiki Montean-Pańków. Główną rolę w fabularnym debiucie tej nagradzanej dokumentalistki gra Jan Englert. Ze scenarzystką i reżyserką obrazu, jeszcze podczas zdjęć do filmu, rozmawiała Joanna Sławińska. 
Zobacz więcej na temat:  film polski kino Joanna Sławińska Jan Englert Dominika Montean-Pańków Anna Romantowska

Don i Noblistka. O relacji Wisławy Szymborskiej i Kornela Filipowicza

W młodości Wisława Szymborska wyszła za mąż za Adama Włodka, jednak ten związek wkrótce się rozpadł. Po czterdziestce związała się natomiast z wybitnym pisarzem, Kornelem Filipowiczem. Byli parą przez 23 lata, do jego śmierci. Bliscy poetki ich związek nazywają mitycznym. Ona sama stwierdziła, że "byli jak konie, które biegną obok siebie".
Zobacz więcej na temat:  Michał Montowski Wisława Szymborska poezja Kornel Filipowicz

"Solaris mon amour" - osobista opowieść inspirowana powieścią Lema

Powieść "Solaris" Stanisława Lema od wielu lat stanowi źródło inspiracji dla innych twórców. Po wydane w 1961 roku dzieło sięgnął niedawno również Jakub Mikurda. Efektem jego pracy jest film dokumentalny "Solaris mon amour". W obrazie autor wykorzystał archiwalne materiały Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi oraz pierwszych radiowych adaptacji powieści Lema.
Zobacz więcej na temat:  film polski Stanisław Lem kino Joanna Sławińska Jakub Mikurda

Reżyser, scenarzysta i malarz. Radiowy portret Jerzego Skolimowskiego

Jerzy Skolimowski jest nie tylko wielką postacią polskiego kina, ale też człowiekiem uzdolnionym w wielu innych kierunkach. Poza reżyserią i pisaniem scenariuszy twórca nominowanego do Oscara filmu "IO" zajmuje się również m.in. malarstwem; ponadto artysta wielokrotnie stawał przed kamerą, występując w produkcjach cenionych twórców.
Zobacz więcej na temat:  Joanna Sławińska Jerzy Skolimowski film polski kino

Obraz współczesnej Europy. Spektakl "Znieważeni" w Teatrze Ateneum

Spektakl "Znieważeni" to monodram w wykonaniu Dariusza Wnuka, w reżyserii Przemysława Bluszcza, przygotowany na podstawie powieści Sándora Máraia. Sztuka jest obecnie prezentowana w Teatrze Ateneum w Warszawie; jej twórcy pytają między innymi o przyczyny współczesnych wojen i odradzania się autorytaryzmu. - To są te problemy, które jak się okazuje, wracają jak natrętne insekty - mówi reżyser spektaklu.
Zobacz więcej na temat:  TEATR Sandor Marai Joanna Sławińska spektakl

"W garderobie Ćwikły". Wystawa fotografii i pamiątek związanych z Mieczysławą Ćwiklińską

Mówiono o niej, że urodziła się w teatralnej garderobie. Była jedną z najbardziej charakterystycznych postaci polskiego teatru i kina. Pamiątki osobiste i teatralne po Mieczysławie Ćwiklińskiej, w tym suknie, kapelusze, pantofelki i żelazka fryzjerskie do układania tak dobrze znanych fal z jej blond włosów, można oglądać w siedzibie Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  kino TEATR wystawa Mieczysława Ćwiklińska Dorota Kołodziejczyk Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Instytut Teatralny im. Raszewskiego

Zniszczono 553 obiekty kultury ukraińskiej. Premiera dokumentu "Wymazać naród"

Dokument "Wymazać naród" w reżyserii Tomasza Grzywaczewskiego pokazano premierowo w stołecznym kinie Kultura. To film o skali zniszczeń ukraińskiej kultury materialnej, jakich dopuścili się Rosjanie od 24 lutego 2022 r. Reżyser pokazał zniszczenia ukraińskich zabytków, od kultury świeckiej i sakralnej, po zabytki archeologiczne, a także współczesne - biblioteki i szkoły.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa Ukraina Witold Banach wojna 2022 wojna na Ukrainie

Powstanie styczniowe w literaturze i dziejach polskich pisarzy

Styczeń jest miesiącem rocznicy wybuchu powstania styczniowego. W tym roku mija 160 lat od największego i najdłuższej trwającego polskiego zrywu wyzwoleńczego. Dzieje powstania zostały zawarte w utworach wielu pisarzy; niektórzy z nich poza twórczością zaangażowali się wówczas w walkę wyzwoleńczą.
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Raducha literatura literatura polska Powstanie Styczniowe Bolesław Prus Eliza Orzeszkowa 160. rocznica powstania styczniowego