Polskie Radio
Section05
Łukasz Jasina

TYLKO U NAS Puste ręce Putina. Na wybory ma dla Rosji tylko broń jądrową

Orędzie prezydenta dowodzi, że Władimir Putin nie może niczego dać Rosjanom, z wyjątkiem wyścigu zbrojeń i różnego rodzaju militariów - mówi portalowi PolskieRadio.pl Łukasz Jasina, ekspert PISM. Widać, że Zachód będzie musiał nadal koncentrować się na powstrzymywaniu ewentualnego konfliktu z Moskwą – dodał nasz rozmówca.
Zobacz więcej na temat:  Rosja TYLKO U NAS Władimir Putin wojsko Łukasz Jasina Polski Instytut Spraw Międzynarodowych

"Polska jest uzbrojona w argumenty historyczno-moralne"

– Prawdę historyczną należy dawkować, mówić o niej ostrożnie, tak, by przyniosła jak najlepszy efekt – powiedział Marcin Makowski z Tygodnika "Do Rzeczy". Odniósł się w ten sposób do słów premiera Mateusza Morawieckiego, który odpowiadając na pytanie jednego z dziennikarzy użył sformułowania „żydowscy zbrodniarze”. Swoim komentarzem w tym temacie podzielił się również dr Łukasz Jasina z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Izrael Mateusz Morawiecki IPN Łukasz Jasina historia Polski Holokaust II wojna światowa

Demonstracje w Iranie. Próba „kolorowej” rewolucji?

Irańska Gwardia Rewolucyjna oświadczyła, że stłumione zostały zamieszki, które przetoczyły się przez kilkadziesiąt miast kraju. Czy demonstracje można uznać za próbę dokonania „kolorowej” rewolucji? O tym w audycji W Gruncie Rzeczy mówili dr Łukasz Jasina, historyk i ekspert Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, a także Jarema Piekutowski z Nowej Konfederacji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Iran Filip Memches Łukasz Jasina

Wybory w Rosji. Putin wystartuje jako kandydat niezależny

Rosjanie poznają w środę nazwiska osób dopuszczonych do udziału w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Centralna Komisja Wyborcza kończy przyjmowanie zgłoszeń od potencjalnych kandydatów. O wyborach prezydenckich w Rosji mówił w audycji Północ-Południe Łukasz Jasina z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Władimir Putin Rosja wybory prezydenckie Łukasz Jasina Aleksiej Nawalny

Idea Trójmorza. „Może zmienić potencjał naszego regionu”

- Jeżeli uda się zrealizować poszczególne pomysły Trójmorza to będziemy mieli do czynienia z nową jakością jeśli chodzi o sposób funkcjonowania Europy środkowo-wschodniej – powiedział w Debacie Polskiego Radia 24 Spasimir Domaradzki z Res Publica Nowa. O idei Trójmorza rozmawiali także Wojciech Jakóbik (Biznesalert), dr Łukasz Jasina (KUL) i prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski.
Zobacz więcej na temat:  Trójmorze Morze Bałtyckie Morze Czarne Adriatyk Europa Łukasz Jasina Wojciech Jakóbik Jarosław Guzy Europa Środkowo-Wschodnia

Czym jest naród i narodowość? Do czego są nam potrzebne?

– W ostatnich latach określenie naród uległo mocnemu uproszczeniu – powiedział dr Łukasz Jasina, historyk i filmoznawca. W dniu Święta Niepodległości w najnowszej odsłonie „Rozpruwacza Kulturalnego” rozmowa o znaczeniu pojęcia naród we współczesnym świecie i roli, jaką odgrywa w polskim społeczeństwie. Czym zatem jest naród? Czego można spodziewać się i czego od niego oczekiwać?
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Święto Niepodległości Łukasz Jasina

"Narasta polsko-ukraiński konflikt dotyczący historii"

Gościem Polskiego Radia 24 był dr Łukasz Jasina. Ekspert z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych mówił o relacjach między Warszawą a Kijowem, w kontekście wspólnej, trudnej historii obu państw. 11 lipca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina UPA Łukasz Jasina Rzeź Wołyńska Wołyń historia Polski II wojna światowa

"Francuzi nie mają już problemu z tym, by głosować na Le Pen"

- Marine Le Pen nie jest już kandydatką niewybieralną. Gdy w 2011 przejęła stery partii to dokonała modernizacji i zrobiła z niej nowoczesną partię republikańską. Dziś Francuzi nie mają już problemu z tym, by na nią głosować – powiedziała w programie Szukając Dziury w Całym Aleksandra Rybińska z Nowej Konfederacji. Gościem Polskiego Radia 24 był także Łukasz Jasina z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Łukasz Warzecha Marine Le Pen Francja wybory we Francji wybory prezydenckie Łukasz Jasina Unia Europejska Emmanuel Macron

"Europejska jedność została pochowana w Mińsku"

Rosjanie liczą na destabilizację najważniejszych europejskich krajów, na ich konflikt ze Stanami Zjednoczonymi - mówił goszcząc w radiowej Jedynce Łukasz Jasina, zaznaczając, że to właśnie tam Kreml doszukuje się swojej szansy. Ekspert z Polskiego Instytutu Stosunków Międzynarodowych prognozuje, że pomimo niejednomyślności Zachód utrzyma sankcje nałożone na rosyjską gospodarkę. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Donbas Krym Władimir Putin Donald Trump Łukasz Jasina Dariusz Rosiak

"Rosjanie będą musieli ujawnić część swojej agentury"

– Rosjanie będą musieli ujawnić większą część swojej agentury wpływu, ponieważ za gen. Flynnem stoi na pewno wiele osób czy to z otoczenia Donalda Trumpa, czy w administracji amerykańskiej – powiedział w audycji Spojrzenie na Wschód Jarosław Guzy, ekspert ds. bezpieczeństwa. O konsekwencjach dymisji Michaela Flynna mówił także dr Łukasz Jasina, ekspert ds. polityki wschodniej z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Donald Trump USA Rosja Jarosław Guzy Maria Przełomiec Łukasz Jasina

Zniszczono pomnik w Hucie Pieniackiej. "To prowokacja"

Gubernator obwodu lwowskiego Ołeh Syniutka spotkał się z polskim konsulem we Lwowie Wiesławem Mazurem. Razem potępili akt wandalizmu, do którego doszło w Hucie Pieniackiej. Syniutka nazwał te działania prowokacją, której celem jest pogorszenie stosunków polsko-ukraińskich. Podkreślił, że organy śledcze robią wszystko, aby zbadać sprawę i znaleźć sprawców. O zniszczeniu pomnika w Hucie Pieniackiej mówił w Polskim Radiu 24 dr Łukasz Jasina z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Łukasz Jasina pomniki Rosja Wołyń

Szef ukraińskiego IPN o micie pomników Bandery

- Pomniki Lenina nareszcie padają. 25 lat po odzyskaniu niepodległości Ukraina nareszcie nadrabia te procesy które miały miejsce w Polsce ćwierć wieku temu - procesy dekomunizacji. To bardzo ważne dla Ukrainy, aby utwierdzić się jako demokratyczne państwo - mówił na antenie radiowej Jedynki szef ukraińskiego IPN, Wołodymyr Wiatrowycz.
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Ślubowski HISTORIA II wojna światowa Łukasz Jasina Ukraina UPA Więcej świata Wołyń