Polskie Radio
Section05
Narodowe Czytanie

Adam Zieleniecki: dobrze, że mogliśmy zachęcić do czytania

- To okazja, żeby przypomnieć o pewnych książkach i zachęcić ludzi do czytania. Nawet takimi fragmentami, jak ten, którzy przeczytaliśmy tu z Izą. Myślę, że to bardzo fajna rzecz i przypomniała o opowiadaniu "Mój ojciec wstępuje do strażaków" Brunona Schulza - mówił w Dwójce aktor Białostockiego Teatru Lalek w dniu Narodowego Czytania.
Zobacz więcej na temat:  Białystok Narodowe Czytanie Jakub Kukla Beata Kwiatkowska Bruno Schulz Ludwik Zamenhof KULTURA HISTORIA

Przypominamy poprzednie edycje Narodowego Czytania

Jakie były dotychczasowe lektury - czyli: czy wszyscyśmy z Aleksandra hr. Fredry? Jakim herbem pieczętował się Jan Onufry Zagłoba? Którymi ulicami Powiśla przechadzał się Wokulski i czy Cezary Baryka naprawdę zachłysnął się rewolucją? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi dają dotychczasowe lektury Narodowego Czytania - a przed nami ósme wydanie tego wydarzenia, tym razem z ośmioma nowelami.
Zobacz więcej na temat:  literatura Narodowe Czytanie KULTURA Aleksander Fredro Henryk Sienkiewicz Adam Mickiewicz Narodowe Centrum Kultury

W. Kolarski: liczba uczestników Narodowego Czytania wzrasta

- Liczba uczestników, czy współorganizatorów akcji Narodowe Czytanie z roku na rok wzrasta. Ubiegła odsłona akcji była rekordowa (...) Tegoroczny wynik świadczy o tym, że ta akcja na trwałe wpisała się w taki pejzaż kulturalny i społeczny Polski - mówił na antenie radiowej Jedynki Wojciech Kolarski, minister w Kancelarii Prezydenta. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Henryk Szrubarz Wojciech Kolarski Narodowe Czytanie

Bartek Wąsik: atmosferę parkową łączymy z dźwiękami muzyki

- Przyszła mi taka idea do głowy, żeby każdą z tych nowel podsumować jakąś piosenką, ale żeby to była piosenka ze współczesnego repertuaru, której słowa, klimat lub muzyka podsumowałaby idealnie nastrój literacki konkretnej noweli - mówił gość Dwójki, członek zespołu Kwadrofonik, który zajął się przygotowaniem oprawy muzycznej do tegorocznej edycji Narodowego Czytania.
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Czytanie Kwadrofonik MUZYKA KULTURA

Prof. Maria Olszewska: mamy przegląd przez wszystkie epoki

- Właściwie zaczynamy od romantyzmu, bo "Pamiątki Soplicy" były wydawane w Paryżu w latach 1839-1841. To jest też bardzo ciekawy nurt polskiego romantyzmu wywodzącego się z nurtów sarmackich. Na końcu sięgamy po tekst jak najbardziej współczesny, oniryczny, czyli tekst Schulza wydany w roku 1935, a więc mamy sto lat - mówiła w Dwójce naukowiec z Instytutu Literatury Polskiej UW.
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Czytanie książki literatura polska Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Maria Olszewska

Która kobieta poróżniła Sienkiewicza i Prusa?

Prus miewał ataki paniki, nie znosił podróży, swoja żonę znał od dzieciństwa, jako nastolatek walczył w Powstaniu Styczniowym i był zazdrosny o sukcesy Sienkiewicza. A Sienkiewicz wiązał się tylko z kobietami o imieniu Maria, był obieżyświatem i miał kompleksy na punkcie niskiego wzrostu. W magazynie "Moje książki" porozmawialiśmy o życiu prywatnym Bolesława Prusa i Henryka Sienkiewicza.
Zobacz więcej na temat:  Henryk Sienkiewicz Magda Mikołajczuk Narodowe Czytanie literatura KULTURA